Dostane se Nizozemsko na EURO do Francie?

Nizozemskou fotbalovou reprezentací po Mistrovství světa, které se konalo v Brazílii čekala těžká zkouška. Po vybojovaných bronzových medailích na šampionátu od nich veřejnost čekala, že v kvalifikaci na Euro budou suverénní a projdou ji, jak nůž máslem. Momentálně se zdá, že opak je pravdou. Reprezentaci opustil kouč Louis van Gaal a zamířil do Manchesteru United. Na jeho místo usedl Guus Hiddink a zatím to není ono.

U reprezentace tento kouč není poprvé. Vedl ji už v letech 1994 až 1998. Jeho asistenty se stali: slavný nizozemský útočník Ruud van Nistelrooy a Danny Blind, otec Daley Blinda, který momentálně hraje v reprezentaci. Ve kvalifikační skupině Nizozemci měli Český výběr, dále Turecko, Island, Lotyško a Kazachstán.

Nejdřív Nizozemci dorazili k nám do Česka. Hned v prvním kvalifikačním utkání se reprezentaci Oranjes musela omluvit trojice ofenzivních fotbalistů Huntelaar, Robben a Vaart. Do utkání šli jako favorité a s touto roli se nedokázali poprat. Český výběr je už ve 22. minutě zaskočil a po fantastické ráně z hranice šestnáctky se Bořek Dočkal a spol. mohli radovat z vedení. Po obdržené brance Čechy zatlačili, ale vyrovnat se jím nepodařilo. Ve dvou jasných gólových situacích selhal Wijnaldum a Narsingh. Český tým hrozil hlavně z protiútoku, ale ty nevyřešil ideálně a po poločase to bylo pro svěřence Pavla Vrby 1:0. Nizozemci po přestávce na český výběr vlítli a po rohovém kopu z 55. minuty vyrovnali. Hlavičkou se prosadil Stefan De Vrij. Nizozemce mohl do vedení dostat Depay, ale jeho hlavičku dokázal vytěsnit Petr Čech. Vypadalo to na dělbu bodů, ale nakonec se po nefotbalové akci mohli radovat Češi. Janmaat katastrofálně s blízkosti hlavičkoval míč na Cillessena a po odrazu od tyče měl Pilář jednoduchou práci. Favorit po katastrofálním závěru byl bez bodů a kvalifikaci začal špatně.

V dalším utkání do Amsterdam arény zavítal výběr Kazachstánu. Ten se v sedmnácté minutě dostal překvapivě do vedení a to dokázal udržet do konce poločasu. Až v 62. minutě Klaas Jan Huntelaar vyrovnal. Do vedení oranžové muže poslal osm minut před koncem Affelay. Výhru domácích v závěru ještě pečetil Robin van Persie. Největší šok kvalifikace se tedy nekonal.

I po druhé z půdy soupeře odjeli Nizozemci s prázdnou. Tentokrát nedokázali odvést žádné body z Islandu, který prožívá fotbalovou euforii. O výsledku 2:0 rozhodl dvěma brankami Gylfi Sigurdsson.

Ve druhém domácím utkání Nizozemci deklasovali šesti brankami Lotyše a po povinné výhře je čekal další kvalifikační zápas v Amsterdamu.

Do Amsterdam Arény zavítali Turci, poslední výběr, který ještě proti Nizozemsku nehrál. Domácí od začátku zápasu hýřili aktivitou, ale rychlou branku se jím vstřelit nepodařilo. Skóre jako první naopak otevřeli Turci. Po víc jak půlhodině zápasu dostal Burak Yilmaz centrovaný míč a po vymáchaní obránce Martinse Indiho vypálil na bránu a Cillessen s jeho střelou nemohl nic dělat. Po poločase domácí svůj tlak stupňovali. Čím se blížil závěrečný hvizd, tím silnějším byl tlak domácí družiny. Střídající Narsingh stejně jako proti Česku zahodil 100% šanci. Míč stačilo jen dorazit do prázdné brány, ale míč nakonec po jeho střele letěl vedle brány. Volkan Babacan si poradil s dalekonosnou střelou Affelaye a poté také fantastickým zákrokem zneškodnil Sneijderovou střelu s přímého kopu. Další velkou šanci spálil střídající bek Jetro Willems a s Nizozemci to vypadalo špatně. Nakonec ale domácí přece jen bod brali. Po Sneijderove střele přišla teč Huntelaara, kterou v žádném případě Babacar nemohl zneškodnit a soupeři si body po této trefě, která přišla až v nastaveném čase dělili body.

S reprezentační kariérou se v průběhu kvalifikace rozloučil dříč Dirk Kuyt, který za deset let v reprezentaci odehrál 104 utkání ve kterých dal 24 branek. Dirk vždy zaskočil na místě, kde bylo potřeba. Dlouho hrál útočníka nebo křídlo, ale LvG ho využíval na MS spíše jako beka, který bude po celé utkání brousit lajnu.

Prohra 4:3 na domácí půdě v přátelském utkání s USA taky určitě nikoho před druhou polovinou kvalifikace neuklidnila.

Druhou polovinu kvalifikace Nizozemci začali v Lotyšsku. V utkání proti outsiderovi jím trvalo víc než hodinu než se stihli prosadit. O výsledku 2:0 rozhodlo duo z PSV Wijnaldum a Narsingh.

Pár dnu na to se Guus Hiddink zamyslel a v rozhovoru prohlásil, že by s pozice hlavního kouče mohl odstoupit a mohl by dělat v reprezentaci jinou funkci. Původně měl reprezentací Danny Blindovi, svému asistentovi předat až po Euru, ale teď to vypadá, že o postup budou muset ještě zabojovat. Definitivní rozhodnutí s jeho úst ještě ale nezaznělo. Zatím stále platí, že je koučem nizozemské reprezentace.

Nizozemsko ještě čekají čtyři utkání. Doma bude hostit Island a Česko. Venkovní utkání sehraje v Kazachstánu a Turecku. Uvidíme, zda už v září doma proti Islandu bude reprezentaci jako hlavní kouč vést Danny Blind. To je zatím ve hvězdách. Pokud chce ale na ME Nizozemsko vůbec být, tak bude zjevně muset něco změnit. A pokud nic nezmění a i tak se na Euro dostanou, tak to může skončit podobným fiaskem jako před třemi lety, když nedokázali postoupit ze skupiny a ani jednoho ze svých soupeřů neporazili.

autor: Patas | sportyonline.cz