Jeskyňaření si mohou vyzkoušet začátečníci i děti

Jeskyňaření si mohou vyzkoušet začátečníci i děti

Objevování jeskyní, jejich výzkum, nebo jen nevšední sportovní zážitek. Poznejte s námi krásy, které se skrývají pod povrchem země.  

Speleologie a jeskyňaření 

Slovo speleologie vzniklo kombinací slov spelaion, které značí jeskyni, a logos, což je věda. Původně vědní obor si ale oblíbili také mnozí nadšenci, kteří si přejí na vlastní oči zažít krásu, která bývá před lidskýma očima běžně skrytá. Nazývají se jeskyňáři a v České republice se sdružují v několika speleoklubech.  

Vyzkoušet si to může každý 

Pokud chcete nejprve zjistit, zda je tato zábava vhodná i pro vás, vydejte se na kurz speleologie. Sestoupíte do podzemí a nahlédnete do tajemství jeskynních krasů. Zúčastnit se přitom mohou i úplní začátečníci, včetně dětí od 6 let. Na kurzu vám zapůjčí veškeré potřebné vybavení a seznámíte se i se základní teorií. Budete se pohybovat po kovových žebřících a obdivovat tak krásu, která je nám normálně skryta.  

Co je dobré vědět 

Asi tušíte, že jeskyňaření nebude nejvhodnější sport pro ty, kdo se bojí zúžených prostorů a mají panický strach z malých prostor. Během základního výcviku jeskyňáře se seznámíte také se základními pojmy a dozvíte se, jakou roli hrají při tvorbě jeskyní krasové procesy, geologie, tektonika, hydrologie a klima. Pomocí kurzu jeskyňaření si tak vyzkoušíte, zda by vás tato záliba nadchla i do budoucna.  

Nejen jeskyně 

Kromě objevování klasických jeskyní se jeskyňáři věnují také průzkumu starých lomů, městských podzemních částí, nebo dolů. Vždy se ale jedná o osoby, které již prošly výcvikem a vědí, do kterých prostor je bezpečné se vypravit.  

Jeskyně se během doby stávaly lidským domovem, úkrytem, zdrojem studijních materiálů pro průzkum naší planety, ale také zdrojem adrenalinových zážitků. Pokud si přejete je začít prozkoumávat i vy, vyzkoušejte si jeskyňaření na vlastní kůži. Nehazardujte, vždy si buďte vědomi svých omezených možností.  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz