Legenda NHL – Patrick Roy

Jeden z nejlepších brankářů historie. Společně s Haškem, Vézinou, Sawchukem či Treťjakem elitní strážce brankoviště, který posbíral světový věhlas a řadu titulů všeho druhu. Čtyřnásobný držitel Stanleyova poháru Patrick Roy byl v roce 2006 po zásluze uveden do Hokejové síně slávy. Třikrát Vezinova trofej, více než tisíc odehraných zápasů v NHL. Někdejší hvězda Montrealu nebo Colorada však nedosáhla na vysněný mezinárodní triumf. Sen o něm v semifinále olympijských her v roce 1998 sebrala Javorům česká reprezentace, byť samotný Roy chytal v Naganu opravdu báječně.

Rodák z Quebecu snad ani nemohl mít jiný osud. Mladík, jehož vzorem byl jiný Frankokanaďan Daniel Bouchard, byl draftován v roce 1984 slovutným Montrealem Canadiens. Už od osmi chtěl být brankářem, hned v premiérové sezoně na prahu dvacítky pak vychytal Stanleyův pohár. A skvělé výkony pokračovaly, epické bitvy s tehdy mimořádně kvalitním týmem Calgary Flames také. Na posledním zisku nejcennější zámořské trofeje pro Montreal měl lví podíl právě Roy, kterého rozčílily komentáře někdejších klubových legend do médií. Dokázal velmi rychle, že tato kritika byla opravdu předčasná. V roce 1993 ve finále play-off úspěšně zpacifikoval tým Los Angeles Kings v čele s Waynem Gretzkym, čtyřiadvacátý titul v historii pro Habs se tak stal realitou.

Brzy ale měly přijít i horší chvíle. Montreal se nedostal v sezoně 1994/1995 do vyřazovacích bojů a v průběhu následující sezony byl odehrán zápas, který navždy změnil historii tohoto kanadského celku. Jedenáct inkasovaných branek, hněv fanoušků, médií, posměch celého světa. A hlavně názorová kolize s koučem, jenž ho odmítl během hry vystřídat. Roy odchytal své poslední utkání za Canadiens a přestěhoval se na vlastní žádost prakticky okamžitě do Colorada, výměnou za něj mimo jiné odešel do Kanady Martin Ručinský. V dresu Lavin se pak začala psát další slavná epocha jeho kariéry…

Sezonu dochytal ve velkém stylu, dokráčel totiž ke svému třetímu titulu v nejprestižnější klubové soutěži světa. Nově zrozený tým, jenž vznikl z někdejšího Quebecu Nordiques, tak zažíval skutečně vynikající období. Sakic, Forsberg, Roy a mnozí další. Historie Colorada byla zajištěna na dlouhá léta dopředu. V sezoně 2000/2001 se to potvrdilo, když získal tento mladý tým svůj druhý titul. Emotivní příběh muže jménem Ray Bourque asi všichni fandové hokeje znají.

Patrick Roy chytal za Colorado až do roku 2003, později jej výborně zastoupil třeba David Aebischer. Po deseti letech od konce aktivní hráčské kariéry se však král vrátil – když nahradil Joea Sacca na pozici hlavního trenéra. Omlazený tým pak pod novým koučem doslova ožil a zařadil se mezi špičku současné NHL. A dost možná, že u čtyřech Stanley cupů nezůstane…

Autor: sportyonline.cz

 
 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Štítky:  , ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz