Mistrem světa se stala Kanada. Zaslouženě? Rozhodně!

Šampionát, který hostila Česká republika bezkonkurenčně ovládla Kanada. Už před Mistrovstvím to vypadalo, že Kanada nebude chtít po šesté v řadě skončit pouze ve čtvrtfinále. Javorové listy zde do Prahy přivezli vskutku silný výběr hráčů z NHL a už bylo jen na trenérovi, aby to správně poskládal. Takový tým Kanada neměla vážně dlouho. Sidney Crosby, Claude Giroux, Tyler Seguin, Jason Spezza, Mett Duchene, Mike Smith, Bret Burns, Tyler Hall, Jordan Eberle, Aaron Ekblad, Nathan MacKinnon. Co hráč to velký pojem. V Praze mohl řádit také vítěz kanadského bodování Jamie Benn, ale ten po skončení sezony musel na operaci a v reprezentací ho nahradil zkušený Spezza.

Hráči nepotřebovali žádný čas, aby se adaptovali na široké kluziště. Vůbec jím to nedělalo problém. Skoro to vypadalo, že to je pro ně výhoda než nevýhoda. Už od prvního zápasu si hráli svojí nastolenou hru a nedali soupeři šanci. V prvním utkání porazili Lotyšsko 6:1. A to ještě pro Lotyše byl dobrý výsledek. V následujícím utkání dostalo Německo desítku. Následující zápas sehráli Kanaďané proti výběru Vladimíra Růžičky. Český výběr se držel velice statečně. Až do 37. minuty hráli Češi vyrovnanou partii se soupeřem. Stav skóre byl 2:2. Javorové listy se stihli do přestávky dostat do vedení. V poslední třetí třetině se sice za Česko trefil ještě Sobotka, ale soupeř přidal další tři branky a skóre bylo 6:3. Jen dva týmy dokázali v základní skupině hrát s Kanadou vyrovnanou partii. Jedním z nich bylo Švédsko. Tři korunky do utkání neskutečně vletěli a po první třetině překvapivě vedli 3:0. Nastolené tempo ale nedokázali udržet a soupeř dokázal ve druhé třetině vyrovnat. I když Oscar Möller ještě vrátil vedení na švédskou stranu, tak se nakonec radovala Kanada, která ve třetí části hry dokázala vstřelit stejně jako ve druhé třetině tři branky a bylo hotovo. Největší problémy Kanadě nadělal houževnatý tým Francie. I když outsider prohrával 2:0 a 3:1, tak se dokázal ještě vrátit do zápasu a vyrovnal na 3:3 Ještě dvanáct minut před koncem byl stav nerozhodný, ale nakonec utkání ve kterém Kanada přestřílelá soupeře 43-21 dokázala díky Eberlemu vyhrát. Proti Švýcarsku do zápasu vlétli a už v první minutě vedli 1:0. Výsledek po šedesáti minutách byl 7:2 pro Kanadu. Na závěr skupiny je čekalo Rakousko. Tam přišli opět gólové radovánky. Rakousko bylo po Německu druhým týmem, který dostal na turnaji desítku. Avšak na rozdíl od Němců dokázali vstřelit alespoň čestnou jednu branku.

Po základní skupině jejich skóre tedy bylo 49:14. Jejich ofenzíva byla příliš silná, ale defenziva už tak silná nebyla. Zde byla šance pro soupeře.

Ve čtvrtfinále na ně čekalo Bělorusko, které dokázalo v Ostravské skupině porazit USA a uhrát bod s Finskem a Slovenskem. Všem, kromě Ruska dokázali nadělat problémy. Po celý turnaj se opíralo Bělorusko především o čtyři hráče. Skvělé chytajícího Kevina Lalanda, bratry Kostitsyny a Kalyuzhneho. Tento plán jím ale nevyšel. Všichni hráči Běloruska byli vymazaní ze hry a soupeř si s nimi dělal, co chtěl. Kanada svému soupeři nadělila devět branek.

V semifinále jsme na Kanadu narazili my. Na soupeře jsme vlétli a v první polovině třetiny jsme si vytvořili množství šanci, ale žádnou jsme nedokázali využít. A to bylo klíčové, protože Tyler Hall v deváté minutě otevřel skóre zápasu. Tempo zápasu rázem určovala Kanada, která ještě do konce první třetiny 3x trefila tyčku. Ve druhé třetině padla poslední branka zápasu. O tu se postaral Jason Spezza. Střela útočníka Dallasu se dala chytat, ale určitě to Pavelcovi nebude mít nikdo za zlé. Gólman Winnipegu v utkání pochytal 39 střel a převedl několik dobrých zákroku. Jednou se kotouč za Mike’a Smitha sice dostal, ale branka nebyla uznána z důvodu postavení útočícího hráče v brankovišti. O této (ne)brance se ještě dlouho bude diskutovat. Kdyby jí rozhodčí uznal, tak by se utkání mohlo ještě pořádně zdramatizovat.

A ve finále Kanada nastoupila proti Rusku. Tyto týmy naposledy na sebe narazili ve finále Mistrovství světa v letech 2008 a 2009. V obou případech se radovala Sborná. Jen dva hráči z kanadského výběru si oba tyto finále pamatují. Daniel Hamhuis a Jason Spezza. Bret Burns si pamatuje pouze finále z roku 2008. Ze současného kádru Ruska si obě finálové bitvy pamatuje Ilya Kovalchuk, současný kapitán Sborné.

V první třetině to byla reklama na hokej s obou stran. Hra se přelévala ze strany na stranu a bylo se na co dívat. Do vedení se ale necelé dvě minuty před koncem třetiny dostala Kanada, která zásluhou Eakina vedla 1:0. Ve druhé třetině Rusko působilo naprosto odevzdaně a Kanada dále tlačila. Po otočce kolem brány se golman Ruska Sergei Bobrovsky nedokázal betonem včas přesunout k tyči a toho využil Ennis, který zvýšil na 2:0. Na 3:0 zvyšoval fantastickou trefou Sidney Crosby. Čtvrtou branku dal Tyler Seguin, pro kterého to byla devátá branka na turnaji (!). Kouč Oleg Znarok si po čtvrté inkasované brance vzal oddechový čas, ale ani ten nepomohl k tomu, aby se Rusové vrátili do zápasu. Ve třetí třetině dvě branky v rychlém sledu přidal Giroux a MacKinnon a bylo vymalováno. Rusové se snažili ještě alespoň zlepšit skóre, ale dokázali vstřelit jen jednu branku a stav skóre byl 6:1.

Opravdu nepamatuji finále, ve kterém by měl soupeř takovou drtivou převahu. Kanada s celkovým skóre 66:15 bezkonkurenčně ovládla turnaj a mohla se radovat z titulu. V play off jejich skóre bylo za tři zápasy 17:1. Opravdu impozantní. Kanada to tak Sborné vrátila za finále 2008 a 2009 na plné čáře a po osmi letech se mohla radovat z titulu Mistra světa. Rovněž nepamatuji, kdy naposledy dal nějaký výběr na MS 66 branek za deset utkání. Tohle byl další unikát. Kanada bude mít na Českou republiku určitě dobré vzpomínky, neboť zde i před jedenácti lety opanovala celý turnaj. Speciální motivaci před tímto turnajem měl Sidney Crosby, kterému vítězství na MS chybělo k tomu, aby byl členem Triple Gold Clubu (vítězství na MS, vítězství na OH a zisk SC).

Kanada ovládala i individuální ocenění. Nejlepší obránce podle direktoriátu se stal Bret Burns, utočník Jason Spezza. V All Stars týmu se kromě těchto dvou objevil také Tyler Hall. Nejlepším střelcem se stal s devíti brankami Tyler Seguin. Nejproduktivnější byl Jason Spezza, který zaznamenal na turnaji čtrnáct bodů. Hned sedm hráčů bylo v první desítce kanadského bodování. S toho čtyři v první pětce.

Letos to byl turnaj jednoho týmu. Kanada si u nás v České republice udělala ze všech soupeřů dobrý den. Proč zrovna k nám Kanada přivezla tak silné mužstvo? Je to asi proto, protože právě Kanada bude příští rok hostit Světový pohár, kterého se budou účasnit největší hvězdy. A minimálně dvě třetiny kanadského týmu si dělají zálusk na to, aby v nominaci Kanady pro tento turnaj byli.

autor: Patas | sportyonline.cz