Olympique Marseille v předehrávce ztratilo, Lyon i PSG vítězí.

V předehrávce 22. kola Ligue 1 mezi Nice a Marseille obstaral symbolický výkop bývalý hráč obou soupeřů (4 roky v Nice a 1 rok v Marseille) Cyril Rool, který je známý svým rekordem v počtu červených karet (25) a žlutých karet (187) v Ligue 1. V první půli oba týmy zahazovali své tutovky, góly přišly teprve v druhém poločase. Zmatek v obraně vyústil v první branku zápasu a domácí se dostali do vedení. Od 53. minuty hrála Marseille přesilovku, když stoper Gomis obdržel druhou žlutou, a pakoval se ze hřiště. I když Marseille měla v poli o jednoho hráče víc, nedokázala toho využít a domácí se dostali do dvougólového vedení, když se Nice dokázalo prosadit po rychlém protiútoku. Po dlouhém pasu Imbuly se v 77. minutě dokázal prosadit Thauvin, ale to bylo vše na co se Marseille zmohla a domácí mohli slavit cenné vítězství. Utkání pouze z tribuny sledoval Hatem Ben Arfa, který pořád doufá, že si v této sezoně za Nice bude moci zahrát. Podle pravidel by hráč neměl v jedné sezoně nastoupit za tři různé týmy a proto se čeká, jak se tato situace vyřeší. V páteční předehrávce si Marseille nedokázala poradit s Nice a otřesná forma s venkovních zápasu pokračuje. Marseille venku vyhrála naposledy na začátku října a už po 3. v řade venku prohrála. Nice naopak po 3. v řade vyhrálo a stoupá tabulkou.

V sobotu se utkalo Lille s Monacem a po nikterak zajímavém utkání nakonec knížecí klub zvítězil, když jedinou branku utkání dal v druhém poločase Bulharský útočník Berbatov. Monaco venku vyhrálo již po 3. v řadě a společně s PSG nasbíralo nejvíce bodů ve venkovních utkáních. Lille doma (stejně jak venku) trápí střelecká neschopnost a “dogy“ jsou po 22. kolech až na 13. místě.

Bordeaux na hřišti Bastije pouze remizovalo 0-0 a to i přes to, že hráli půlhodinovou přesilovku. Domácí neprohráli již po 5. utkání v řadě a korsický celek se vytáhl ze sestupových pozic. Ve městě vína pomalu zapomínají na skvělý úvod sezony a aktuálně 7. celek tabulky nezvítězil již po 5. v řadě. Navíc Bordeaux se na konci roku zranil Malijský útočník Diabaté, který by měl chybět po většinu této sezony. Bordeaux na to zareagovalo a koupilo z Malmö švédského útočníka Isaaca Thelina, který nastoupil již do víkendového utkání.
Utkání Guingamp – Lorient toho nabídlo vážně dost. Dvě penalty, jedno vyloučení, jeden vlastní gól, 5. branek a velké množství šancí. Skóre otevřel ve skvěle formě hrající Beaevue a to bylo vše, co se v prvním poločase stalo. V druhém poločase v 69. minutě domácí zvýšili stav na 2-0 a o 3. minuty později se z penalty trefili hosté. Zase o 3. minuty později se penalta kopala na opačné straně a Beaevue se ve třetím ligovém utkání po sobě ze značky pokutového kopu nemýlil, a stav byl 3-1. Za nedlouho po tom dostal Sankhare druhou žlutou a šel do sprch. V nastaveném čase si nešťastně míč srazil do své branky obránce Levegue a po pěti gólové přestřelce se nakonec mohli radovat domácí, kteří zvítězili doma po 4. v řadě.

Montpellier doma rozstřílelo Nantes 4:0 a je tak jen jedno místo od příčky, která zaručuje postup do Evropské ligy. Hlavně první branka stála za to, když už v 8. minutě Lasne z velkého úhlu a dálky překvapil brankáře hostů a dokázal skórovat. “Kanárci“ se v poslední době propadají do středu tabulky, za to Montpellier se dostává čím dál výš.

Ani v utkání Stade Reims – RC Lens nepadla branka. Domácí od začátku utkání táhli za kratší konec provazu a Lens přišlo o důležitou výhru. Hosté v utkání spálili nemožné a remíza je pro ně určitě po předvedeném výkonu zklamání. V prvním poločase dostal hostující útočník skvělou přihrávku a stačilo už jen zakončit do prázdné brány, ale hráč se nejen že netrefil, ale dokonce zakopl a spadl a tím odmítl poslat Lens do vedení. Jak šel čas, tak Lens mělo čím dál víc tutovek, ale vše buď kryl gólman, nebo obětavá obrana. Lens určitě odehrálo jedno z nejlepších utkání v sezoně, ale i díky tomu, že nevyužili velké množství tutovek jsou pořád na chvostu tabulky.

Toulouse hraje v této sezoně opravdu katastrofálně a v nedělním utkání to potvrdili, když venku prohrálo s Evianem v nejnižším poměru 1:0. Toulouse není na takové výsledky zvyklé, když v minulých sezonách se umisťovali ve středu tabulky. Teď jsou až na 17. místě.

Stade Rennes nastoupilo v neděli doma proti Caen, které je prozatím na sestupu, ale na půdě Rennes odehráli skvělý zápas a zaslouženě vyhráli. Po první brance hostu ještě dokázali domácí odpovědět, ale pak Caen přidalo 3 branky a Rennes překvapivě prohrálo 1:4. Muž zápasu? Jednoznačně Julien Féret, který si připsal 4 kanadské body za jednu branku a 3 gólové asistence. Za zmínku určitě stojí i poslední branka Caen, kterou obstaral skvělou střelou obránce Damien Da Silva.

Další skvělý zápas má za sebou v lize Lyon. V prvním poločase poslal do vedení Lyon fenomén Alexandre Lacazette, který proměnil penaltu po faulu na Fekira. Hostující stoper Milan byl navíc vyloučen. Alexandre Lacazette se ale za pár chvil zranil a musel střídat. Doufejme, že to nebude nic vážného. Alex má skvělou formu a bylo by škoda, kdyby ho zranění zastavilo ve střílení branek. V druhé půli přidal pojišťovací branku na konci zápasu Tolisso po pěkné střele ze střední vzdálenosti a hlavně geniální přihrávce Gourcuffa. Nový útočník Lyonu Maxwell Cornet, který přišel paradoxně z Metz, se předvedl dnes ve velmi dobrém světle a ukázal, že bude pro Lyon dobrou posilou, i když mu je jen 18 let. Lyon vyhrál v Ligue 1 po sedmé v řadě, navíc po páté za sebou udržel čisté konto. Naopak Metz nevyhrálo již 10 zápasů v řadě a trčí na 18. místě tabulky. Lyon vede tabulku již o čtyři body před Marseille a PSG. Mohlo padnout více branek, ale kvůli špatnému terénu padly jen 2.

Poslední utkání 22. kola bylo s pohledu soupeřů vůbec nejatraktivnější, jelikož na sebe narazilo Saint Etienne a PSG. ASSE disponuje skvělou defenzivou a tak se neočekávalo, že by mělo padnout moc branek. A taky jich moc nepadlo. Bohužel rozhodčí Ruddy Buquet absolutně nezvládl utkání a pískal katastrofálně. Fauly Motty, sprosťárny Ibrahimoviče a faul na Molla při rohu ve vápně neodpískal a navrch přidal odpískanou penaltu za ruku Clémenta ve vápně, který si jednoznačně míč zpracoval ramenem, avšak rozhodčí zřejmě při špatném postavení toho moc neviděl a díky tomu se v 60, minutě zápasu prosadil Zlatan Ibrahimovič a Pařížané si do hlavního města odvezli tři body. Objektivní fanoušci PSG se mnou musí souhlasit. Saint Etienne si asi bude přát, aby Pobřeží Slonoviny vypadlo ve skupině APN, aby se jím vrátil Diomandé a Gradel. Jelikož mají na marodce obránce Salla, Corgneta, Cohadeho a po dnešním utkání i Hamoumu, tak by se jím tito dva náramně hodili.

EA Guingamp – Lorient 3:2
Branky: 19. a 74. z pen. Beauvue, 68. Mandanne – 70. Jeannot z pen., 90+2. Levêque vl.

Olympique Lyon – Metz 2:0
Branky: 31. z penalty Lacazette, 83. Tolisso

Évian Thonon Gaillard – Toulouse  1:0
Branka: 4. Thomasson

Stade Reims – Lens 0:0

Stade Rennes – Caen 1:4
Branky: 15. André – 4. Privat, 50. Nangis, 85. Féret, 89. Da Silva

Saint-Étienne – PSG 0:1