Styly plavání. Poplavte za štíhlou postavou

Styly plavání. Poplavte za štíhlou postavou

Plavání je sport, který se stal doslova fenoménem. A to především proto, že se při něm opravdu dobře hubne. Nezabírá se totiž jen jedna partie, ale zabírá se celé tělo. Což vede ke krásné a vysportované postavě, kterou se člověk může opravdu jenom chlubit. Bohužel se stává, že řada lidí plave špatně.  

Ptáte se, jak správně plavat? Stačí si vybrat jeden ze stylů plavání a držet se jeho pravidel a zásad. Rozhodně se vyvarujte držení hlavy nad vodou, tím škodíte pouze své krční páteři. Také si osvojte správné dýchání do vody, díky čemuž uplavete více.  

Prsa jsou tím nejrozšířenějším stylem 

Nejčastěji plaveme takzvaná prsa. Jedná se o nejrozšířenější plavecký styl, při kterém se nejvíce zabírají prsní svaly. Samotná technika tohoto stylu patří mezi vůbec nejstarší způsoby plavání u nás. Výchozí polohou je takzvané splývání, poté ruce zabírají šikmo dolů.  

I když je tento styl nejoblíbenější, bohužel má řadu nevýhod. Například se právě při něm dopouštíme nejčastěji zmiňované chyby čili plavání s hlavou vztyčenou nad hladinou. Také se jedná o poměrně náročný styl, co se souhry pohybu týče.  

Kraul je nejrychlejším stylem 

Pokud chcete během hodiny plavání uplavat co nejvíce kilometrů, pak vám spíše učaruje kraul, který je považován za nejrychlejší styl. Tímto stylem plaveme rychleji proto, že dochází k menšímu odporu vody. Tělo totiž doslova položíme na hladinu.  

Kraul byl vynalezen jenom z jednoho jediného důvodu, a to kvůli závodům. Začal se vyvíjet poměrně nedávno, konkrétně v devatenáctém století. Své kořeny však má až u domorodců, od kterých se “vývojář” tohoto stylu inspiroval.  

Při kraulu se vychází ze splývání v poloze prsou, kdy hlava zůstává v prodloužení těla. Jakožto plavci hledíme na dnu a nadechujeme se v okamžicích, kdy vytáčíme hlavu doprava nebo doleva.  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz