Bezmocná Parma

Tradiční celek, který mimo jiné v druhé polovině devadesátých let vyhrál Pohár UEFA je ve značných problémech. Tým ve kterém dříve nastupoval také Hernán Crespo je na pokraji zaniknutí.

Všechno to vypadalo tak hezky. Loni se Parmě v lize dařilo a především díky trojici Amauri, Biabiny, Cassano ukončila Parma sezonu na šestém místě. To znamenalo, že si v následující sezoně mohla zahrát Evropskou ligu.
Euforie z postupu do Evropské ligy netrvala dlouho. Klub kvůli dluhům nedostal od italského svazu povolení a místo Parmy si Evropskou ligu letos zahrál Turín. Ale muselo se jít dál. Před klubem byla další sezóna a musel se z toho oklepat a pokusit se hrát opět skvělý fotbal a sbírat body.

Bohužel před sezonou klub prodal Parola do Lázia a Amauriho do Turína. To bylo značné oslabení pro tento tradiční italský celek. Skoro to vypadalo, že před nadcházející sezónou odejde také Biabiany, ale nakonec se tak nestalo. Šlo zde o výměnu. Biabiany měl jít do AC Milan a opačným směrem Zaccardo, ale ten se nedohodl na podmínkách smlouvy a z výměny nakonec sešlo. Pro klub udržení tohoto hráče stejně nebyla žádná výhra. Francouzský křídelník kvůli problémům se srdcem nenastoupil do žádného utkání a před pár dny rozvázal s Parmou smlouvu.

Parma tedy už před sezónou ztratila tři stabilní hráče svého mužstva. A na výkonu celého mužstva to šlo poznat. Z prvních deseti utkáních vyhráli pouze dva a byli na chvostu ligové tabulky. Po jedenáctém kole na klub spadla ještě větší deka, protože na půdě Juventusu zchytala debakl 7:0. Tým letos pod koučem Robertem Donadomin hrál otřesně a když už Parma zvítězila nebo uhrála remízu, tak stejně na nadějný výsledek nedokázali navázat, a v dalším utkání to bylo zase špatné.

Situace byla kritická a něco se muselo podniknout. Po polovině sezóny byl klub v lize poslední a na záchranu ztrácel deset bodů. Parma i přes všechny dluhy v zimě vzala na hostování trojici hráčů. Sylvestre Varela, Antonio Nocerino a Cristian Rodriguez měli Parmě pomoci dostat se ze sestupových pozic. Dokonce měli zájem i o někdejšího střelce Porta nebo Lyonu Lisandra Lopeze, ale z toho nakonec sešlo.

Klub ale hráčům celou sezónu nevyplácel mzdy a všichni hráli dá se říct na dluh. To znamenalo, že určitě další hráči z týmu odejdou. A tak se také stalo. V zimě se na předčasném ukončení smlouvy dohodl Antonio Cassano. Parma tedy už v zimě neměla ani jednoho ze tří ofenzivních hvězd, kteří loni klub táhli. Tedy ano, měli. Jonathan Biabiany pořád Parmě patřil, ale do žádného duelu kvůli zdravotním potížím nezasáhl.

Ještě horší pro klub bylo, že kvůli nespláceným závazkům přišel o bod. Remíza na půdě AS Řím byla tedy fuč. Klub měl hráčům doplatit mzdy a jelikož tak neudělal, tak jím byly ještě zabaveny klubové vozy. Ani tohle nebyl konec. Dluhy byly už příliš velké a hrozilo, že by nedohráli sezónu. Naštěstí italské kluby pomohli zadlužené Parmě dohrát letošní ligový ročník. Ze záchranného fondu poskytli poslednímu týmu tabulky pět milionů eur. Komplikací ale stále nebylo dost. Před 24. kolem tu byl další problém. Parma měla o víkendu nastoupit doma proti Udinese, ale klub neměl peníze na to, aby mohl utkání uspořádat. Ani za týden proti Janovu se nemělo hrát, protože nebylo na zaplacení autobusů. Hráči, ale i tak ukázali charakter a to především obránce Lucarelli. Ten v rozhovoru prohlásil, že kdyby nebylo na autobus, tak by hráči vzali pár aut a vydali se do Janova auty, aby utkání mohli odehrát. Sympatické vyjádření. Lucarelli nechce Parmu v nejtěžších chvílích opustit. „Jsem připraven za něj hrát i ve čtvrté lize, když bude potřeba,“ poznamenal. „Po sedmi letech jsem s parmským dresem natolik srostlý, že tady budu nastupovat na jakékoliv úrovni,“ prohlásil.

Nakonec se oba tyto duely musely přesunout a odehrály se v jiném termínu.

Po pouhém měsíci a půl z klubu v polovině března odešla jejich zimní posila Cristian Rodríguez. Argentinec odešel do Brazílie. Hned na to kvůli finanční situaci byly Parmě odebrány další dva body. Takže z dvanácti bodu se jím to i po předchozím trestu zúžilo na devět bodů. Ani tento odečet nemusel být poslední.

Jak už bylo zmíněno výše. Kvůli zdravotním problémům rozvázal smlouvu s klubem také Biabiany. Ten jako jediný po klubu nepožaduje peníze, které mu dluží.

Hráči v dubnu dřou a bojují co se to jen dá. A ovoce se dostávají. Po remíze proti Interu a vítězství proti Udinese, a prvnímu celku tabulky Juventusu se rázem podařilo vybojovat sedm bodů. Hráči bojují pro fanoušky a pro svou čest, ale tentokrát přišla už asi definitivní rána pro tento klub. Parma přišla kvůli dluhům o další čtyři body a už ztrácí 16 bodů na záchranu. Jelikož do konce ligy zbývá osm kol, tak je to prakticky nemožné dohnat.

Určitě budou rádi, když sezóna skončí. Ovšem sestup do druhé ligy se bude snášet hrozně těžce. Nadějné vyhlídky tento celek rozhodně nemá. Nepředpokládá se, že by příští rok měli v Serii B uhrát dobré výsledky a vrátit se zpět do nejvyšší italské soutěže.

 

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Štítky:  ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz