Poloprázdné fotbalové stadiony

V letošním podzimu sice došlo k mírnému zvýšení návštěvnosti na našich fotbalových stadionech, ale průměrně si na stadiony Synot ligy našlo cestu pouhých 5035 diváků na zápas. To je opravdu velmi málo a zvýšení návštěvnosti není v dnešní době jednoduchá záležitost. Naše kluby v tomto ohledu čeká opravdu velká práce. Kluby se v první řadě budou muset naučit komunikovat se svými fanoušky a něco jim nabídnout.

Doby, kdy byly vyprodané fotbalové stadiony, na kterých se týden co týden scházeli až desetitisíce fotbalových nadšenců, jsou již dávno pryč. Nyní jsou kluby rády, když prodají několik tisíc vstupenek a to zejména na soupeře, kteří mají nějaké jméno. A co vlastně může za takový propad návštěvnosti? Důvodů je více…

Návštěvy fotbalových stadionů lidi už tolik nelákají

Fotbal již není to, co býval. V jednotlivých klubech se najde opravdu jen málo hráčů, kteří opravdu hrají srdcem za barvy svého mužstva a v daném klubu nejsou pouze pro peníze. Mezi hráči a fanoušky tak neexistuje žádná vazba a ti tudíž nemají důvod do hlediště chodit. Fotbal navíc velmi zkomerčněl a nyní místo samotné radosti ze hry, o kterou původně šlo, jde především o peníze. Což se také umí projevit v samotné hře týmů, které místo atraktivního duelu odehrají nezáživný duel s bezbrankovým výsledkem.

Samozřejmostí je, že za nižšími návštěvami stojí také televizní a internetové přenosy, díky kterým si lidé mohou utkání svého oblíbeného klubu pustit v pohodlí domova, případně v nějakém restauračním zařízení, a nemusí tak platit za vstupné na stadion. To mnohdy bývá zbytečně předražené a mnohé ceny napříč celou Českou republikou neodpovídají tomu, co diváci za „odměnu“ dostanou.

Každé město je jiné. Někde je populárnější hokej, jinde fotbal

Stadion Dotmundu

Fanoušci Dotmundu

Jedním z dalších důvodů nízké návštěvnosti na fotbalových stadionech je také velká popularita hokeje (případně dalších sportů), na který si lidé zajdou podstatně raději a to ve většině měst v ČR. Jeden z největších rozdílů lze sledovat například v Českých Budějovicích, ve kterých se hraje fotbal i hokej na úrovni druhé nejvyšší soutěže. A zatímco na zdejší hokej chodí pravidelně nadprůměrných 4 – 5 tisíc diváků, tak na fotbale je toto číslo podstatně nižší.

Abychom ale také zmínili opačné statistiky a to konkrétně kde je vyšší návštěvnost na fotbale, tak můžeme zmínit obě pražská „S“. Na Spartu a Slavii chodí pravidelně velký počet fanoušků a lze říci, že se tyto dvě mužstva řadí v návštěvnosti na přední příčky. Opačné je to v jejich případě zase na hokeji, kdy se sice ve většině případů jedná o společné fanoušky, ale jen málokdo z nich si najde cestu na zimní stadion oproti tomu, jaké návštěvnosti lze sledovat o pár desítek metrů vedle, na fotbale.

 

autor: sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz