Jak vybrat fotbalový míč?

Jak vybrat fotbalový míč?

Fotbal patří k oblíbeným týmovým sportům. S jeho hraním se začíná už v brzkém věku. Většinou se jedná o jeden z prvních kroužků, které kluci navštěvují už v době, kdy navštěvují základní školu. Ovšem fotbal stejně jako jiný sport potřebuje ke svému provozování nějakou výbavu. Vedle kopaček je zapotřebí vybrat i vhodný fotbalový míč, který musí splňovat několik kritérií.  

I když se zdá být výběr fotbalového míče snadnou záležitostí, není tomu tak. I jeho výběr vyžaduje jistou péči. Ze všeho nejdříve je třeba vědět, že existují čtyři velikosti lišících se tím, pro koho je míč určen. Velikost 5 je tou nejpoužívanější a slouží starším žákům a dospělým. Velikost 4 je určená mladším žákům od devíti do dvanácti let, velikost 3 zase slouží dětem v přípravkách, kterým je obvykle do osmi let. A pak existuje velikost mini, která není vhodná na hru, ale spíše je jen tak pro zábavu.  

Na tréninky patří odlehčené míče 

Zejména pro hráče v přípravkách a pro mladší žáky jsou vhodné odlehčené míče, s nimiž se hraje hlavně na trénincích. Nejsou totiž tak těžké čili hráči se snadněji kontrolují a nezatěžují jeho nohu či klouby. Žáci si s ním osvojují technické i koordinační dovednosti.  

Pokud hledáte odlehčené fotbalové míče, pak se setkáte se dvěma hmotnostmi. Mladší a starší přípravky používají odlehčené míče s hmotností rovnající se 290 gramům, starší přípravky a mladší žáci zase hrají s míči o hmotnosti 350 gramů.  

Sledujte certifikáty 

Při výběru fotbalových míčů obecně je důležité, aby sledovali certifikaci míčů. Pokud má daný míč certifikát, jedná se o kvalitní míč, jenž prošel opravdu náročným testem. Ten se skládá z různých zkoušek, na základě kterých je míč známkován. 

Nejkvalitnější míče jsou takové, které splnily přísnější sedmikolový test. Používají se pro zápasy nejvyšších úrovní. Obvykle však stačí, aby míče prošly šestikolovým testem. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz