Jak správně vybrat kopačky 

Jak správně vybrat kopačky

Potřebujete kvalitní kopačky pro sebe nebo pro svého potomka? Podívejte se na to, jak vybírat.  

Jsou kopačky vůbec důležité? 

Mnohdy si říkáme, že je přeci nepodstatné mít pro různé druhy sportů rozdílné boty. Zrovna kopačky je ale opravdu vhodné mít. Zajistí totiž dokonalé pohodlí v běhu po trávě. A to je přesně to, co potřebujete. Zejména na mokré trávě klasické tenisky nebezpečně kloužou. Lépe se vám také bude ovládat míč, když budete mít své kopačky. Budete si jistější i při manévrování a rychlých kličkách. Kopačky vás ochrání a nabídnou potřebnou oporu.  

Kolíky, nebo raději lisovky?  

Že tato slova slyšíte poprvé? Nevadí. Kolíky jsou boty, kde mají špunty tvar kužele. Kolíky jsou nejčastěji z plastu nebo kovu a umožňují dobrý pohyb na trávníku. Většinou lze tyto části obuvi spolehlivě vyměnit. Hodí se zejména na umělou trávu.   

Lisovky použijete u tvrdých povrchů, ale i na trávě. Jejich podrážky mají špunty, které jsou do boty prostě a jednoduše vylisovány. Nelze je tedy měnit, jako v případě kolíků předchozího typu obuvi. Lisovky jsou pohodlné, špunty jsou většinou v různých výškách a umožňují optimální oporu pro chodidla. Špuntů je na botě i kolem deseti.  

Jak vybírat ideální obuv  

Když se chystáte k výběru nových kopaček, vždy popřemýšlejte, zda budete potřebovat kolíky a lisovky, nebo budou vaše tréninky spíše uvnitř a využijete sálovky. Následně změřte nohu a vyberte správnou velikost. Všímejte si materiálu i zavazování. Nebojte se nohu obkreslit a následně vybírat nejvhodnější obuv právě podle tohoto nákresu.  

Jaký materiál zvolit 

Materiál kopaček hraje roli v hmotnosti i užitných vlastnostech každého kousku. Kožené kopačky jsou měkké, snadno ale nasáknou vodou. Syntetické kopačky nabízejí voděodolnost, zato ale nižší komfort při sportu.  

Kopačky také můžete vybírat přímo podle typu povrchu, na kterém se budete pohybovat. IN jsou kopačky pro indoor, tedy pro sálovou kopanou. FG je obuv pro pevné a suché povrchy.  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz