Detroit opět míří vysoko

Detroit Red Wings patří z dlouhodobého hlediska k nejúspěšnějším klubům NHL. Ještě aby ne, když Stanley Cup vyhráli 11x. Naposledy v sezoně 2007/2008, kdy ve finále porazili tučňáky z Pittsburgu. O sezonu později se tyto dva týmy setkaly ve finále znovu. To už byl ale šťastnější soupeř. Od té doby Detroit neprošel přes čtvrtfinále, nicméně už 23 let nechyběl v play-off, což je úctyhodné. Určitě hodně lidí počítalo s tím, že se do play-off znova dostanou, ale kdo by čekal, že můžou zase promluvit do boje o Stanleyův pohár?

 

Proč si myslím, že se do boje o tento pohár zapojí? Uvedu hned několik důvodů.

Zranění Jimmy Howarda neznamená klubovou tragédii

V NHL jsou týmy, které se se zraněním prvního brankáře nedokážou vypořádat a přichází úpadek formy. To ale neplatí o situaci v Detroitu. Jedenáctého ledna se v utkání s Washingtonem už po necelých dvou minutách zranil Jimmy Howard a od té doby byl na marodce Red Wings. Kouč Mike Babcock svěřil pozici jedničky českému brankáři Petru Mrázkovi. Ten chytl svou šanci za pačesy. Od zranění amerického gólmana odchytal téměř všechna utkání a ukázal svou kvalitu. Ostravský gólman v důležitých chvílích podržel a Detroit vyhrál devět s posledních jedenácti utkání! Navíc Mrázkovi je teprve dvaadvacet let, čili o budoucnost v bráně Detroitu by mělo být postaráno. Při dalším případném zranění by Detroit měl mít výhodu v tom, že má víc než adekvátní náhradu. Jimmy se už vrátil do tréninkového procesu. Kouč Babcock má teď dva vyrovnané gólmany. Jsem zvědav, koho určí jako jedničku. „Chobotnice“ mají dokonce jednu s nejlepších obran v NHL!

Klíčoví hráči jsou zdraví

To je druhý základní faktor, proč je Detroit tak vysoko. Hráčům jako Datsyuk, Zetterberg nebo Nyquist drží zdraví. Z 52 zápasů jen Datsyuk odehrál 40 a Franzen 32, ale jinak tým je zdravý a to je právě pro Detroit důležitým faktorem pro úspěch. V minulé sezoně se Datsyuk a Zetterberg nedostali přes 50 utkání v základní části, Franzen a Nyquist se nedostali přes 60 odehraných zápasů. Ale když je celý tým zdravý, tak je v nich ta pravá síla. Takový Pavel Datsyuk v letošní sezoně nasbíral stejně bodů jako v té předešlé a do konce základní části zbývá ještě bezmála třicet zápasů. Zetterberg měl loni o tři body víc než teď a také ho ještě spoustu utkání čeká.

Skvělé přesilovky, oslabení a málo trestných minut

To máme další tři důvody, proč je Detroit letos k nepoznání. Skvělí útočníci dokážou využívat své přesilovky a ti samí pak dokážou vypomoci i v oslabení (zejména zkušený Zetterberg a Datsyuk) a malý počet trestných minut určitě také nepřijde na škodu. Ve všech s těchto tří statistik je Detroit mezi pěti nejlepšími v NHL.

Vyvážené formace

Kouč Mike Babcock má velkou zásluhu na tom, že tým a vůbec všechny formace jsou nesmírně vyvážené a hra nestojí na jednom či dvou hráčích. Když nemají největší hvězdy den, tak méně slavní hráči dokážou rozhodnout zápas. A o to tady jde, ne? Tým musí hrát jako tým a hra by neměla být postavená na pár hráčích. Kolektivní hra je základ úspěchů.
 

 

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Štítky:  ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz