Jakub Voráček před sezónou dostal kontrakt snů, dokáže naplnit očekávání?

Jakub Voráček prožil loni v dresu Philadelphie přelomovou sezónu. Bodově táhl celý tým, zejména se svým také ryšavým parťákem Claudem Girouxem. Téměř do konce sezóny dokonce bojoval o vítězství v kanadském bodování, ale nakonec skončil pátý. Tyto skvělé výkony ho katapultovaly mezi hokejovou smetánku, protože od Philadelphie dostal novou smlouvu až do roku 2024 s průměrným ročním platem 8,25 milionů amerických dolarů. Stal se tak osmým nejlépe placeným hráčem NHL. Ze začátku letošní sezóny, ale Jakubovi výkony značně zaostávaly za očekáváním. Spekulovalo se tedy, že letci udělali chybu, v posledních dnech, se ale český útočník dostává znovu do formy a pokud bude pokračovat, určitě svému zaměstnavateli důvěru splatí.

Cesta na vrchol

Jako spousta českých reprezentantů, začínal Jakub Voráček v Kladně, za které si připsal i první extraligový start v sezóně 2005/2006. Následující sezónu se talentovaný útočník přesunul do nižší kanadské ligy QMJHL, konkrétně do týmu Halifax Mooseheads, kde strávil dvě sezóny. V roce 2007 byl draftován do NHL týmem Columbus Blue Jackets jako sedmička draftu. Hned při svém debutu proti Dallasu vstřelil první gól v NHL. Nováčkovskou sezónu Jakub Voráček zakončil s 38 body. Další sezónu se dostal na hezkých 50 bodů a těsně pod touto hranicí zakončil i třetí sezónu.

V roce 2011 byl Voráček vytrejdován do Philadelphie, kam před stejnou sezonou přišel i Jaromír Jágr. U letců si v první sezoně udržel svůj standard a získal 49 bodů. To mu vyneslo prodloužení kontraktu a hned následující sezóna byla nadstandardní. Kvůli výluce odehrála česká “93“ jen 48 zápasů, i přesto to stačilo na zisk 46 bodů. Ve Philadelphii si skvěle sedl s Claudem Girouxem se kterým tvoří nerozlučnou dvojici a již několik let jsou postrachem všech obran. I tato spolupráce jistě stojí za tím, že Voráček byl každou sezónu lepší a lepší. Sezonu 2013/2014 zakončil dokonce se skvělými 62 body, to ale nebylo vše!

Jakub Voráček v barvách Blue Jackets

Jakub Voráček v barvách Blue Jackets

Zlomová sezóna 2014/2015

Loňská sezóna byla pro Voráčkovu kariéru opravdu zlomová. Před sezónou na sobě opravdu zapracoval, změnil životosprávu a zřejmě shodil pár kil. Tyto změny byly opravdu to, co bylo potřeba, aby se z výborného hráče stal opravdovou hvězdou. Do sezóny vlétl jako uragán s životní formou. Lajna Voráček – Giroux – Simmonds opravdu naháněla strach všem obranám napříč celou NHL. Po velkou část sezóny byl Jakub Voráček na předních příčkách kanadského bodování a blízko celkovému vítězství, nakonec skončil pátý s 81 body.

Po této skvělé sezóně vedení Flyers začalo jednat, aby své největší hvězdy neztratili, museli jim tedy zaplatit. Voráček i Giroux dostali velice lukrativní smlouvy, které jim zajistily místo mezi deseti nejlépe placenými hokejisty. Konkrétně Jakub Voráček dostal novou smlouvu až do roku 2024 s průměrným ročním platem 8,25 milionů amerických dolarů. „Není to hráč, u něhož bychom mohli riskovat, že ho ztratíme,“ prohlásil na Voráčkovu adresu generální manažer Philadelphie Ron Hextall. Sám český útočník prohlásil, že se mu ve Philadelphii líbí a je spokojený zejména s délkou kontraktu.

Po pomalejším rozjezdu je Voráček zpátky ve formě

Takto lukrativní smlouva má ale i druhou stranu mince. Přináší zvýšené očekávání a mnohem větší tlak. Je možné, že i to bylo příčinou, proč se Voráčkovi ze začátku sezony moc nedařilo. Spousta lidí tak začala uvažovat, zda to bylo moudré rozhodnutí a jestli neudělali Flyers chybu. To už nyní ovšem neplatí, Voráček je zpět na vlně z minulé sezony. Za posledních 5 zápasů si připsal 8 bodů a postupně stoupá žebříčkem vzhůru. Nyní má po 51 odehraných zápasech 42 bodů, a pokud mu vydrží forma, tak má opět nakročeno ke slušné sezóně. Zdá se tedy, že vedení Philadelphie nabídnutím smlouvy neprohloupilo.

autor: DHO | sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz