Pavel Datsyuk – Jeden z nejvíce nedoceněných hokejistů posledních let

Pavel Datsyuk – už řadu let nepochybně patří mezi nejlepší hokejisty na světě, ale taky patří mezi ty nejvíce nedoceněné. Útočník Detroitu je dle toho, co mohu vidět nejkomplexnějším hokejistou už několik let. Odebírá puky, kličkuje, skvělé čte hru, nahrává, střílí. Všechny tyto vlastnosti má na nejvyšší úrovni a u něj nemůžeme hovořit, že by měl nějakou slabinu. Jeho největší slabina není hokejová, jde o něco jiného. Jde o zdraví. Bohužel s tím ani sám hráč nemůže udělat nic. Může se naučit líp střílet, ale když vaše zdraví je křehké, tak je to těžké. Nemůžeme říct, že by mu zdraví ničilo kariéru, ale určitě by měl o několik desítek bodů více, než má. Pro mě to je nejlepší ruský hokejista od dob Sergeie Fedorova, který také exceloval v dresu Red Wings. Alexander Oveckhin je skvělý střelec, ale komplexní, jako Datsyuk rozhodně není. Kovalchuk také ne. Malkin je skvělý týmový hráč, ale Pavel je prostě jedinečný. Ne jen na ledě, ale také mimo něj. Na hokejové ploše za něj nemluví tvrdé hity ani bitky, ale výkony. Je to taková ticha hvězda. Právě on (společně se Zetterbergem) je v Detroitu od toho, aby tvořil hru. A tím pádem je pro tým nejdůležitějším hráčem. Když je zraněný on a nedej bůh i Zetterberg, tak je to značná ztráta pro celý tým. Určitě fanoušek kteréhokoli týmu musí uznat, že sledovat tohoto hráče je skutečná pastva pro oči. Nikdy nevíte, co udělá. Je nečítelný. Buď vás překvapí skvělou kličkou, nebo přihrávkou. Zároveň to je také nesmírně defenzivní hráč, který by klidně mohl hrát i obránce. Týmu nepomáhá jen ve předu, ale i vzadu a proto je pro tým tak užitečný. Kdo hraje proti němu, tak si musí dát nesmírný pozor. Ne že by někoho Datsyuk tvrdě srazil na led, ale stačí vteřinka nepozornosti a on toho využije. Pokud nejste 100% koncentrování a máte puk, tak o něj rychle můžete přijít. I tohle je vlastnost, ve které je tento ruský veterán skvělý.

Jak se tato hvězda chová mimo led? Svůj volný čas ve většině tráví doma, kde si užívá svůj klid. Je to rovněž vášnivý rybář. Když už jde večer ven, tak ne na párty, ale na společenskou akci. Ale ve volném čase je pořád klid a ticho na prvním místě. Rád odpočívá a je v klidném prostředí, kde ho nikdo neruší. O to víc ho ranilo to, že mu v průběhu Olympijských her v Sochi vykradli jeho byt. Má ještě jednu velmi cennou vlastnost. Skvělý charakter. A to každý hokejista nemá. Vždy je usměvavý a nesmírně ochotný. Když po něm chcete podpis, tak není problém. Není to jako Ovekchin nebo Radulov. Ti, když nemají náladu, tak vám nedají podpis ani kdyby jste je prosili na kolenou.

Šestatřicetiletý útočník se už pomalu blíží ke konci kariéry a bude jen na zdraví, jak dlouho ještě bude hrát. Hokejové kvality pořád neztrácí a hokej ho baví, takže jediný důvod, proč by měl skončit bude zdraví. Doufejme, že ještě nějakou tu sezónu bude hrát v NHL a pak by třeba na poslední sezónu mohl jít hrát do KHL a učit mladíky. Po skončení hráčské kariéry si myslím, že se vydá na trenérskou štaci. Má k tomu hodně předpokladů. Má skvělé hokejové myšlení a vždy se dokáže rozhodnout nejlépe. Skvělé při hokeji přemýšlí a hráčů jako je on je vážně málo. Jednou by to mohl být vážně skvělý trenér. Samozřejmě, že hráčská a hokejová kariéra je zcela jiná, ale jeho zkušenosti z hráčské kariéry by mohl na postu trenéra dobře využít.

A co vše “magic man“ dokázal zatím vyhrát? Ve dvaadvaceti letech se poprvé podíval do NHL. Začínal tam, kde stále hraje. V Detroitu hned ve své premiérové sezóně v NHL dokázal vyhrát Stanley Cup a ve stejném roce vybojoval s ruskou sbornou bronzovou medaili na Olympijských hrách v Salt Lake City. Sezonu 2004/2005 strávil v Dinamu Moskva, kde slavil s moskevským týmem triumf v ruské lize. Poté si odvezl bronz z Mistrovství světa ve stejném roce. Stanleyův pohár vyhrál ještě jednou a to v roce 2008, když společně s Red Wings porazili ve finále Pittsburgh. V roce 2010 dosáhl na třetí cenný kov na Mistrovství světa. Tentokrát bral stříbro. O čtyři roky později se dočkal zlaté medaile s reprezentací Ruska na Mistrovství světa, které se hrálo ve Finsku a Švédsku. V NHL se mu zatím podařilo nasbírat něco málo přes 850 bodů, ale pokud ještě tři sezony v NHL vydrží, tak může dosáhnout 1000. V této sezoně nasbíral prozatím 58. bodů a v kanadském bodování je mezi třicítkou nejlepších. Rovněž se drží v desítce nejlepších mezi hráči, kteří vstřelili nejvíc branek v jednom klubu a stále za něj hrají.

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Štítky:  , ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz