Jak si vybrat správné trekové boty

Jak si vybrat správné trekové boty

Jste milovníkem turistiky? Pak jistě víte, že mnohé trasy nelze zdolat jenom v obyčejných teniskách. Pokud se s turistikou začíná, první trasy se v teniskách zdolají, ale na delší cesty nejsou tenisky zrovna nejvhodnější obuví. Lepší obuví jsou pohorky čili trekové boty, které nepřekvapí žádná trasa ani výkyvy počasí, s nimiž se na túrách můžete setkat.  

Než se rozhodnete vybrat si trekové boty, při výběru vám pomůže odpověď na otázku – jaké túry nejčastěji podnikáte? Pokud podnikáte především jednodenní túry, které příležitostně vměstnáte do období od jara do podzimu, budou vám stačit klaslické boty na běhání nebo podobné tenisky. V takovém případě nemusíte investovat do kvalitních pohorek. Jestliže však podnikáte několikadenní přechody hor, kvalitní boty jsou už opravdu zapotřebí. Ideální jsou v takovém případě boty aspoň ke kotníkům.  

Na co si dát pozor při výběru pohorek 

Pokud jste se tedy rozhodli investovat do kvalitních trekových bot čili do pohorek, vyplatí se vědět, na co si dát při výběru trekových bot pozor. Při výběru pohorek se zaměřte především na materiál, z něhož jsou boty vyrobeny. Můžete se setkat s kůží a také s textilem. Zatímco kůže déle vydrží a jen tak se neprodře, musíte se o boty z kůže více starat. Je zapotřebí je pravidelně impregnovat a vysoušet, aby vydržely opravdu dlouhá léta a stále dobře izolovaly. Co se týče bot z textilu, takové boty budou krapet lehčí, alel bohužel se dřív odřou a dřív pustí do bot zimu.  

I o prošívání se informujte. Čím víc švů pohorky mají, tím větší je zde riziko, že se boty rychleji rozpářou a rozlepí.  

Na co dalšího se dívat při výběru pohorek 

K dalším důležitým aspektům při výběru pohorek patří také vyztužená špička. Pokud ji pohorky mají, tím lépe. A co se týče šněrování, to je u pohorek velice podstatné. DÍky šněrování bude bota na noze líp držet.  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz