Fenomenální centr – Mario Lemieux

Kanadská hokejová legenda. Druhý nejlepší, který kdy hrál hokej. SuperMario. I tak se označuje tento vynikající centr, jenž změnil hokejové dějiny. Olympijský vítěz ze Salt Lake City, dvojnásobný držitel Stanleyova poháru a autor 690 branek v nejvyšší zámořské soutěži. Kapitán kanadského týmu na Světovém poháru 2004, kde Javorové listy znovu získaly ceněné prvenství ve finále proti Finům. Ano, mluvit by se dalo donekonečna. A nebýt Mariových vleklých zdravotních problémů, možná by ty všechny rekordy byly ještě mimořádnější. Jen tak pro zajímavost, Le mieux znamená ve franštině „vůbec nejlepší“ – a dlužno podotknout, že toto jméno rozhodně není daleko od pravdy.

Za zmínku stojí i Mariovo dlouholeté přátelství s Jaromírem Jágrem. Českému mladíkovi pomohl na začátku devadesátých let minulého století v jeho prvních krocích v NHL a společně získali dvakrát Stanleyův pohár, to vše ve společnosti hvězdných plejerů, jakými byli například Paul Coffey, Ulf Samuelsson, Ron Francis či Mark Recchi – a zapomínat bychom neměli ani na brankáře Toma Barrassa.

Už první hokejové angažmá mladého Maria v týmu Laval Voisins v QMJHL zaujalo řadu hokejových příznivců. V posledním ročníku před odchodem do slovutné NHL zde totiž zaznamenal v průměru více než čtyři body na utkání. Ofenzivně poblázněná osmdesátá léta nelze asi srovnávat s moderní érou, ale dnes je považován za naprostou špičku v této juniorské soutěži hráč, který dokáže mít průměr nad dva body na utkání.

Pittsburgh Penguins v polovině osmdesátých let hodně strádal, jak finančně, tak i z hlediska nálady fanoušků, kteří na hokej moc nechodili. Příchod mladého matadora však znamenal velký obrat, Mario nasázel hned v první sezoně 43 branek a příval návštěvníků na sebe nenechal dlouho čekat. Všichni byli zvědaví na mládence s číslem 66, který sázel góly jako na běžícím pásu.

V sezoně 1987/1988 dokonce dosáhl na metu sedmdesáti branek, play-off se ale Tučňáci dočkali až o rok později – a opět u toho byl Mario Lemieux, který skóroval dokonce pětaosmdesátkrát a celkově získal v základní části 199 kanadských bodů. Ano, na Gretzkyho rekord to o fous nestačí, ale přesto jde o vynikající počin hodný maximální úcty.

Fenomenální centr, který i přes svou mohutnou postavu nepotřeboval k sebeprosazení kdovíjakou fyzickou hru, však začal trpět spoustou zdravotních problémů. Kvůli nim nejprve vynechal celý ročník 1994/1995, aby se pak po dvou odehraných kompletních sezonách potíže opět vrátily. Operace bolavé páteře, problémy s kyčlí a na závěr kariéry dokonce i srdeční arytmie. Všechno zlé však bylo nakonec k něčemu dobré – Mario se začal věnovat roli manažera klubu a zachránil Penguins před absolutním krachem na konci devadesátých let minulého století.

A přišel další velký zvrat, lidé opět začali v Pittsburghu s nadšením chodit na hokej. Po konci kariéry SuperMaria v sezoně 2005/2006 přišla další zářivá hvězda – Sidney Crosby. Další zázračné dítě, které dovedlo Kanadu k olympijskému zlatu a Penguins k zisku Stanley cupu. Lemieux si v současné době užívá zápasy z VIP lóže, kde jako majitel klubu sleduje výkony již zmíněného Crosbyho, Malkina nebo Letanga s Fleurym. A nejvyšší mety jsou – pokud se klubu alespoň trochu vyhnou zranění – opět na dosah ruky.

 

autor: sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Štítky:  , ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz