Petr Čech v Arsenalu chytil druhý dech

Když se trenér Chelsea José Mourinho rozhodl, že stáhne z hostování belgického brankáře Thibauta Curtoise, bylo všem jasné, že se v tomto týmu schyluje ke generační výměně brankářů. Curtois měl za sebou skvělé výkony v dresu Atletica Madrid, kde si zahrál i finále Champions league a nasbíral tak potřebné zkušenosti. Dlouholetá opora Chelsea, Petr Čech, se tak ocitl v nové situaci, když musel v přípravě bojovat o to, kdo se stane jedničkou a na koho zbude pouze role náhradníka. Před prvním zápasem Premier League, ukázal josé Mourinho právě na Curtoise a Petrovi nezbývalo než čekat na svou šanci.

V Chelsea chytal za výborně organizovanou obranou

V dresu Chelsea strávil Petr Čech podstatnou část své kariéry, a to celých jedenáct let. S Chelsea získal celou řadu trofejí a to konkrétně 4 x titul Premier League, dokázal vyhrát Ligu Mistrů i Evropskou Ligu, 4 x zvítězil v FA Cupu a 3x v Anglickém ligovém poháru. Po celou dobu, co chytal v Chelsea, před ním hrál perfektně organizovaný tým, který zodpovědně bránil, za žádného trenéra nepraktikovala Chelsea nějaký „hurá“ fotbal. Navíc v obraně hráli skvělý hráči jako John Terry, Branislav Ivanović, Ashley Cole, David Luiz, Gary Cahill a další. To vše bylo příčinou toho, že v Chelsea neměl nikdy moc práce, často jeho výkon spočíval na jednom až dvou zákrocích za zápas. Pokud navíc chyboval, bylo to více vidět. Častokrát během svého působení v Chelsea se Petr Čech dostal pod palbu kritiky, zejména kvůli výběhům na centrované míče, vždy však kritikům nakonec dokázal, že je kvalitním gólmanem, který má na to chytat za Chelsea.

Petr Čech v dresu Chelsea

Petr Čech v dresu Chelsea

I přesto, že byl pro tým oporou celou řádku let, rozhodl se v minulé sezóně José Mourinho, že nastal čas, aby dostala šanci mladá krev. V oné sezóně se Petr Čech „kousnul“ a rozhodl se, že v Chelsea zůstane a o místo jedničky si to rozdá přímo s Thibautem Curtois. Odchytal však jen pár zápasů a většinu času proseděl jen na lavičce. I přesto se v zimním přestupovém období rozhodl smést všechny přestupové spekulace ze stolu. Po jarní části se jeho pozice ovšem nezměnila, a tak nastal čas hledat si nové angažmá. Zelenou k přestupu udělil i José Mourinho a tak Petra „vysvobodil“ Arsène Wenger. Petr Čech tak mířil přímo k londýnskému rivalovi, Arsenalu. Angažmá to pro něj bylo asi nejideálnější, nejen, že se nemusel stěhovat a mohl zůstat v oblíbeném Londýně, přestoupil také do týmu, který jako Chelsea má nejvyšší ambice a kvalitní tým.

V Arsenalu se stal vůdčí osobností týmů

Po přestupu do Arsenalu hned první soutěžní utkání bylo zrovna proti Chelsea, konkrétně superpohár Community Shield, který Arsenal ovládl, Petr Čech tak zahájil své působení v novém týmu hned ziskem trofeje. Arsenal hraje jiným stylem než Chelsea a to více ofenzivně a nehraje tak organizovaně směrem dozadu. Čechovi tak přibyla práce a je tak celý zápas v tempu, zdá se, že mu to takto vyhovuje více, jelikož kromě prvního ligového zápasu proti West Hamu, se na něj valí jen slova chvály. Stal se skutečnou oporou Wengerovo jedenáctky a Arsenal dlouho neměl k titulu takto dobře nakročeno jako letos. Svýmy výkony tak tedy všem pochybovačům a také sám sobě dokázal, že na to stále má a že ještě nepatří do starého železa. Petr se zřejmě cítí opravdu dobře, vždyť letos poprvé od osudového zranění chtěl sundat, pro něj tak typickou, ragbyovou helmu, to však zamítli lékaři. Nejen, že Petr Čech v Arsenalu ožil a podává skvělé výkony, spoluhráči si i pochvalují jeho charakter a povahu. Údajně jeho vítězný duch byl tím, co Arsenalu v minulých letech chybělo. Že je to pravda dokazuje také to, že letos Gunners zvládají důležité zápasy, ve kterých v minulých letech často vyhořeli. Petr Čech tak údajně týmu pomáhá nejen svými výkony, ale i jen svou přítomností na hřišti a v kabině.

Letos tak Petr Čech skutečně chytil druhý dech a chytá famózně, což je skvělá zpráva pro českého fanouška, i vzhledem k blížícímu se Mistrovství Evropy. Jestli to ovšem bude stačit Arsenalu, aby dosáhl na tak vysněnou trofej, to ukáže až následujících pár měsíců.

autor: sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz