Dokáže Leicester zázrak, nebo ho čeká pád?

Leicester City, překvapení letošní sezony Premier League, se po polovině sezóny nachází jen o skóre na druhém místě za vedoucím Arsenalem, kdo by toto před začátkem sezony čekal? V Leicesteru se sešlo hned několik důležitých faktorů a zatím jim sezóna vychází na jedničku, z outsidera se vypracovali mezi kluby se kterými se musí počítat, vydrží jim to ovšem až do konce sezony, nebo je čeká pád?

Fanoušci ženou Leicester vpřed

Některé sázkové kanceláře před sezónou dokonce na vítězství Leicesteru v Premier League vypsaly kurz 2 500, to jen vypovídá o tom jaké je umístění lišek, jak se Leicestru přezdívá, překvapením. Co tedy stojí za tímto nečekaným úspěchem? Jedním z důležitých faktorů je zcela jistě elektrizující atmosféra na domácím svatostánku “King Power Stadium” tento moderní stadion pro cca 32 000 lidí je poměrně nový, dokončen byl v roce 2002. Leicester se navíc může pochlubit skvělými fanoušky, kteří jsou v každém domácím zápase tím pomyslným 12. hráčem.

 V šatně je skvělá parta, ale i kvalita

V týmu panuje velmi kamarádská parta, když Leicester vstřelí gól, celý tým ho slaví jako jeden muž a nikdo neváhá absolvovat sprint přes celé hřiště, aby mohl slavit se spoluhráči. Sociální sítě zaplavují týmové fotografie a hráči vypadají, že si spolu skutečně rozumí. Leicester ovšem nespoléhá jen na týmovou atmosféru, v týmu rozhodně nechybí kvalita. Za vše mluví nezastavitelné duo, které si prozatím podmanilo letošní ročník Premier League, Jamie Vardy a Riyad Mahrez. Oba dohromady stáli Leicester 1,4 milionů liber, což je směšná částka vzhledem k tomu, jaké předvádějí výkony. Zatímco prvně jmenovaný před pěti lety pracoval v továrně na lékařské dlahy a kopal v 8. lize, letos už vstřelil 15 gólů a je děleným nejlepším střelcem anglické nejvyšší souteže. Letos dokonce překonal rekord Premier League, když dokázal skórovat v 11 po sobě jdoucích utkáních. O jeho úžasném příběhu se dokonce natáčí film. Riyad Mahrez zaujímá v tabulce střelců 4. místo s 13 zásahy k tomu přidal 7 asistencí.  Ex-Liverpoolský Jamie Carragher dokonce prohlásil, že podobné kousky levačkou, které předvádí Riyad Mahrez viděl jen od Lionela Messiho.

Zde je sestřih letošních akcí tohoto skělého Alžířana.

Mnozí experti ovšem považují za nejlepšího hráče lišek francouzského středního záložníka N’Golo Kante. Tento 24-letý francouzký středopolař se k týmu připojil před letošní sezónou, kdy přišel z SM Caen za 5,6 mil. liber. Kante zatím vede v obranářských statistikách celé ligy a je tak základním stavebním kamenem defenzívy. Leicester však má více důvodů k optimismu. Další středopolař Marc Albrighton má zatím na kontě 6 asistencí, více má jen Mahrez, Mesut Özil a Gerard Delfoeu.

 Na vše dohlíží zkušený Ranieri

N'Golo Kanté v utkání proti Manchesteru United

N’Golo Kanté v utkání proti Manchesteru United

Na úspěchu má určitě podíl i velezkušený šestačtyřicetiletý italský trenér Claudio Ranieri. Tým hraje pohledný útočný fotbal a podává velice stabilní výkony. V lize Leicester dal (společně s Manchesterem City) nejvíce gólů, konkrétně 37, na evropském kontinentu dali více gólů jen Dortmund, Bayern a PSG. Od února lišky prohráli jen 3x a pokud je chcete porazit, musíte pravděpodobně skórovat alespoň 2x, jelikož Leicester skóroval 26x v posledních 29 zápasech.

Dalším důležitým faktorem proč Leicester je na vrcholu tabulky je, že obvyklým aspirantům na titul se letos moc nedaří. Chelsea je na 14. příčce a u týmu skončil José Mourinho, Liverpool se po příchodu Jürgena Kloppa zvedá, ale stále to nestačí na lepší než 7. místo. Židle se kývá i pod trenérem Manchesteru United, Luisem Van Gaalem, jelikož v Manchesteru pomýšlí výše než na 6. místo v tabulce.

Dokáže Leicester fotbalový zázrak a zvítězí v Premier League, nebo jeho hvězda pohasne? Dle mého názoru Leicester určitě nezvítězí, ale může bojovat o umístění do 4. místa, které zaručuje kvalifikaci do Ligy Mistrů. Chytřejší budeme po lednu, který bývá pro anglické kluby velmi náročný a často právě leden určí mistra.

autor: sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz