Dimitri Payet – Z Francie až mezi hvězdy Premier League

Mládežnické začátky

Francouzský ofenzivní záložník se narodil na jihozápadu Francie na ostrově Réunion. Jako mladý kluk za tamní celek Saint Pierroise odkopal čtyři sezony. Poté se upsal už známějšímu francouzskému celku Le Havre. Akademie tohoto celku patří mezi ty lepší ve Francii a tak nebylo divu, že se v týmu setkal s dalšími momentálně známými fotbalisty jako je Lassana Diarra, Steve Mandanda nebo Charles N’Zogbia. Jeho poslední mládežnicky tým byl AS Excelsior, ve kterém odehrál dvě sezony a zaujal natolik, že si vysloužil zvučnější angažmá. Přestoupil do prvoligového Nantes.

Odchod do Ligue 1

Ve své první sezoně toho moc neodehrál. Zasáhl pouze do tří ligových duelů, ale branku přesto dokázal vstřelit. Premiérovou branku v Ligue 1 vstřelil na konci ledna, když se podílel na výhře 4:1 proti Métám (i když do utkání zasáhl jen na poslední dvě minuty!). V celé sezoně odehrál jen dvanáct minut. V další sezoně už ale patřil mezi základní stavební kameny hry Nantes. Za třicet duelů si přispal čtyři branky a na další tři přihrál.

Naplno své kvality začal ukazovat v Saint Etienne

Výkonů pravonohého Francouze si všimlo Saint Etienne a Payet se opět stěhoval. Ve své první sezoně u nového chlebodárce branku sice nedal, ale připsal si šest asistencí. V sezoně 2008/2009 už naplno začal ukazovat, co v něm je. Za dvaačtyřicet duelů si stihl připsat sedm branek a třináct asistencí, a to znamenalo, že se na brankách svého týmu podílel v průměru co druhý zápas. Nejlepší období měl od prvního února do osmého března, kdy si v šesti po sobě jdoucích utkáních připsal buď gól, nebo asistenci. Už tehdy bylo vidět, že má obrovský tah na branku a skvěle při hře přemýšlí. Svého prvního a doposud posledního hattricku se dočkal na konci srpna roku 2010, kdy sám režíroval výhru 3:0 nad Lens. Dvě sezony po sobě Saint Etienne skončilo v Ligue 1 na sedmnáctém místě a ve své poslední sezoně Payeta v tomto týmu své umístění tým vylepšil na desáté místo. Pořád to bylo, ale málo. Málo na to, aby takového skvělého hráče mohli udržet. Se Saint Etienne se rozloučil s bilancí 148 zápasu, 25 branek a 33 asistencí. Jeho novým chlebodárcem se stalo Lille, které právě vyhrálo francouzský titul.

V Lille zářil po odchodu Hazarda

Až druhá sezona patřila Payetovi i v Lille. V první na sebe pozornost strhával především Belgičan Eden Hazard. Po sezoně se mladý křídelník stěhoval za 40 milionu do Chelsea a přišel čas Payeta. Ten v sezoně 2012/2013 zažil doposud nejlepší období své kariéry. V sezoně odehrál dvaapadesát duelů. Lille v celé sezoně vstřelilo 72 branek a hned v pětatřiceti z nich měl prsty Payet. Celkově si připsal skvostných třináct branek a dvaadvacet asistencí. Osmnáct asistencí si z toho připsal v lize a to stačilo na prvenství mezi nahrávači v celé Ligue 1. Ve dvaceti šesti ukázal obrovskou vyzrálost, co se hry týče a tohoto chlapíka nebylo možné zastavit. Odjakživa, zejména proto že hrál z křídla, si připisoval víc asistencí než branek. Šlo mu o pomoc týmu ne o střílení branek. Proto si ho všechny dosavadní celky tak cenily. Po sezoně opět měnil dres a jeho čtvrtým prvoligovým týmem se stal Olympique Marseille.

Dimitri Payet v dresu Marseille

Dimitri Payet v dresu Marseille

Každým zápasem platnější pro Marseille

Dimitri Payet už od prvních duelů měl pro Marseille značný vliv na jejich hru. Možná největší vliv. Kouč Bielsa moc dobře věděl, proč si ho vybral. Byl to univerzál, který dokázal zahrát v ofenzivě kdekoli. I když hrál převážně z křídla, nedělalo mu problém hrát ani pod útočníkem. Mohl hrát jak na levém, tak i na pravém křídle. Z jedné strany mohl střílet z druhé zase centrovat a připravovat gólové šance. V první sezoně bylo v Marseille hodně dobrých ofenzivních hráčů a tak musel Payet často měnit pozice. To mu ale nedělalo problém a posunulo ho to díky své univerzálnosti ještě výše. V té další sezoně po odchodu Valbueny nastupoval pouze jako střední ofenzivní záložník. Celkem si v sezoně 2014/2015 v Ligue 1 připsal sedmnáct asistencí a opět se stal nejlepším nahrávačem celé ligy. Víc než sedmnáct asistencí si v té sezoně v Evropě připsali pouze tři další hráči. Navrch k tomu přidal ještě sedm branek. V sezoně 2014/2015 rovněž kraloval ve statistice nejvíce vytvořených šancí za sezonu napříč všemi pěti elitními ligami. Šancí za celou sezonu dokázal vytvořit 134. To jen potvrzuje fakt, že pro Marseille byl nejdůležitějším hráčem sezony právě on. Výkonu celé ofenzivní čtyřky Marseille si všimli v zahraničí a celá ofenzíva tohoto celku se rozpadla. Trojice Thauvin, Ayew, Payet se vydala do Premier League za to Gignac se upsal mexickému Tigres UANL. Thauvin se vydal do Newcastlu, kde se po polovině sezony nedokázal prosadit a vrátil se do Marseille. Ayewovi vyšel skvělé start sezony, ale teď stejně jako „Labutě“ strádá. Payet se vydal do West Hamu. S Ligue 1 se rozloučil se statistikou 305 utkání, ve kterých zaznamenal 57 branek a dvaaosmdesát asistencí.

Už od prvního duelů si podmaňuje celou Premier League

Dimitriho Payeta si vyhlédl West Ham a kladiváři si ho zatím nemohou vynachválit. Londýnský celek ho koupil za 15 milionů eur, což je zhruba jednou tolik, než za kolik ho koupila Marseille. Smlouvu s několikanásobným francouzským reprezentantem podepsal West Ham na pět let. Své kvality tudíž bude muset ukazovat až do svých třiatřiceti. Pro tak zkušeného hráče prověřeného několika francouzskými kluby by to nemusel být problém. Když devět sezon patříte mezi základní stavební kameny svého týmu, tak to už o něčem svědčí. Pro Payeta byla rozdílová především minulá sezona, sám to přiznává a jednoletou spolupráci s argentinským stratégem Marcelem Bielsou si velice cení. “Ta jedna sezona pod jeho vedením bude mít vliv nejen na zbytek moji kariéry, ale i celého života,“ prohlásil. A už od prvního duelů dokázal fanoušky West Hamu potěšit. V utkání proti Southandu v předsezónní přípravě režíroval výhru 3:2 dvěma brankami a jednou asistencí. A do Premier League naskočil také ve velkém stylu. Už od prvních duelů si na své konto připisoval góly a asistence, a trenér Bilić měl už po prvních utkáních důvod k radosti. Sám ho už na začátku sezony začal přirovnávat k Davidu Silvovi. Podobné výroky určitě Payeta budou motivovat k dalším skvělým výkonům. I díky hře francouzského ofenzivního záložníka „Kladiváři“ od prvních duelů byli v horních patrech ligy. Sedmého listopadu ovšem přišla špatná zpráva. V utkání proti Evertonu se Payet zranil a kvůli zraněnému kotníku musel vynechat sedm duelů. Do té doby si za dvanáct utkání připsal pět branek a tři asistence.

Teprve teď jsme mohli vidět, jaký vliv na hru West Hamu tento hráč má. Ze sedmi dalších duelů dokázal londýnský celek vyhrát pouze jeden a Payetova absence se na týmu podepsala dost výrazně. S ním West Ham střílel v průměru 1,9 branek na zápas a bez něj pouze 0,7. Když byl Payet zdravý a hrál, tak „Kladiváři“ vyhráli polovinu všech duelů. Bez něj dokázali vyhrát pouze 14% zápasu. Leden, už ale opět patřil francouzské hvězdě. Po zranění si asi moc lidi nemyslelo, že ihned dokáže navázat na svou formu z podzimu, ale Payet všechny dokázal vyvést z omylu. V novém roce odehrál Payet za West Ham všechny čtyři duely, ve kterých si po výhrách nad Liverpoolem, Bournemouthem a remíze se City připsal West Ham krásných sedm bodů. Dimitri gólem a asistencí režíroval právě již zmíněný vítězný zápas s nováčkem soutěže. Do dnešního dne si za šestnáct duelů v Premier League připsal 6 branek a pět asistencí. Čísla ale nejsou vše. I když zrovna nedal branku, ani na ni nenahrál, tak patřil mezi nejplatnější hráče týmu. Jeho dribling byl parádní a s obránci na ostrovech si prakticky dělal, co chtěl.

Když má tento geniální technik míč u kopačky je radost se dívat. Hraje s obrovským přehledem a jeho práce s míčem je excelentní. Pokud jste ho ještě neviděli hrát, tak byste to měli ihned napravit.

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz