Muž, který změnil Premier League. Arsène Wenger

Je to neuvěřitelné, ale v letošním roce to bude již 20 let, kdy se Arsène Wenger ujal manažerské funkce ve fotbalovém klubu Arsenal FC. V historii klubu je tak samozřejmě nejdéle sloužícím manažerem.

Arsène Wenger byl do funkce jmenován v září 1996, když nahradil odvolaného Bruce Rioche. Jeho jmenování bylo velmi překvapivé pro celou fotbalovou veřejnost i fanoušky Arsenalu. Média v té době spíše spekulovala o příchodu Johana Cruiffa, Arsène Wengera v té době v Anglii téměř nikdo neznal. Wenger přišel na „ostrovy“ z Japonska, kde krátce působil u týmu Nagoya.  „V první chvíli jsem si pomyslel: Co tenhle Francouz ví o fotbale? Nosí brýle a vypadá v nich spíše jako učitel. Nemůže být stejně tak dobrý, jako byl George (Graham). Umí vůbec pořádně mluvit anglicky?“, těmito slovy dokonce reagoval bývalý kapitán Arsenalu Tony Adams.

Za dvacet let Arsenal vyhrál patnáct hlavních trofejí

Trenérský debut zažil Wenger proti blackburnu Rovers, tento zápas Arsenal zvládl a vyhrál 2:0. V celé sezóně skončil jeho tým na třetím místě. Hned v následující sezóně však Arsenal vyhrál ligový titul i FA Cup. Arsène Wenger tak hned ve své druhé sezóně na lavičce Arsenalu, se svým týmem získal velmi ceněný „double“, teprve druhý v historii. Wenger tak tímto úspěchem dokázal i těm největším pochybovačům, že je mužem na pravém místě. Arsenal pod jeho vedením vyhrál ligový titul celkem třikrát, hned šestkrát zvítězili v FA Cupu (naposledy v roce 2015, pozn. red.) a také šestkrát získali anglický superpohár Community Shields (naposledy opět v roce 2015, pozn. red.). Zisk jakékoliv trofeje je na „ostrovech“ opravdu velmi těžký, takže dle mého názoru je tento výčet triumfů až neuvěřitelný.

 Obrovský přínos Wengera pro anglický fotbal

    Arsène Wenger při zápase

Arsène Wenger při zápase

Už když Wenger na ostrovy přicházel, byl znám výbornou prací s mladými hráči a tím, že se je nebojí do týmu postupně zapracovávat. Ve svém působení ve Francii dokonce dostal nálepku „hledač talentů“. V tomto sevorolondýnském klubu pod jeho vedením vyrostlo hned několik anglických hráčů jako např. Ashley Cole, Jermaine Pennant, v současné době v klubu působí hráči jako Alex Oxlade-Chamberlain , Theo Walcott nebo  Kieran Gibbs.

Arsène Wenger je pro mne však hlavně ten, kdo jednou pro vždy změnil anglický fotbal a velkým dílem se zasloužil o to, že Premier League patří mezi nejlepší ligy současnosti. Dosáhl toho i tím, že do svého týmu od začátku zařadil hned několik cizinců, za což byl v té době hojně kritizován, ale dnes je to neodmyslitelná věc pro každý anglický klub. Jako trenér zavedl také úplně jiné tréninky, změnil a hlavně vyžadoval na hráčích životosprávu a prosazoval filosofii, že fotbal je hlavně zábava.

Výsledkem těchto změn byla hra založená na tvořivosti, nápaditosti a chytrosti, hra, která je atraktivní i přináší úspěchy.Arsène Wenger je trenér, který strávil celou svoji kariéru budováním týmů, které vyhrávaly trofeje a přitom bavily diváky svojí ofenzivní hrou.  Fotbal v jeho podání je naprosto odlišný od toho, který praktikují jeho soupeři“, takto Arsène Wengera charakterizoval BBC Sport.  „Změnil kulturu, změnil filozofii, což myslím bylo nejdůležitější. Věřím, že jeho největším přínosem pro fotbal byla myšlenka, že se hráči musí správně připravovat a starat se o sebe“, vyjádřil se pochvalně o Wengerovi Graham Taylor, bývalý manažer Watfordu.

 Arsène Wenger se těší velké podpoře od vedení klubu i fanoušků

Ve svém klubu se Arsène Wenger těší i po téměř dvaceti letech obrovské důvěře. Podporuje ho vedení klubu i fanoušci. Mimochodem Arsenal FC má jedny z nejvěrnějších fanoušků po celém světě a návštěvy na Emirates stadium patří mezi nejvyšší v celé Evropě.

Jeho Arsenal i letos bojuje o mistrovský titul a po 22. kole je dokonce na 1. místě Premier league, těsně následovaný překvapením sezóny Leicesterem a Manchesterem City. Fanoušci Arsenalu čekají na mistrovský titul již hodně dlouho, poslední slavili v sezóně 2003/2004. Letos má Arsenal k jeho zisku určitě nejblíže za několik posledních let. Nechme se tedy překvapit, zda budou na konci letošní sezóny slavit.

Jako vítěz FA Cupu

Jako vítěz FA Cupu

 

autor: fan73 / sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz