Manchester City pod Guardiolou

Není tomu tak dávno, co byla oznámená informace, že španělský kouč Pep Guardiola po sezoně odejde z Bayernu a bude trénovat na ostrovech Manchester City. Těšíte se na něj v Premier League? Může ze City udělat neporazitelný stroj? Rozhodně stojí za to, španělského kouče příští rok sledovat.

City před novou sezonou opustí nejeden hráč

Yaya Touré nefiguroval v plánech kouče Pepa Guardioly už v Barceloně, kdy v týmu preferoval raději odchovance Sergia Busquetse a na afrického záložníka zbyla pouze role náhradníka. Španělský kouč navíc chce mít na hřišti hráče, kteří odvedou vždy 100% práci a budou hrát do roztrhání těla. Když Yaya Touré chce, tak zahraje skvěle a je pro svůj tým platný, ale když nemá chuť a náladu, tak jeho výkon za moc nestojí. V plánech Guardioly zcela určitě nebude figurovat. Už teď se spekuluje o zájmu čínských celků o tohoto fotbalistu. City určitě opustí i fotbalový důchodce Demichelis, který by měl být nahrazen mladším obráncem. Na hraně je určitě také Zabaleta, Navas, Fernando nebo Bony. Zabaleta má už taky svůj věk a svá nejlepší léta už má za sebou. Ve prospěch Navase hraje to, že je rychlý a je to Španěl. V jeho neprospěch ovšem hraje technika. Španělský stratég má rád kombinační a technický fotbal a Navas v jeho plánech možná nebude figurovat. Fernando zatím v City nenaplnil očekávaní a nehraje podle představ kouče Manuela Pellegriniho. Nový trenér mu může dát čas anebo ho prodá. U něj je to na vážkách. Bony je silový útočník, který si umí pokrýt míč a naběhnout na dobrý centr. Ovšem jeho technika stejně jako u Navase pokulhává. Každopádně mít dva zcela odlišné útočníky by mohla být výhoda. Na každého soupeře funguje jiný styl hry. Jeho setrvání v City je však nejisté.

Nový kouč by některým hráčům mohl dodat ztracenou sebedůvěru

Je několik hráčů, kteří zatím nepodávají takové výkony, jaké by odpovídali jejich ceně. Hovořím třeba o Mangalovi, Otamendim nebo Fernandovi. První dva jmenovaní stopeři vyšli City na pořádný balík a zatím to je takové nemastné, neslané. Mangala je vysoký, sílový obránce, který má obrovský potenciál. Po odchodu ze City by se klidně mohl vyšvihnout mezi nejlepší stopery světa. Zatím ale na ostrovech podává špatné výkony. Často chybuje a hodně branek jde právě za ním. Otamendi má nevyrovnané výkony. Umí zahrát skvělý zápas a je všude, kde má být, ale taky často je zbytečně v některých soubojích laxní a nesoustředěný. Pamatujete třeba duel s West Hamem, kdy na 2-1 pro kladiváře dával po autovém vhazování Enner Valencia? Třeba zde to bylo od argentinského stopera školácká chyba, kterou si hráč jeho formátu prostě nemůže dovolit. Fernando přišel do City z Porta za o hodně nižší částku než právě zmínění dva stopeři. Přesto nehraje tak, jak by měl. Myslím si, že nový kouč by této trojici mohl dodat ztracenou sebedůvěru a pod Pepem by mohli mít jejich výkony stoupající tendenci.

Pod Guardiolou nemá jisté místo v základu opravdu nikdo

Je tomu tak. Tenhle trenér nedává přednost hráčům, kteří mají velké jméno. Pod jeho velením hrají ti, kteří si to zaslouží a dávají do toho maximum. V Bayernu má momentálně kvantum ofenzivních hráčů a téměř každý zápas Bayern mění sestavu. Na ostrovech to bude platit dvojnásobně. Anglické celky odehrají za sezonu kvantum utkání, a tak si i největší hráči jako je Agüero, Sterling nebo De Bruyne budou muset čas od času sednout na lavičku. Pětačtyřicetiletý Španěl bude chtít mít v ofenzívě velký výběr, aby mohl svého protivníka překvapit. Největší hvězdy City toho tak či tak odehrají dost, ale musí jím zůstat pokora. Bez té to rozhodně nepůjde.

Udělá se ze City neporazitelný stroj?

Rodák se Santpedoru to rozhodně nebude mít jednoduché. Do City přichází s vizitkou jednoho z nejlepších trenéru poslední dekády a je před ním obrovská výzva. Odchází do nejvyrovnanější (neplést s nejlepší) ligy světa. V Premier League je každoročně adeptů na titul daleko více, než je ve Španělsku nebo Německu. Jeho tým se bude muset soustředit hned na čtyři soutěže a zejména v Lize mistrů by měl modrý celek z Manchesteru konečně uspět. Mancini ani Pellegrini nedokázali se City zatím v nejprestižnější soutěži světa moc nezářili. Tam City pouze paběrkuje. Za poslední čtyři sezony City 2x nepostoupilo ze skupiny a 2x vypadlo hned v osmifinále. Jeho schopnosti se budou posuzovat hlavně dle účinkování na evropské scéně. Guardiola nemá s Anglií coby hráč ani trenér žádné zkušenosti a kádr City mu zcela určitě nebude kompletně vyhovovat. V týmu rozhodně nastane velké množství změn, a také se v létě bude pravděpodobně utrácet velké množství peněz. Nový kádr si na sebe bude muset co nejrychleji zvyknout, protože ztráta ze začátku sezony se bude stěží dotahovat. Před Pepem rozhodně teď bude stát ta největší zkouška. Navíc na nového kouče čeká také specifický anglický program, který nemá nikde obdoby a volný den by jste zde jen těžko hledali. Je to ale jeden z nejlepších trenéru současnosti, který své kvality dokázal v Barceloně i Bayernu. Podmaní si i ostrovy? Rozhodně se před novou sezonou máme na co těšit!

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz