Krajánci v zahraničí – proč končí jejich slibná kariéra?

Každý mladý sportovec má své sny. Tím největším bývá dostat se do nějakého slavného klubu a v něm si zahrát po boku svého idolu. Mnohým se tento sen splnit nepovede, jiní k němu mají blízko, ale díky chybnému rozhodnutí jejich slibná kariéra skončí ještě dříve, než dostane šanci vůbec se rozjet. Proč mladí a talentovaní sportovci odcházejí do zahraničí příliš brzy, po jedné povedené sezóně?

Předčasný odchod do zahraničí většinou není dobrým rozhodnutím

Je jedno, zdali se jedná o fotbal, hokej, basketbal či jakýkoliv jiný sport. Většina mladých sportovců chce odejít do zahraničí a to mnohdy ještě předtím, než se pořádně zdokonalí. Přeci jen, vyniknout v české Synot lize je podstatně lehčí, než se jakýmkoliv způsobem prosadit o pár desítek kilometrů dále v Německu či v jiných prestižních evropských soutěží. A stejně tak to platí i o hokeji, kdy každý z mladých hráčů s ní o NHL, ale jen málokdo na tuto soutěž má. A ti, co se dokážou prosadit, jsou spíše výjimky potvrzující pravidlo.

Jsou spousty mladých sportovců, kteří míří za hranice ještě předtím, než se vůbec dokáží prosadit ve svém mateřském či jiném tuzemském klubu. Jiní se zdrží o pár let déle, ovšem stačí, aby se jim povedla jedna sezóna, začnou se o ně zajímat světové velkokluby a odchodu většinou nic nezabrání.

Počkat se vyplácí

Nicméně zatímco v českém klubu může být takový hráč nepostradatelným, tak v cizině je konkurence podstatně větší a on se stane jen jedním z mnoha. Jedním z těch hráčů, jejichž kariéra se razantním způsobem pozastaví a v některých případech se již nepodaří jí znovu dostat do takových kolejí, v jakých byla před odchodem z České republiky. A mnohdy by stačilo počkat pár sezón, po kterých by zajisté přišly další nabídky a talentovaní hráči by do zahraničí odcházeli již s potřebnými zkušenostmi a také s větší šancí na to, že se prosadí.

Michael Rabušic

Michael Rabušic

Každý z těchto hráčů vidí pouze to, že se v nějakém velkoklubu dokáže více proslavit, vydělat si více peněz či si zahrát se svými idoly z dětství. Nicméně konkurence je opravdu vysoká a mnozí se během zápasu nedostanou ani na lavičku náhradníků a svou kariéru tráví spíše v rezervních mužstvech nebo pouhým navštěvováním tréninků. A to většinou bývá začátek konce slibně rozjeté kariéry, neboť mnohým hráčům, kteří takto neuspěli, se jí nepovede nastartovat ani ve chvíli, kdy udělají krok zpět a přestoupí do nějaké soutěže, která je na nižší úrovni.

 

Klub na předčasném odchodu svého odchovance prodělává

Další otázkou zůstává ta skutečnost, proč se mladí hráči brzy odebírají do zahraničí. Proč ještě několik sezón nezůstanou ve svém mateřském klubu, který je vychoval a jenž jim dal šanci hrát na profesionální úrovni.

Nejenže by tak získali potřebné zkušenosti a po sportovní stránce by ještě dospěli, ale také by tím přispěli svému klubu. A to nejen odvedenou službu, ale také finančně. Za nákup zkušenějšího a kvalitnějšího hráče přeci jen světové top kluby platí podstatně více, než za juniora, který nejprve zamíří přinejlepším do rezervního týmu, kde se bude muset pokusit prosadit.

 

autor: sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Štítky:  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz