Sparta a její jarní mizérie

Jsou odehraná pouze 4 kola jarní části Synot ligy, ale přesto si dovolím malý komentář ke hře pražské Sparty. Ta, jako prakticky každý rok, hraje o titul a jedině jeho zisk může probíhající fotbalovou sezónu proměnit v sezónu úspěšnou. Po neúspěšném boji o Champions league, Sparta nepostoupila ani ze základní části Evropské ligy a tak si již další klopýtnutí nemůže dovolit. Největší zklamání sparťanští hráči připravili svým fanouškům v Evropské lize, kde měli z takto nalosované skupiny jasně postoupit.
Jenže právě v těchto čtyřech odehraných kolech Sparta moc kvalitní fotbal nepředvedla a navíc ztratila v obou zápasech hraných na soupeřově hřišti. Její hra jako by se vrátila o nějaký čas zpět. Hráči působí nesehraně, zmateně, bez formy, chybí jim bojovnost. Jejich hře chybí jakýkoliv herní systém. V mistrovské sezóně sparťanský tým zdobil pressing celého týmu, který se nějakým záhadným způsobem zcela vytratil. Z mužstva navíc vyzařovalo obrovské sebevědomí, které bylo patrné v každém okamžiku.
V posledním zápase v Jablonci, se její hráči uchylovali k nakopávaným míčům na osamoceného Davida Lafatu, kterého si úplně s přehledem pohlídal Vít Beneš a sparťanského forvarda nepustil do žádné šance. Pro mne nepochopitelně nepřišla žádná změna v herním projevu Sparty ani v momentě, kdy bylo jasné, že takovouto hrou na jabloneckou obranu nevyzrají. Sparťanský trenér Vítězslav Lavička prakticky celý zápas čekal, zda jeho svěřenci nevstřelí nějaký náhodný gól.
S předváděnou hrou by Sparta v Evropě určitě neuspěla ani letos. Před jarní částí se hovořilo o nutnosti zařadit další herní systém do repertoáru Sparty, který by praktikovala především na hřištích soupeře. S tím by se dalo možná i souhlasit, i když podle mne by každé mužstvo mělo hrát vždy svou hru. Dále by schopný trenér měl umět připravit své mužstvo na hru každého soupeře a poté i správně a včas reagovat na průběh zápasu. Ale budiž. Ovšem jestli je výsledkem této snahy hra, kterou Sparta předvedla v Ostravě i v Jablonci, nevím co si o tom myslet.
Další kapitolou, o které bych se rád zmínil je posilování letenského kádru. Po skončení podzimní části Sparta s posilováním týmu dlouho vyčkávala, zatímco jejich rivalové v boji o titul posilovali. Sparťanské vedení vše komentovalo slovy, že se jim jedná pouze o kvalitu a ne o kvantitu. Toto se zdálo jako rozumné vysvětlení a fanoušci očekávali, kdo že se v jejich dresu nakonec představí. Ale kdo nakonec sparťanský kádr posílil? Kdo z posil hraje v základní sestavě? Zdá se, že zde vyhrála právě ta kvantita nad kvalitou.
Do základní sestavy se probojoval pouze Václav Kadlec, na kterém je vidět hlad po fotbalu a jeho pohyb po hřišti i bez míče je příkladný. Nakolik je tento tah koncepční nechám na Vás, protože tento útočník po jarní části tým opět opustí a Sparta za něho bude muset znovu hledat náhradu. Nicméně tento hráč Spartu v současné době skutečně posílil.
Když už jsme u těch posil, zmínil bych ještě jednu zajímavou věc. Na Spartě všichni moc dobře vědí, že jejich pravý bek Pavel Kadeřábek již dlouho v jejich dresu působit nebude a odejde někam do zahraničí. Sparta na to reagovala včas a vybrala si za něj mladého slovenského hráče Juraje Chvátala. Naneštěstí se Pavel Kadeřábek v zápase s Duklou Praha zranil, a svému týmu bude chybět několik zápasů. V zápase v Jablonci, na jeho místě pravého obránce, zaskočil Lukáš Mareček a ne právě tento talentovaný fotbalista. Hodnocení Lukáše Marečka v tomto zápase by nebylo moc férové, protože na tomto postu normálně nenastupuje.
Ale do hlavy se vkrádá myšlenka – to je ta náhrada za Pavla Kadeřábka opravdu tak špatná? V případě, že ano tak kdo ho do Sparty přivedl a proč? Nebo se pan Lavička jenom bojí riskovat? Měl by trenér, který neumí zdravě riskovat a překvapit tak soupeře vést právě Spartu? I v případě, že by nakonec s mužstvem titul získal, je schopný se Spartou uspět i na mezinárodní scéně?
Pan Lavička dostal od svých nadřízených domácí úkoly, které zatím moc dobře neplní. Uvidíme kam až sahá trpělivost sparťanského vedení.

autor: autor: fanhob | sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz