Sběratel vavřínů – Jiří Novotný

Jiří Novotný narozen 7. dubna 1970, v české nejvyšší soutěži odehrál více než 400 utkání, 34 startů si připsal i v národním týmu.

Jedna z největších legend tuzemské kopané prožila prakticky celý svůj život v rudém dresu. Spartě fandil i Jiřího tatínek a dědeček, takže ačkoliv kolem něj kroužili v juniorském věku skauti z pražských Bohemians, bylo o jeho budoucím angažmá rozhodnuto prakticky již dopředu. A nebýt lukrativní nabídky z ruské Kazaně, možná by tento špičkový stoper strávil celou aktivní kariéru v jednom týmu. Ale to nepředbíhejme, vše pěkně popořádku.

Dostat se přes konkurenci v podobě Františka Straky, Jozefa Chovance či třeba Tomáše Skuhravého alespoň na chvíli na ligové trávníky? To nebylo pro mladíčka Novotného vůbec nic snadného. Zprvu dostal příležitost jen jako střídající hráč – ostatně těch několik okamžiků na hřišti mu pomohlo k historicky prvnímu ligovému titulu v sezoně 1986/1987. Byla to první ze čtrnácti zlatých medailí, které Novotného během ligové kariéry potkaly. Prožil si i bájné tažení Sparty v nultém ročníku Ligy mistrů, kde se podařilo pražskému celku porazit i slovutnou Barcelonu, ale bohužel skončila těsně před branami finále.

Prožil si nepříjemné chvíle s trenérem Ščasným, který ho na jaře 1999 vyřadil z A týmu a vynikající stoper musel přijmout chtě nechtě angažmá ve Slovanu Liberec. Později se však do Sparty znovu vrátil a dočkal se ještě několika vavřínů vítězství, v lednu 2003 se pak dočkal prvního angažmá v zahraničí. V devadesátých letech o něj sice stál Anderlecht Brusel, tehdejší majitel Sparty Mach ale požadoval příliš velkou sumu peněz za talentovaného juniora. Anderlecht nabízel milion německých Marek – ale Mach chtěl trojnásobek.

Dvouletá smlouva v Rubinu Kazaň vyšla Novotnému podle představ. Dokonce se i několikrát podílel na střeleckých hodech svého týmu a pomohl nováčkovi ruské nejvyšší soutěže k setrvání mezi elitou. Když se ale vracel domů, nebylo pro něj ve Spartě už bohužel místo. Přijal proto nabídku Mostu, který společně se svým velkým kamarádem z dob letenského působení Horstem Sieglem vytáhl mezi prvoligovou elitu.

Po opětovných neshodách s koučem Ščasným ale tým opustil a rozhodl se odejít krátce do Blšan, později si ještě zahrál ve slovenském Ružomberoku a v dresu pražské Dukly. Jistou dobu působil po ukončení aktivní kariéry i jako asistent ve sparťanském realizačním týmu. Pravidelně jej také můžeme vidět na televizních obrazovkách v Silvestrovském derby sparťanských a slávistických legend. Na závěr ještě dodejme, že Jiří je ženatý, z manželství má jednu dceru.

autor: sportyonline.cz

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Štítky:  , ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz