John McEnroe – úspěšný tenista s bouřlivým charakterem

John McEnroe je bez pochyby jednou z tenisových legend, která se zapsala nesmazatelným způsobem do historie tohoto sportu. A to i tak trochu negativně, neboť v případě tohoto Američana nešlo pokaždé mluvit o onom gentlemanském chování, jež je typické pro tuto hru.

Vítěz 77 tenisových turnajů

John McEnroe je v současnosti šestapadesátiletý bývalý tenista, jenž má za sebou slavnou minulost. Vrcholným obdobím jeho kariéry byla první polovina 80. let minulého století, kdy se držel na samém vrcholu a hned několikrát působil jako světová jednička mužského tenisu.

V průběhu své kariéry se McEnroe radoval celkem ze 77 vítězných turnajů, přičemž celkem sedmkrát zvítězil v grandslamu. Jedná se tedy o trojnásobného vítěze Wimbledonu (1981, 1983 a 1984) a čtyřnásobného šampiona US Open. Tento turnaj, jenž je z velké čtyřky na pořadí jako poslední, vyhrál McEnroe v letech 1979, 1980, 1981 a naposledy v roce 1984.

McEnroe byl úspěšný také ve čtyřhře, ve které dokázal vyhrát celkem 9 grandslamových titulů. A to také ve Wimbledonu a na US Open. Mírnou kaňkou na jeho úspěšné kariéře tak zůstává pouze to, že nikdy neuspěl na Australian Open a French open.

Známý bouřlivák

Abychom vás seznámili i s druhou, zápornější stránkou charakteru tohoto známého tenisty, tak je potřeba zmínit, že byl známým bouřlivákem, jenž neměl daleko k žádným konfliktům. A to jak slovním, tak i fyzickým.

Na to si vzpomene zajisté většina rozhodčích, kteří kdy soudili zápas, ve kterém McEnroe figuroval. Tento tenista totiž neměl problém s hádáním se o sporné míčky, což bylo poměrně častým jevem. A jeho kritickému vyjadřování se nevyhnuli ani tenisté, kteří stáli na kurtu proti němu. Jednou se dokonce stalo, že po neúspěšném finále napadl kameramana.

I díky excesům, kterých John McEnroe udělal v průběhu své kariéry více než dost, se tenisová asociace rozhodla disciplinárně trestat nesportovní chování, což předtím v takové míře nedělala.

Sám John McEnroe se později nechal slyšet, že svých výstřelků sice lituje, ale že patřily k jeho povaze, která tedy není zrovna z těch nejklidnějších.

Štítky:  , ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz