WTA Finals 2015

Letos se podruhé konal turnaj WTA Finals 2015, též známý jako turnaj mistryň v Singapuru, kde se bude konat až do roku 2018. Letos to byl výjimečný rok pro český ženský tenis, jelikož české barvy měly na turnaji hned 4 zástupkyně a to Petru Kvitovou, Lucii Kvitovou, Lucii Hradeckou a Andreu Hlaváčkovou. Na Turnaj se kvalifikuje 8 nejlepších tenistech v žebříčku WTA a po čtyřech major turnajích je tento považován za 5. nejprestižnější.

Ženská dvouhra

Již předem avizovala světová jednička a obhájkyně titulu Serena Williamsová, že kvůli únavě předčasně ukončuje letošní sezónu a turnaje se tedy nezúčastní, to pomohlo ke kvalifikaci z 9. místa Lucii Šafářové.

V červené skupině byla stoprocentní Maria Šarapovová. Světová trojka si poradila se Simonou Halepovou, Flavií Pennettaovou i Agnieszkou Radwaňskou, se kterou ztratila jediný set, a právě tento jeden set byl velice důležitý pro další vývoj ve skupině. Jelikož zbylé 3 tenistky si připsali každá po jedné výhře, díky většímu počtu vyhraných setů, ale postoupila do semifinále právě Agnieszka Radwaňská, tudíž se potvrdilo, že v tomto formátu turnaje o dalším bytí a nebytí rozhoduje opravdu každý set.

V bílé skupině, ve které hrály také Petra Kvitová a Lucie Šafářová, byla stejně jako Šarapovová stoprocentní mladá Španělka Garbiñe Muguruzaová. Nastalo ovšem z českého pohledu velké drama, kdy nejprve Petra Kvitová podlehla Angelique Kerberové, natož následně porazila svojí kamarádku Lucii Šafářovou. V posledním zápase mezi Lucií Šafářovou a Angelique Kerberovou se rozhodovalo o postupu Petry Kvitové, kdyby totiž Lucie Šafářová vyhrála bez ztráty setu, poslala by do semifinále Petru, jakýkoliv jiný výsledek posílal do semifinále naopak Němku Kerberovou. Lucii se nakonec povedlo zvítězit 6-4 a 6-3 a pomohla tak k postupu své krajance. Stejně jako z červené skupiny, tedy postupovala tenistka, která měla jen jednu výhru.

V prvním semifinále na sebe narazily Agnieszka Radwaňská a Garbiñe Muguruzaová. Mladá Španělka zvítězila první set až v tiebreaku. Poté ovšem začala úřadovat Polka a zvítězila nakonec 6-7,6-3 a 7-5. Ve skupině 100% Muguruzaová se tedy s turnajem rozloučila. Ve druhém semifinále se střetly Petra Kvitová s Marií Šarapovovou a byla to náramná bitva s řadou zvratů s příjemným koncem pro českého diváka. Po opravdu vynikajícím výkonu se do finále probojovala Petra Kvitová, když zvítězila 6-3 a 7-6, kdy ve druhém setu prohrávala již 1-5, i přesto ale dokázala vývoj setu otočit a v zápase zvítězit.

Ve finále se tak proti sobě postavily Petra Kvitová a Agnieszka Radwaňská, utkání se hrálo nahoru dolů. Petra ovšem oproti semifinále nebyla tak jistá a více chybovala. Zaslouženě tak zvítězila tenistka z Polska, pro kterou to byl největší úspěch kariéry. Tímto vítězstvím také předskočila svou finálovou soupeřku Petru Kvitovou v žebříčku WTA a posunula se na 4. místo žebříčku.

Ženská čtyřhra

Turnaje se účastnilo 8 nejlépe hodnocených párů dle žebříčku WTA Race. Titul obhajovaly Zimbabwská Cara Blacková a Sania Mirzaová z Indie, ty však ukončily spolupráci před letošní sezónou. Sania Mirzaová se však i přesto dokázala na turnaj kvalifikovat s novou spoluhráčkou Martinou Hingisovou.

Tento pár byl také suverénní v červené skupině a dokázal zvítězit ve všech třech zápasech. Spolu s nimi se do semifinále probojoval také český pár Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. Bílá skupina měla také české zastoupení a to v podobě druhého nejvýše nasazeného páru Lucie Šafářové s Američankou Bethanie Mattekovou-Sandsovou. Bohužel se jim nepodařilo postoupit na úkor čínského páru Čan Chao-ťing s Čan Jung-žan a španělského páru Garbiñe Muguruzaové s Carlou Suárezovou Navarrovou.

V semifinále první nasazený pár Martina Hingisová a Sania Mirzaová přehrál poměrně hladce čínský pár 6-4 a 6-2. V druhém semifinále i s českou účastí narazil český pár “H+H“ na španělský pár Garbiñe Muguruzaové s Carlou Suárezovou Navarrovou. První set byl vcelku vyrovnaný, kdy o vítězi rozhodoval až tiebreak, ten zvládly bohužel pro českého fanouška lépe Španělky. Ty nakonec suverénně ovládly i set druhý a nadělily Češkám dokonce kanára.

Finále bylo opět jednoznačná záležitost pro Martinu Hingisovou se Saniou Mirzaovou, kdy Španělkám nedaly šanci a zvítězily 6-0 a 6-3. Suverénně tedy ovládly celý turnaj, ve finále si připsaly již 22. vyhraný zápas v řadě a 16. turnajovou účast proměnily v 9. výhru.

Autor: Sportyonline.cz

 

Více z tenisu

Online výsledky z tenisu


Štítky:  ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz