Kin-Ball: Kanadský sport s českými mistryněmi světa  

Kin-Ball: Kanadský sport s českými mistryněmi světa

V srpnu 2022 se odehrálo v Hradci Králové Mistrovství světa v Kin-Ballu. Předpokládáme, že jste této informaci nevěnovali větší pozornost a dost pravděpodobně slyšíte toto spojení poprvé. Dovolte nám vám tento originální sport přiblížit!  

Co si představit pod pojmem kin-ball?  

Jedná se o kolektivní míčovou hru, která vznikla teprve v druhé polovině 20. století v Kanadě. Tento relativně nový sport má dvě zvláštnosti. Pro základní hru nejsou zapotřebí 2 týmy, jako je tomu u většiny míčových sportů, ale dokonce 3 týmy po 4 hráčích. Dále také neobvyklé sportovní vybavení. Kin-ball se hraje s nafukovacím míčem, který měří v průměru 122 centimetrů.   

Z historie kin-ballu  

Hra vznikla v kanadském Quebecku, když se tamní vláda snažila odvrátit nárůst civilizačních chorob u populace. Zejména se jednalo o nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky a stres. Na základě snahy vzbudit u lidí zájem o pohybové aktivity, které by byly zábavné a soutěžící nestresovaly, vznikl právě kin-ball.  

Základní pravidla hry  

Tým, který odpaluje balón, musí zahlásit barvu týmu (černá, bílá, modrá), který má míč chytit. Zároveň je ale žádoucí, aby odpalující tým zahrál míč tak, aby ho zvolený tým nechytil. Ideální situace nastává v případě, že se balon dotkne země a body získávají zbývající dva týmy. Pokud tým na příjmu balón zachytí, stává se útočícím týmem.  

V čem spočívá kouzlo kin-ballu?  

Pokud byste si chtěli kin-ball vyzkoušet, je potřeba počítat s tím, že se u hry pěkně zapotíte. Každý hráč musí totiž odehrát minimálně 72 % herního času. Ve vlastní hře je nejdůležitější hlavně spolupráce jednotlivých členů týmu a také herní strategie. Soutěže probíhají ve třech kategoriích: muži, ženy a smíšené týmy.   

Češi a kin-ball  

Za kin-ballovou velmoc bývá označována Kanada a v jejím těsném závěsu je Japonsko. V České republice je největší kin-ballový klub v Pardubicích a tamní hráči jsou zároveň i součástí reprezentačního týmů.   

První velký úspěch posbírali hráči na MS v Madridu v roce 2015, kde skončili na třetím místě. V roce 2019 se na MS ve Francii podařilo českým hráčkám umístit na druhém místě (hned za Kanadou) a tuto medaili holky obhájily i v Hradci Králové v roce 2022.    

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz