Hokejový brankář Petr Bříza

Vynikající brankář, jehož kariéra byla lemována mnoha triumfy. V reprezentaci se bohužel dočkal jen několika bronzových medailí (z toho ale jedné olympijské, po které dnešní generace hokejistů marně touží), se Spartou ale ovládl hned čtyřikrát českou nebo československou nejvyšší soutěž. Jako mistr extraligy se s profesionální kariérou v roce 2006 rozloučil. Ve věku 42 let se stále neměl za co stydět a o třídu překonával mladší brankáře, a to není jen nějaké klišé. Kdo v té době sledoval český hokej, musí uznat, že tomu tak bylo.

Podobně jako další slavný sparťanský tahoun Karel Poborský (byť tím přecházíme na skok do jiného sportu), i Petr Bříza začínal ve slávistické juniorce. Povinná vojenská služba jej pak zavedla na jih Čech, kde se vypracoval ve špičkového brankáře. A po dvou letech v Motoru si velkého talentu všimli právě funkcionáři Sparty, kterým se jejich tah bohatě vyplatil. V sezoně 1989/1990 slavili i díky skvělým službám mladého brankáře mistrovský titul – a to po skoro čtyřiceti letech čekání!

V reprezentačním dresu si však oblíbený gólman žádné velké finále neužil. Několik bronzových medailí, které Bříza v národním týmu vybojoval, má však opravdu mimořádnou váhu. Československý tým v letech 1989 – 1993 získal na světovém šampionátu hned čtyřikrát bronzovou medaili. V roce 1991 skončili Čechoslováci šestí, následující sezonu už v semifinále proti Finům sahali po dlouhé době po možnosti bojovat o zlato. V nájezdech pak dotáhli utkání do vítězství Suomi, ale z české strany to byla jen a jen smůla, už jen proto, že Bříza chytal v tomto utkání výtečně a nebýt podivné hrubky rozhodčích, možná se nájezdy konat vůbec nemusely a český tým by slavil už po normální hrací době…

Největším vrcholem Břízovy reprezentační kariéry byla určitě olympiáda v roce 1992. Na ní se představili hráči jako Šlégr, Šmehlík, Žemlička či Lang, Čechoslováci porazili ve skupině všechny soupeře kromě silné Kanady a ve vypjatém čtvrtfinále přešli přes Tre Kronor. Dlouho nerozhodný semifinálový boj pak skončil druhým vítězstvím Javorových listů nad československou reprezentací. Zápas o bronz ale už byl jednoznačný. Bříza zachytal na jedničku, radost z čistého konta proti USA mu zkazil až v závěru mladík Drury. Skóre 6:1 hovořilo za vše, zasloužená bronzová medaile.

Vůbec naposledy v reprezentaci se Petr Bříza objevil v roce 2004. Na prahu čtyřicítky pak ale na Světovém poháru plnil roli týmové trojky za duem Tomáš Vokoun – Roman Čechmánek. Hodí se připomenout, že právě zde svedla česká reprezentace několik velkých bitev, v semifinále ale nestačila v prodloužení na Kanadu, která později ve finále zdolala Suomi 3:2.

Kariéru zakončil Bříza v roce 2006 stylově – jako mistr ligy a hokejista sezony v dresu svého srdečního klubu – pražské Sparty. V devadesátých letech si zachytal i ve Finsku a Německu, konkrétně v klubech Lukko Rauma a EV Landshut. V současnosti působí v managementu holešovického klubu a je také úspěšným politikem na komunální úrovni.

 

autor: sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz