Základní skupiny pomalu končí, jak se daří nejlepším?

ms hokej 2016

Kanada

Javorové listy jsou na tomhle Mistrovství zatím nejsuverénnější zemí a procházejí turnajem jako nuž máslem. No dobře. Nejvíce se zapotili proti zarputilým Němcům, kteří dokázali zámořské velmoci vzdorovat celé dvě třetiny. Ale až na tento duel nemají žádný velký problém. Nelepší ofenzíva (30 branek) a stejně tak defenzíva (4 branky) jsou tomu důkazem. Kanada do Ruska přivezla velice silný výběr, který má určitě ambice útočit na zlato. Není to tým okolo Crosbyho, Seguina, Spezzy jako loni, ale i tak má tento výběr neskutečnou kvalitu. Hráči jako Hall, Duchene, Perry, Brassard, O’Rielly nebo třeba Stone patří mezi užší světovou špičku v NHL. V týmu nechybí ani jednička posledního draftu Connor McDavid. Asi budete souhlasit, když napíšu, že právě Kanada má nejsilnější výběr na tomto šampionátu. Stejně jako v Sochi se budou Kanadané snažit vyloupit Rusko a odvézt si domů zlaté medaile. Pozici do čtvrtfinále mají také velice slušnou. O první místo si to rozdají s dalším suverénem této skupiny Finskem. Narazit by pak mohli na Švýcary, Lotyše, Dány nebo Nory.  Ale nechme se překvapit.

Rusko

Sborná má na každém Mistrovství za cíl jedině zlato a před domácím publikem to platí dvojnásob. Kouč Oleg Znarok postavil silný, sebevědomý tým, který má předpoklady na to stát se Mistrem světa. V kádru je plno hráčů ze zámoří. Nechybí v něm ani kometa této sezony Panarin a nebo magický muž, jak mu každý říká, Pavel Datsyuk. V bráně dělá jedničku už na třetím šampionátu v řadě Sergei Bobrovsky. Záda mu kryje mladý Ilya Sorokin, který vytlačil z postu jedničky brány CSKA Viktora Fastha a skoro dovedl armádní celek ke Gagarinovému poháru. Obrana by pro člověka, který nesleduje KHL, nemusela být tak silná. Opak je ale pravdou. Vyacheslav Voynov dokázal předloni s Los Angeles vyhrát Stanley Cup. Poté ale napadl manželku a táhlo se to sním celý rok. Mimo jiné si něco odseděl i ve vězení. Pak si ho ale kouč Sborné Znarok vzal pod své křídla a měl sním několik tréningu a konzultací, a snažil se ho dostat zpátky do formy. V týmu je také Alexei Marchenko z Detroitu. Právě kvůli němu musel Jakub Kindl opustit Detroit, protože ruský bek byl perspektivnější a zabíral méně pod platovým stropem. Na třetím po sobě jdoucím šampionátu startuje bek Anton Belov a Maxim Chudinov. Nesmíme ani zapomínat na Nikitu Zaitseva, který bude od příští sezony hrát v Torontu. Nominaci doplňuje ještě mladý obránce Magnitogorsku Viktor Antipin. Pro ničení soupeřových kostí a dodání jistoty byl povolán také Alexei Yemelin z kanadského Montrealu. Na utkání se Švýcarskem už byl přítomen také Dmitry Orlov, který dorazil po vypadnutí v play off. Největší sílu má ale Rusko samozřejmě v útoku. Výše zmíněný Panarin si skvělé rozumí s Dadonovem a Shipachyovem, s kterými nastupoval rok v Petrohradu. Právě oni vládnou bodování celého Mistrovství a jsou zatím nejúdernější lajnou Sborné. Nemůžeme zapomenout ani na Kuznetsova nebo Ovechkina, kteří stejně jako Orlov, přijeli z NHL po vyřazení svého týmu. Nespornou kvalitu má také věhlasný ostrostřelec KHL Sergei Mozyakin. Sborná sice prohrála duel s Českem, ale to bylo hlavně proto, protože byli pod ohromným tlakem a až moc chtěli duel vyhrát. Od té doby si připsali čtyři vítězství. Ani s Kazachstánem to nebylo ideální, ale proti Lotyšsku (4:0), Dánsku (10:1) a Švýcarsku (5:1), to byla úplně jiná hra. Sborná momentálně bojuje o první až třetí místo tabulky.

Švédsko

Tre kronor zatím nepředvádí nic světoborného a nepůsobí vůbec sebevědomě. Nad Českem vedli 2-0, ale i tak prohráli duel 4:2. Body jím dokázali vzít také Lotyši, kteří s nimi zvládli po šedesáti minutách uhrát remízu 1:1. Trápili se také proti Norům, které porazili pouze 3:2 a strachovali se o vítězství do poslední sekundy. Největší hvězdou švédského výběru je Gustav Nyquist, který neprožil zrovna skvělou sezonu v Detroitu. Nechybí ani stálice jako Backlund, Ericsson, Omark nebo Klasen. S tímhle hokejem jím ale moc šance nedávám. Budou se muset do vyřazovacích bojů dát do kupy.

Česko

Český výběr je zatím pozitivním překvapením tohoto turnaje. V nominaci figuruje více než deset nováčků a přesto zatím ani jeden ze svých pěti duelu neprohráli. Nejvíce je trápili Lotyši, kteří dokázali s 2:0 srovnat stav na 3:3 a prohrali až po nájezdech.  Potrápit je dokázali překvapivě i Kazachstán, který dokonce dlouho sahal po výhře. Nakonec ale podlehl 3:1. Úplně nejsuverénnější byl výběr Vladimíra Vujtka proti Norům, kteří si odnesli debakl 7:0. Mladý, dravý, sebevědomý výběr si zatím vede na výbornou. Hráči mají neskutečnou chuť hrát a všichni hráči do toho dávají úplně vše. Možná je to lepší než mít all stars výběr z NHL. Malým zklamáním turnaje bylo nedělní utkání s Dánskem, kde jsme prohráli na nájezdy.

Finsko

Pro mě zatím druhý nejsuverénnější tým tohoto Mistrovství. Po výhrách nad Běloruskem (6:2) a Německem (5:2) ale začali dávat soupeřům menší počet branek. S Maďarskem se dlouho trápili a zvítězili jen 3:0. 3:1 porazili Francii. Finové zřejmě nebudou ofenzivní tabulky šampionátu, ale nutno dodat že v každém duelu hrají velmi svědomitě a zodpovědně. Právě proto mají na svém kontě zatím plný počet bodů a o první místo ve skupině si to rozdají s Kanadou. Výběr Suomi zde má velké množství posil z NHL (Barkov, Koivu, Komarov, Jokinen, Pulkkinen, Granlund), ale také skvělého mladíka Patrika Laineho, který je zatím nejproduktivnějším hráčem této země. Na dálku tak bojuje s Austonem Matthewsem. O tom, kdo se stane jedničkou nadcházejícího draftu se ale rozhodně až za několik dní.

USA

Výběr Spojených státu Amerických není ani z poloviny tak silný, jako jejich zámořský konkurent Kanada. A poznat to šlo hned v prvním duelu, ve kterém Kanada smetla USA 5:1. Nutno dodat, že se moc ani nezapotili. USA prohrálo i s dalším favoritem skupiny Finskem a zřejmě výběr Hynese bude bojovat o třetí až čtvrté místo tabulky. Pak je ale nečeká žádná slabá reprezentace, protože na těchto pozicích je Česko, Švédsko a dostat se tam může i Rusko. USA moc MS nezajímá. Jejich prioritou je OH a Světový pohár, který začíná již tento rok. Spojené státy mají na tomhle Mistrovství pár zajímavých hráčů, ale jinak to je výběr béčkových hráčů ze zámoří. USA se trápili v neděli s Německem, kde podlehli 2:3.

Štítky:  ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz