Co nového v KHL?

Základní část kontinentální hokejové ligy (KHL) se brzy přehoupne do své druhé poloviny a je na čase si rozebrat formy jednotlivých týmu, hráčů a další zajímavosti.

 

Nejlepší celek v KHL je letos suverénně Yaroslavl. Po pětadvaceti kolech mají na svém kontě skvělých 56 bodů. To je o osm více než má CSKA, které má dokonce zápas navíc. Yaroslavl letos šlape líp než švýcarské hodinky a vypadá to, že by letos mohli dojít dále než do osmifinále, ve kterém vypadli právě loni 4:2 na zápasy s Dynamem Moskva. Hlavně jejich defenzíva je úchvatná. V lize obdrželi pouze 29 branek (průměr malinko přes jeden gól na zápas!).  Přitom druhou nejlepší defenzivu má CSKA, které dostalo o třináct branek více. Když k tomu přidáme devátou nejlepší ofenzivu ligy, tak se není čemu divit, že jsou na tom tak dobře. Doma Yaroslavl dostala pouhých 9 branek za dvanáct zápasu, venku dvacet. Obranu mají tedy nejlepší doma i venku. Dokonce jejich gólman Andrey Murygin překonal rekord v počtu odchytaných minut bez inkasovaného gólu. Tento gólman zatím vládne všem brankářským statistikám soutěže. Právě tento tým před sezónou jako jeden z mála neoslabil. Hodně hokejistů po MS odešlo zkusit štěstí do NHL za to Yaroslavl zůstala  pospolu a zatím to přináší ovoce. Dokázali se vyrovnat s odchodem druhého nejlepšího střelce Sergeie Plotinkova a zatím se jim i bez něj daří mimořádně. Doma vyhráli posledních pět zápasu, stejně tak i venku. Je pěkné, že po té letecké tragédii, kdy přišli o celý tým, jsou zase na čele a daří se jim. Kdo by jim po tom všem nepřál úspěch v KHL? Jen málokdo. Ještě dodám, že sedmnáctkrát se radovali s plného počtu bodů.

CSKA Moskva i letos spoléhá zejména na svého věhlasného útočníka Alexandra Radulova a velezkušený útočník pořád pořád svůj tým táhne, co to jde. Zatím to stačí na druhé místo západní konference a také se šestadvaceti body na druhé místo v kanadském bodování. Jen o bod méně má Novgorod. Ten před sezonou získal do svého týmu bratry Kostitcyny a zkušeného útočníka Frolova. Ti letos získali dohromady jednadvacet bodů, to je o tři více než nasbíral jejich nejlepší útočník Videll, který i získal (i když je útočník) skvělých čtrnáct asistenci a k tomu přidal čtyři branky. Bratři Kostitcynové už ale v Novgorodu nejsou. Andrei kvůli špatným výsledkům klub opustil.

Skvělý start do sezony měl také Jokerit Helsinky, ale postupem času jejich výsledky začali mít klesající tendenci a začali ztrácet body. Přesto je Jokerit nejlepší neruský tým v KHL. Jejich ofenzivu táhne zejména kanadský útočník Kozun, který je momentálně desátý nejlepší hráč v kanadském bodování. Je neskutečné, že kdyby dostali ještě pět branek tak by obdrželi jednou tolik branek co Yaroslavl. Na defenzivě by určitě měli zapracovat. Očekávání zatím nenaplňuje loňský vítěz Gagarinova poháru Petrohrad, který je zatím na osmém místě v konferenci. Zatím tedy balancuje a je na hraně postupu do play off. Klub před sezónou opustil Panarin, Thoresen, Červenka a Tikhonov. To už je slušné oslabení, že? Zatím se hledá i jejich gólmanská jednička Koskinen, který letos inkasuje daleko více branek, než loni. Uvidíme, jak se Petrohrad se situaci popere. Slovenský zástupce Slovan je zatím na desátém místě se skóre 59:59. Jen o bod méně má Spartak Moskva, staronový účastník této soutěže.

Nejhorší celek západní konference je Dinamo Riga, které získalo zatím pouze 27 bodů. Na to doplatil také jejich kouč, který byl po špatných výsledcích odvolán. Ve východní konferenci zatím bojuje o první místo Omsk a Novosibirsk. Ve dresu Omsku je zatím nejlepším střelcem týmu český útočník Vladimír Sobotka, Alexandr Salák je zase hlavním gólmanem Novosibirsku, který v této sezóně získal coby brankář dvě asistence. Salák až na dva zápasy odchytal všechna utkání této sezony. Jen o bod za těmito dvěma týmy je překvapení soutěže Jaketerinburg, který ve svých řadách nemá žádného hráče, který by převyšoval ostatní. Tým spoléhá zejména na týmovou sehranost. Uvidíme, jestli si formu udrží až do konce základní části. Dalším překvapením soutěže je Yugra Khanty-Mansiysk. Jejich tým si také zakládá na týmovém herním pojetí hry, jako Jaketerimburg. Zatím ve velmi dobré formě je jejich lapač kotoučů Vladislav Fokin.

Za očekáváváním je zatím Magnitogorsk, předloňský vítěz Gagarinova poháru. Ten už dlouhou řadu let spoléhá na své veterány Sergeie Mozyakina a Danise Zaripova. Také ale na českého zástupce Honzu Kováře. Co si sama první lajna neudělá, to nemá. I takhle by to šlo s nadsázkou říct. Co z toho, že Mozyakin vládne celému bodování KHL, když jeho tým balancuje na hraně postupu? Na špatné výkony týmu už doplatil kanadský trenér Mike Keenen, který byl vyhozen ze dne na den. Trenérem už nebude, ale pořád bude v tomto celku plnit nějakou funkci. Ještě hůř je na tom Kazaň, loňský finalista. Jeho krize se ale dá chápat. Z týmu před sezónou odešel do NHL velezkušený bek Evgeni Medvedev, který pokouší štěstí ve Philadelphii. Je to jeho vůbec první štace v NHL. Jako druhý se do NHL vydal Nilsson, který zamířil do Edmontonu. Kazaň opustil také Illya Nikulin, který nejdříve chtěl jít do NHL, nakonec ale zakotvil v Dynamu Moskva. Prakticky celá kostra defenzívy jím odešla a na výsledcích to je znát. Navíc jím odešli i dva důležití útočníci. Alexander Burmistrov, který také odešel do NHL. Od nové sezony obléká dres Winnipegu. Tým opustil také Sergei Kostitcyn. Loni měli druhou nejlepší obranu ligy, letos tomu tak zdaleka není. Se čtyřiatřiceti body jsou na devátém místě konference.

Na jedenáctém místě konference je Traktor Chelyabinsk za který chytá (spíš nechytá) Pavel Francouz. Ten odchytal v této sezóně pouze 131 minut za pětadvacet utkání. Na úplném chvostu tabulky je Lada Togliatti a Metallurg Novokuznetsk.

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Štítky:  , ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz