Dva skvělí útočníci, kteří nikdy nehráli v NHL

Oba to jsou rusové. Oběma je čtyřiatřicet. Oba hrají za Magnitogorsk. Oba v Rusku nasbírali přes 500 bodů. Ani jeden z nich však nikdy nenastoupil k utkání v NHL.

Jedna sezona v zámoří a pak zpátky domů

Sergei Mozyakin v sedmnácti letech nastupoval za nižší zámořský tým Val-d’Or Foreurs. V téže sezoně v zámoří hrál také Danis Zaripov. Nikdy však proti sobě za oceánem nenastoupili. Sergei hrál QMJHL za to Danis WHL. První jmenovaný tam odehrál pouze čtyři utkání a už byl zpátky doma v Rusku, konkrétně v Moskvě. Nastupoval tam za tamní celek CSKA. Danis i když za Swift Current Broncos odehrál 62 utkání, ve kterých nasbíral 31 bodů, tak i jeho kroky vedli zpátky domů. Oblékal dres Chelyabinsku a poté dlouhodobě hrál za Kazaň.

Skvělé výkony doma, odchod do zámoří však nepřišel

První dvě sezony Mozyakin nastupoval za první celek CSKA, ale také za jejich rezervu. Body sbíral v obou týmech. Všechny přesvědčil o svých kvalitách a po další čtyři sezony měl tu čest oblékat dres tohoto slavného ruského celku. Ve třech ze čtyř sezon sbíral takřka bod na zápas a očekávalo se, že ho bude brzy čekat odchod do nějakého zámořského týmu z NHL. On však zůstal nadále v Rusku. Zaripov za první čtyři sezony sbíral body, ale ne tak, jako Mozyakin. Ten se 2x dostal přes hranici čtyřiceti bodů, Zaripov ani jednou. Není překvapením, že každý z nich je jiný. Sergei je skvělý v ofenzívě, Danis je kompletní útočník, kterému není cizí ani pomoc obraně. Mozyakin vyhledával hlavně branku soupeře za to Zaripov hledal své spoluhráče. Pro své týmy byli prospěšní však oba. Jeho služeb si v Kazani vážili a za tým odehrál ještě dlouhých sedm sezon. Po těchto skvělých výkonech ani jednoho neminula nominace na Mistrovství světa v roce 2006. Na premiérovém seniorském turnaji medaili nevybojovali, museli se smířit pouze s pátým místem.

Dařilo se doma i v reprezentaci

Další dvě sezony Mozyakin odehrál za další slavný klub Mytischy. Tam se z něj stal teprve ten pravý střelec. Ve dvou sezonách nasázel úctyhodných 64 branek. V dalších sezonách podával daleko lepší výkon v Kazani také Zaripov. V nadcházejících čtyřech sezonách se pravidelně dostával přes hranici čtyřiceti bodů. Dva krát pokořil šedesáti bodovou hranici a v roce 2006 vyhrál ruskou superligu. Jejich výkony neušli trenérovi Sborné Bykovovi a následné roky nechyběli jejich jména na soupisce Ruska pro Mistrovství světa. Oba se v té době radovali se zisku cenné medaile na MS 3x po sobě. Mozyakin vybojoval dvě zlaté medaile, když Sborná dva krát ve finále dokázala zdolat Kanadu. Při obou triumfech byl také Zaripov. Ten na rozdíl od Sergeie získal bronz na šampionátu v roce 2007. Mozyakin se zase “radoval“ ze zisku stříbrné medaile na MS v roce 2010. Hattrick Sborné tehdy překazil český výběr.

Jeden vládl individuálním statistikám, druhý získával Gagarinové poháry

Další tři roky Sergei nastupoval za Atlant Moscow Oblast. V každé ze tří sezon překonal hranici šedesáti bodů. V té první sezoně dokonce překonal své osobní maximum a nasbíral neskutečných 76 bodů. Dva krát po sobě se stal nejlepším hráčem KHL co se bodů týče. V sezoně 2010/2011 se zdálo, že by konečně mohl spolu ze svým týmem atakovat zisk Gagarinová poháru. Bohužel, i když jeho tým odehrál v play off třiadvacet duelů, tak to nestačilo ani na finálovou účast. Ani jeho parádních 21 bodů v PO nestačilo. To Zaripov po již zmíněném triumfu v ruské superlize, kterou vyhrál, ovládl jeho tým Kontinentální hokejovou ligu, která navazuje na svého předchůdce a byla založena v roce 2008. První mistr této soutěže byla Kazaň. Tento celek dokázal titul v následující sezoně obhájit. Velký podíl na obou pohárech měl Zaripov. Za tyto dvě sezony nasbíral přes sto bodů v základní části. Skvělé si tento komplexní hráč rozuměl se Sergeiem Morozovem, s kterým několik let hrál v jednom útoku a tvořili spolu údernou dvojici. Na Kazaň byly po těchto úspěších velké nároky a tři roky bez Gagarinová poháru a dokonce bez finálové účasti. Toto zapříčinilo odchod Zaripova z Kazaně. Za tu odehrál parádních dvanáct sezon.

Společnými silami pro Gagarinův pohár

Po neúspěšném tažení za Gagarinovým pohárem v sezoně 2010/2011 Mozyakin odešel do Magnitogorsku. První sezona mu na své poměry nevyšla, v té druhé ale vyrovnal svůj bodový rekord. Získal opět 76 bodů a vyhrál bodování základní části KHL. Týmový úspěch však stále nepřicházel. V nadcházející sezoně se ale vše změnilo. Do týmu přestoupil další skvělý hráč Danis Zaripov. Úderný trojlístek Mozyakin-Kovář-Zaripov byl nejnebezpečnější v celé KHL. Všichni tři v sezoně 2013/2014 nasbírali v základní části přes šedesát bodů a v individuálních statistikách se seřadili na prvních třech místech. Bodování nakonec vyhrál Mozyakin se 73 body. A stejná situace se opakovala v play off. První tři místa v bodování patřila této trojici. Stejně jako v základní části získal nejvíce bodů Mozyakin. Svému týmu k zisku Gagarinova poháru pomohl ziskem třiatřiceti bodů. Tento parádní útok jste mohli vidět také v Česku, protože ve finále Magnitogorsk porazil Lev Praha a ruský celek se objevil několik krát v pražské O2 Aréně.

Zaripov po této sezoně patřil také do zlatého výběru kouče Znaroka, když Sborná dokázala ovládnout MS v Bělorusku. Mozyakin kvůli zranění na turnaji chyběl. Společně však získali stříbro na šampionátu v České republice. Zaripov na turnaji odehrál bohužel jen jeden zápas. Po zranění v prvním utkání s Norskem už nezasáhl do turnaje. Momentálně Magnitogorsk je ve východní konferenci na druhém místě a Mozyakin vládne bodování se 43 body. Zaripov jich má o třináct méně. Doufám, že ani jeden z nich neplánuje po této sezoně ukončit kariéru. Oba jsou pořád ve skvělé formě a zejména Magnitogorsk by jejich odchod pořádné oslabil, protože táto dvojice je základním stavebním kamenem Metallurgu.

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z hokeje

Online výsledky z hokeje


Štítky:  ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz