Guingampský sen skončil.

Guingampský sen se začal psát na začátku roku 2014. Týmy, jako je Guingamp pokud už jsou v Ligue 1, tak se tam chtějí udržet. V bojích o titul je nevidíme, jelikož na to nemají hráče, ani kvalitu. Tak se takové týmy zaměřují buď na francouzský nebo na ligový pohár. V ligovém poháru prohráli doma s Évianem a hned v prvním kole se s touto soutěží museli rozloučit. Tak se teda mohli zaměřit na záchranu a na francouzský pohár. FC Bourg-Péronnas, US Corcarneau, Ile-Rousse Monticello, AS Cannes a AS Monaco. To byly týmy, které musel Guingamp porazit, aby se dostal do finále francouzského poháru. Až na Monaco žádný tým, který by nešlo porazit, že? Ale i o štěstí losu je tenhle pohár. Každopádně porazit v poháru Monaco, za které ještě hrál Abidal, James, Riviere a současné opory to už se musíme tomuto malému farmářskému celku poklonit. Ve finále Guingamp čekalo Stade Rennes a farmářský celek zvítězil 2:0. Jednu branku dal také Mustapha Yatabare, který za Guingamp odehrál více jak sto soutěžních zápasů. Po pěti letech se tak fotbalisté Guingampu mohli radovat z vítězství ve francouzském poháru.

Tento tým vyhrál nejen trofej, ale také dostal pozvánku do Evropské ligy. Vítězství ve francouzském poháru zaručuje vítězí přímý postup do základní skupiny Evropské ligy. Tým skončil v Ligue 1 na šesnáctém místě v lize a jen dva body je dělilo od sestupu. Nakonec ale vše dopadlo dobře a farmáři mohli myslet na příští sezónu. Těžké říct, zda se těšili na jízdu mezi ligou, francouzským pohárem, ligovým pohárem a Evropskou ligou. Malé týmy z Ligue 1 nemají příliš široký kádr a nemohou rotovat sestavou tak, aby v každém utkání nastoupili adekvátní náhrady za ty, co zrovna odpočívají. Mají jen hrstku kvalitních fotbalistů a očekávalo se, že těch několik utkání v Evropské lize bude znamenat, že se týmu v lize nebude dařit a bude na sestupových pozicích. Ale všichni se zmýlili. Možná to nečekali ani sami hráči Guingampu, jak se jím bude dařit. V základní skupině na ně čekala italská Fiorentina, řecký PAOK a běloruské Dinamo Minsk. Každý očekával, že pokud se bude dařit, tak s toho bude maximálně třetí místo.

Tým do pohárové soutěže vstoupil špatně, protože prohrál na hřišti Fiorentiny 3:0. To se ovšem tak nějak čekalo. Rozdíl mezi Guingampem a Fiorentinou je značný. Poté ale Guingamp šokoval všechny a doma porazil řecký PAOK 2:0. Hrdinou utkání se stal Marveaux, který se do Guingampu po několika letech vrátil a dal obě branky. Na konci října si francouzský celek odvezl bod z běloruského Minsku a následně dokázali toho samého soupeře porazit doma 2:0 a rázem měli sedm bodů ze čtyř zápasu. V pátém utkání jím těsně unikly body, když doma nestačili na Fiorentinu a prohráli tentokrát už jen o jedinou branku 2:1. Před posledním utkáním základní skupiny Evropské ligy následovalo utkání o všechno. PAOK nasbíral stejně jako Guingamp sedm bodů a hostil houževnatý francouzský celek v bouřlivém Řecku. Hosté se už v sedmé minutě dostali do vedení, když se prosadil Beauvue. O patnáct minut později vyrovnal z penalty Athanasiadis na 1:1. Vše ukončil ten, který to začal. Claudio Beauvue v 83. minutě rozhodl o vítězství francouzského týmu a malý tým Ligue 1 se mohl radovat ze senzačního úspěchu. Historický první účast v pohárech proměnili v postup do šestnáctifinále, kde na něj čekalo Dynamo Kyjev. První utkání se hrálo ve Francii a vypadalo to s nima zle, jelikož od 19. minuty prohrávali po brance Velosa. Ale dvacet minut před koncem utkání nastal senzační obrat. Po skvělém týmovém bojovném výkonu se domácí dočkali ovoce a v 72. a 75. minutě dali dvě branky a rozhodli o svém vítězství. Na Ukrajině bohužel odehráli hodně špatné utkání a po prohře 3:1 vypadli z Evropské ligy.

I přes několik utkání v EL se v lize stále drží na skvělém jedenáctém místě a vypadá to, že ani letos nesestoupí. Lonské šestnácté místo by tak mohli dosti vylepšit.

Jedna skvělá Guingampská cesta skončila, ale brzy může nastat další. Ve francouzském poháru zůstali už jen čtyři týmy a jeden s nich je také Guingamp. Tento týden vyřadili ve čtvrtfinále tým ze čtvrté francouzské ligy a společně s PSG, Saint Etienne a Auxerre budou bojovat o tuto trofej znova.

autor: Patas | sportyonline.cz