Jakou má Francie šanci uspět na domácím Euru?

V roce 2000 se konalo Euro v Belgii a Nizozemsku, a druhého července proti sobě nastoupila ve finále turnaje Francie a Itálie. Na stadionu Feyenoordu Francie prahla po druhém titulu Mistra Evropy stejně tak, jako Itálie. Na jedné straně hráči jako Barthez, Thuram, Vieira, Henry nebo Zidane. Na té druhé parta okolo Cannavara, Tottiho, Nesty nebo Albertiniho. Při více než 48-tisícové návštěvnosti bojovali oba výběry o to, aby se zapsali zlatým písmem do historie. Skóre zápasu otevřel ve druhém poločase Marco Delvecchio, který dal první a nesmírně cenný gól na turnaji. S Francii to nevypadalo dobře. Čas se krátil a jím se pořád nedařilo vstřelit tolik důležitý gól, který by srovnal stav utkání. Nikdo už nedoufal ve vyrovnání. V poslední akci zápasu, se ale prosadil Sylvain Wiltord a ve čtvrté minutě nastavení dal branku na 1-1 a poslal zápas do prodloužení. Všichni hráči věděli, že teď jde o všechno. Dokonce i semifinálový duel se jím podařilo rozhodnout až v prodloužení. Zdálo se, že by to pro ně mohla být výhoda. Když se to povedlo poprvé, tak proč by nemohlo znova, že? Tehdy tři minuty před koncem druhého prodloužení rozhodl Zinedine Zidane. Tentokrát se Francii podařilo dát druhou branku už na konci prvního prodloužení. Dvě minuty před jejím koncem se prosadil David Trezeguet, tehdy ještě třiadvacetiletý mladík Monaka. Poté už propukly velké oslavy.

Má současný výběr Didiera Deschampse na to, aby na domácí půdě byl konkurenceschopný a mohl se zapojit do boje o mistra Evropy? Dle našeho úsudku rozhodně! Kdy jindy než teď. Po zpackaném Světovém šampionátu v Jihoafrické republice, kdy byla Francie na samém dně, se po šesti letech vrací daleko silnější a chce uspět před domácími fanoušky. Už na loňském šampionátu v Brazílii jsme od nich mohli vidět pěkný přímočarý fotbal. Loni s toho sice medaile nebyla, ale za vyřazení ve čtvrtfinále s Německem se rozhodně nemusí stydět. Tehdy dal jedinou branku utkání Mats Hummels po standardní situaci. Přesto jejich vystoupení na turnaji se setkalo s velkými pozitivními ohlasy.

Je na čase si trošku rozebrat francouzský tým a pobavit se o možné nominaci na šampionát.
V brance by mělo být jasné už teď, kdo bude dělat jedničku mezi tyčemi. Měl by to s největší pravděpodobnosti být ve skvělé formě chytající Hugo Lloris. Záda by mu měl krýt věčný náhradník Steve Mandanda. O pozici třetího gólmana by se měl porvat Benoit Costil s Rennese a Stephane Ruffier se Saint Etienne. Kdo bude na turnaji patřit mezi základní stavební kameny středu obrany? To teď zcela jistě neví snad ani sám trenér. Je ale jisté mezi kým by se měl rozhodovat. Trojice Laurent Koscielny, Mamadou Sakho a Raphael Varane by měla mít účast na šampionátu jistou, pokud se nezraní nebo nepřijde výrazný pokles formy. Jeden hraje ve skvělé formě za Arsenal, druhý táhne Liverpool a třetí hraje po boku Ramose v Realu. O nominaci bude rozhodně bojovat i stoper Manchester City Eliquim Mangala. Kurt Zouma se v letošní nepříliš povedené sezoně stal základním stavebním kamenem Josého Mourinha a pod jeho vedením letos odehrál většinu utkání. Kouč Didier Deschamps si toho je vědom a určitě i on bude bojovat to, aby se mohl podívat do své rodné země s francouzským výběrem. Do boje o nominaci by se určitě dostali také Umtiti z Lyonu a Laporte z Bilbaa. Ti ale v současné konkurenci nemají příliš velkou šanci se do nominace dostat. Malou šanci má také Jeremy Mathieu z Barcelony. Na levém bekovi by měl mít jistou nominaci Tremoulinas. Ten po neúspěšné anabázi na Ukrajině a po restartu kariéry se dostal do skvělé formy a jeho výkony v reprezentaci a také v Seville jsou skvělé. Možná také Evra, ale těžko říct, jestli kouč nebude chtít dát šanci spíše mladší krvi Dignemu a Kurzawovi. Sagna, Debuchy, Jallet. To je trojice, která se do francouzského výběru bude chtít určitě dostat. Sagna je v novém týmu v životní formě za to Debuchy po zranění přišel o své místo v základní sestavě Arsenalu. Třetí jmenovaný podává spolehlivé výkony v Lyonu.

Těžké rozhodování bude mít trenér také na pozici středního záložníka. Jelikož trenér preferuje formaci 4-3-3, kde využívá hned trojici střední záložníku, tak jich bude určitě do svého výběru potřebovat nejméně 5. Zcela jistě se v nominaci objeví Pogba a Matuidi. I Schneiderlin a Cabaye by měli v nominaci být. Možné také i ve skvělé formě hrající Lassana Diarra, který se po několika letech dostal zpátky do francouzského výběru. Co ale Kondogbia z Interu, Sissoko z Newcastle’u nebo Coquelin z Arsenalu? Na tomto postu má kouč určitě z čeho vybírat.

Reprezentační kariéru ukončil Ribery a Nasri je koučem Deschampsem dlouhodobě opomíjený. I tak je určitě z čeho vybírat. Na křídle by měl určitě být Griezmann, dále Valbuena a zřejmě při velké konkurenci i Martial. Pravděpodobně i Payet, který ve West Hamu předvádí skvělé výkony. Otázkou ale je, zda bude spíše hrát na křídle nebo v trojčlenné záloze. Do reprezentace se po dlouhých letech vrátil také Hatem Ben Arfa, který svou kariéru restartuje v Nice. Zatím se mu daří skvěle. Ve třiadvaceti členné nominaci by rozhodně chtěl být také Paul-Georges Ntep, mladý křídelník Stade Rennes. A co útok? Góly by se měli očekávat zejména od Karima Benzemy. Ten má teď ovšem kvůli údajnému vydíraní Valbueny problémy s policií a hrozí mu i vazba. Doufejme, že Karim nic trestného neudělal a uvidíme ho na Euru střílet branky. Krýt záda by mu měl Olivier Giroud nebo Alex Lacazette, který by na šampionátu určitě taky nechtěl chybět, ale v letošní sezoně se hodně trápí. Bude muset určitě hodně zabrat. Ve skvělé formě na začátku sezony byl jeho kolega Nabil Fekir, ten si ale v reprezentačním utkání zranil koleno a měl by ještě dlouho chybět. Kdo ví, jak na tom bude před šampionátem. Ať už to dopadne jakkoli, tak výběr Deschampse určitě patří mezi největší favority na domácím mistrovství. Tato generace se určitě může nenávratně zapsat do fotbalové historie.

autor: Patas | sportyonline.cz