Je Carlo Ancelotti vhodným trenérem pro Bayern?

Letos v létě skončí jedna epizoda Bayernu. Italský kouč Carlo Ancelotti totiž na lavičce mnichovského celku vystřídá Pepa Guardiolu, který pravděpodobně zamíří do Anglie, nejvíce se spekuluje o obou manchesterských celcích. Bude to ovšem dostatečná náhrada?

Carlo Ancelotti je bezpochyby kvalitní trenér

Tento Ital je zajisté velmi kvalitním trenérem, který vyhrál 3x Ligu Mistrů, je mu ovšem občas vyčítáno, že mohl za svou kariéru získat více ligových titulů, zejména tedy za jeho působení v AC Milán. Jeho trenérská kariéra započala roku 1995 v Reggianě. Hned první rok s tímto týmem dokázal postoupit do serie A, to upoutalo pozornost Parmy, kde začínal jako hráč a ta ho hned přetáhla. Ancelotti v Parmě trénoval např. i budoucí superhvězdy Gianluigiho Buffona a Fabia Cannavara. Hned první rok skončil druhý, další sezónu byl ovšem překvapivě vyhozen poté co se Parma propadla na šesté místo. Poté strávil dva roky v Juventusu, kde skončil dvakrát za sebou na druhé příčce.

První opravdu úspěšné angažmá tohoto italského stratéga bylo v AC Milán. K týmu se připojil v roce 2001. V roce 2003 vyhrál s AC Ligu Mistrů, stal se tak jedním z šesti lidí, kteří vyhráli Ligu Mistrů jako hráč i trenér. Následující sezónu ovládl Serii A a v roce 2007 vyhrál podruhé v Lize Mistrů. V roce 2009 se tento italský lodivod přemístil na lavičku Chelsea a hned první rok dokázal získat double, když zvítězil v Premier League i v FA Cupu. Následující sezónu skončil druhý a byl vyhozen.

Carlo Ancelotti slaví titul v Premier League s Chelsea

Carlo Ancelotti slaví titul v Premier League s Chelsea

Převzal tedy francouzský PSG, tedy klub který vlastní movití šejkové, kteří do klubu pumpují nemalé peníze. Již první sezónu byl blízko k titulu, ale nedosáhl na něj, přivedl tedy do klubu Zlatana Ibrahimoviče a Thiaga Silvu, tedy hráče, kteří jsou pro PSG klíčovými i dnes. S těmito posilami dokázal titul vyhrát, po sezóně ovšem u pařížského velkoklubu skončil a přesunul se do Realu Madrid. Hned první rok ovládl s “Bílým baletem“ ligu mistrů. Další sezóna se mu ovšem nepovedla, nezískal žádnou trofej a byl vyhozen. Jeho dalším angažmá bude nyní od léta Bayern Mnichov.

Jaká bude změna herního stylu?

Zatímco Pep Guardiola vždy praktikuje takzvanou Tiki-Taka, tedy herní styl založený na agresivním napadání, dlouhém držení míče a krátkých přihrávkách. Ancelotti je dle mého názoru flexibilnější a mnohem větší stratég. Když trénoval milánské AC, byl často kritizován veřejností i majitelem, Silviem Berlusconim, že hraje nudný defenzivní fotbal. Ovšem např. v Realu Madrid hrál ofenzivním líbivým stylem. Za svou kariéru také prokázal, že na své taktice nelpí a dokáže ji upravit i podle soupeře, proti kterému zrovna hraje. Například v Realu praktikoval útočný fotbal, když ale v Lize Mistrů narazil na Bayern, hrál Real na protiútoky.

Můj osobní názor

Podle mého názoru Pep Guardiola je jedním z nejlepších manažerů současnosti a jeho odchod je pro Bayern ztráta. V Evropě ovšem moc úspěšnějších manažerů než Carlo Ancelotti není. Podle mě se tedy Bayern rozhodl správně, když angažoval tohoto Itala, je to zkušený a vysoce respektovaný kouč. Prakticky uspěl ve všech týmech, kde působil a žádné jeho angažmá nebylo vyloženě propadák. Záležet bude, jak si Ancelotti sedne s hráči a jak hráčům sedne systém, kterým bude chtít hrát. Předpokládám, že první sezónu nebude Bayern tak dominantní jako v posledních letech, jelikož si hráči budou zvykat na nový systém, pokud ovšem Ancelotti dostane důvěru myslím, že i on dokáže být s Bayernem úspěšný. Jediné co si myslím, že trochu utrpí, bude líbivost herního stylu, pod Ancelottim nejspíš nebude Bayern jen bezhlavě útočit, ale i když nejspíš bude Bayern i nadále hrát ofenzivně, hra bude takticky vyspělejší a bude více spoléhat na zabezpečenou obranu. O tom jestli jsem měl pravdu, nebo ne se tak přesvědčíme už v následující sezóně.

autor: sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Štítky:  ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz