Ole Einar Bjørndalen – Nor, který si podmanil svět biatlonu

Jako fotbal má svého Cristiana Ronaldo či hokej Wayna Gretzkyho, tak biatlon se zase může pyšnit sportovcem jménem Ole Einar Bjørndalen. Norem, který během své kariéry dokázal osmkrát zvítězit na olympijských hrách a dvacetkrát na mistrovství světa.

O tom, že Bjørndalena čeká velice úspěšná kariéra, bylo víceméně jasno již v roce 1993. Tehdy se konal juniorský světový šampionát a právě tento Nor dokázal ve svých 17 letech získat 3 ze 4 zlatých medailí. Právě toto juniorské mistrovství předurčilo jeho veleúspěšnou kariéru, která mu vynesla místo mezi nejúspěšnějšími sportovci světa všech dob.

Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat a Ole Einar Bjøorndalen vybojoval i první medaile v seniorské kategorii. Stalo se tak na světovém šampionátu v roce 1997, kdy ve štafetě získal stříbro a ve sprinterském závodě bronz. První zlato si na krk nasadil o rok později a to když společně s norskou štafetou ovládl závod Pokljuce.

První olympiáda byla neúspěšná, na dalších již dominoval

Co se týče olympijských úspěchů, tak na ty si tento charismatický Nor, jenž v lednu příštího roku oslaví své 42. narozeniny, musel počkat trochu déle. Jeho první olympijská účast, shodou okolností v domácím Lillehammeru totiž skončila neúspěchem a Bjørndalen zde žádný cenný kov nezískal.

Bjørndalen slaví na Olympiádě v Sochi

Nicméně následující čtyři turnaje již byly a v Naganu, Salt Lake City, Turíně, Vancouveru i naposledy v Soči zažil, jaký je to úžasný pocit stát na stupni vítězů. A vyjma Turína, kde získal dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, také pověsit si na krk zlatou medaili.

Nejúspěšnějším olympijským turnajem bylo pro Bjørndalena zajisté Salt Lake City, kde dokázal ovládnout všechny čtyři disciplíny – sprint, vytrvalostní závod, stíhací závod i štafetu.

A abychom zmínili všechny jeho úspěchy, tak nestrádal ani ve světovém poháru. Ten dokázal vyhrát celkem šestkrát, čtyřikrát skončil na druhém místě a jednou se umístil jako třetí.

Je až k nevíře jak na tom Bjørndalen i ve svém, pro vrcholového sportovce, pokročilém věku je. V letošní sezóně, kdy se odjely zatím dva podniky v Östersundu a Hochfilzenu je v průběžné klasifikaci na 2. místě za Francouzem Martinem Fourcadem. V Östersundu dojel ve sprintu na 3. místě a ve vytrvalostním závodě dokonce zvítězil. Vypadá to, že charismatický Nor bude své soupeře prohánět i v letošní sezóně.

Štítky:  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz