Seznamte se s historií českého hokeje 

Seznamte se s historií českého hokeje

Jaký sport se řadí mezi Čechy nejoblíbenější? Rozhodně hokej, a to nejen proto, že zde evidujeme jako národ skvělé výsledky a výhry. Jen málokdo však ví, že historie českého hokeje nezačíná výhrou v Naganu, ale sahá až do dávnější historie. Podle mnoha historiků bylo základním kamenem podepsání předkládací stanovy Českého svazu hockeyového.  

Začalo to kanadským hokejem 

Hokej se u nás stal populární díky kanadské alternativě, které se u nás zkráceně říkalo „kanada”. Velkým oživením sportovního života se stal hokej zhruba v polovině devatenáctého a dvacátého století, kdy se však pravidla od těch aktuálních trochu lišila.  

Kupříkladu se před lety hrávalo pouze v jedenácti hráčích, dokonce s kulatým míčkem a holí. Ty měly podobné násady jako deštník. Dokonce se tehdy lišila i velikost „hřiště”.  

Pravidelné hrají hokeje v Praze 

Na počátku dvacátého století započalo pravidelné hraní hokeje. Nejméně pět družstev se scházelo v Praze, kde dokonce o prvním utkání referovali v tehdejším tisku. Zájem o hokej se zvýšil hlavně tím, když do hry vstoupil i Bruslařský závodní klub.  

Dokonce poté se uskutečnilo v Praze i první Mistrovství Čech v kanadském hockei, kdy o něm opět o nich psal i tehdejší tisk.  

Získávání cenných kovů  

Český hokej se pak v budoucnu spojuje se získáváním cenných kovů. V meziválečném období to sice bylo velmi těžké, ale poté se mince obrátila. První zlatá generace přišla po roce 1950, kdy se zahajovalo mistroství světa v Londýně.  

Nejvýraznějším krokem však bylo získání zlatého kovu na mistroství v Naganě. Od té doby se však stalo mnoho a do světa se poslalo množství úspěšných hráčů, jež se jistě, zejména v budoucnu, budou zasluhovat o další kovy utržené na těchto ostře sledovaných událostech.  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz