Vodáctví se vrací na scénu. Jakou řeku letos sjet? 

Vodáctví se vrací na scénu. Jakou řeku letos sjet?

Mezi oblíbené sportovní aktivity patří bezesporu také vodáctví, které má v Čechách opravdu dlouhou historii. Dalo by se říct, že je až stoletá a rozhodně její psaní ještě nepolevuje. Na vodu se totiž každým rokem vydávají tisícovky rodin nebo party přátel, kteří se rozhodli strávit volné letní dny trochu jinak a bez pevné půdy pod nohama. Pokud i vy letos plánujete vyrazit na vodu, prozraďme si, jaké řeky se vyplatí sjet především. 

Berounka slibuje poklidnou jízdu 

Zejména pokud patříte mezi začátečníky nebo pokud budou mezi pasažéry také děti, vyplatí se zvolit Berounku – řeku, která se pyšní svou poklidností a která putuje od západu Čech až do hlavního města Prahy.  

Zdejší voda je tak klidná, že vám mnohdy přijde, že ani neteče. I přesto se jedná o atraktivní říčku, v jejímž okolí se rozpíná celá spousta památek. Projíždět budete například i Chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko, v níž se nachází i působivý hrad. 

Po Moravě až do historické Olomouce 

Pokud bydlíte na druhé straně republiky, přijatelnější je pro vás řeka Morava, která vás dostane například až do historického centra Olomouce. Sjízdná je hlavně od Rudy nad Moravou, nalodit se můžete například v Postřelmově.  

Opět mluvíme o poměrně klidné řece, na níž však pamatujte na jisté úseky, které se sjet nemohou. Například se nesmí plout korytem řeky Moravy. Důvodem je ochrana přírody.  

Sjeďte zlatou řeku Otavu 

Věděli jste, že před lety se na řece Otavě rýžovalo zlato? V dobách dávno minulých se jednalo o velmi zajímavý a také výnosný zdroj obživy. V současné době zde zlatokopové nepůsobí, přesto se Otavě stále říká „zlatá řeka”. A i po ní můžete jet. 

Pokud se rozhodnete plout po této řece, opět vás čeká řada atraktivních pamětihodností v okolí. Za zmínku stojí například zřícenina hradu Rábí nebo historické město Písek, kde se můžete zastavit třeba na pořádnou a dobrou svačinu. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz