Zinedine Zidane aneb recept na úspěch?

„Dříve či později chci trénovat. Nespěchám s tím, nemám osobní cíle, ale chci předat své zkušenosti„, řekl Zinedine Zidane v březnu 2012 pro rozhlasovou stanici French Info poté, když byl jmenován do funkce sportovního ředitele Realu Madrid.

Zidane začínal na pozici asistenta trenéra královského velkoklubu. Své fotbalové zkušenosti sbíral po boku italského mága Carla Ancelottiho.

„Bude sedět na lavičce. Škoda je, že už nemůže hrát. To je ten problém. Byl to fantastický hráč a nyní se rozhodl převzít roli trenéra. Velmi se těším, že s ním budu pracovat,“ řekl bývalý kouč PSG, který na lavičce bílého baletu vystřídal kontroverzního Portugalce Josého Mourinha. Všichni vědí, jak tato sezóna 2013/2014 skončila. Real Madrid kraloval evropskému fotbalu a získal „La deci“, rekordní desátý titul v Lize Mistrů, a později i světovému fotbalu (po vítězství 2:0 nad San Lorenzo ve finále Mistrovství světa klubů, pozn. Red.).

Od další sezóny dostal Zizou možnost vést rezervní tým Bílého baletu – Real Madrid Castilla. Tu opouštělo několik hráčů, protože sestoupila z druhé nejvyšší španělské soutěže Segunda División. Nedávno přiznal talentovaný Španěl Diego Llorente, který momentálně hostuje v Rayo Vallecano: „Měl jsem možnost odejít z Kastilie, ale když jsem se doslechl, že Zidane bude novým trenérem, byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl zůstat. Učit se od legendy bylo výbornou příležitostí a povzbudilo to celý tým. „Pro zajímavost Zidane měl před působením v Castille na stole nabídku s Girondins Bordeaux, kde v minulosti působil jako hráč, Zidane však nakonec po rozhovoru s Pérezem zůstal v Madridu.

Během první sezóny nedokázal dostat mužstvo RM Castilla zpět do druhé ligy, jeho úloha však nebyla jednoduchá. Mnoho hráčů opustilo tým a odešlo na hostování nebo přestup s opcí do klubů hrajících vyšší soutěže. Budoval prakticky nový tým, kde pracoval převážně s hráči bývalého „céčka“ a Juvenile A (U19 starší dorost, pozn. Red.). Jeho svěřenci byli v určité fázi sezony ve výborné formě a dokonce ligu vedli. Nakonec však béčko Realu skončilo na 6. příčce a postoupit zpět se jim nepodařilo.

Před sezónou 2015/16 skončil na lavičce Realu fanoušky opěvovaný Carlo Ancelotti, kterému se sezóna nevydařila podle představ Florentina Péreze. Fanoušci ho ale podporovali i přes to, že s mužstvem nevyhrál žádnou trofej. Florentino se však již rozhodl, podle jeho názoru potřebovali Los Merengues změnu na postu trenéra a stejně tak i na postu brankáře. Nejhorší z možných kandidátů byl podle všech Rafa Benitez, ale kupodivu to byl právě on, koho prezident madridského Realu jmenoval do funkce manažera prvního týmu. Další nůž hodil Madrídistom do srdce prezident Pérez tehdy, když se rozhodl prodat klubovou legendu a ikonu Ikera Casillase do FC Porto. Podivné tahy Florentina zpochybňovali fanoušci během celého půl roku. „Florentino dimisión!“ (Překl. Florentino odstup!) A pískot či bučení mohl na svoji adresu poslouchat celou půlsezónu spolu s již bývalým trenérem Benítez.

 

  • Prosby Madridistas vyslyšeny!
Zizu ještě jako hráč Realu

Zizu ještě jako hráč

Rafael Benítez po remíze na Estadio Mestalla s domácí Valencií skončil na lavičce Bílého baletu. Informace, která potěšila asi každého fanouška. Kdo ho nahradí? 4. leden 2016 – novým trenérem Los Galacticos se stává Zinedine Zidane! Sociální sítě okamžitě zaplavily zprávy vyjadřující podporu pro holohlavého Francouze. Fanoušci šíleli! Madridistami milovaného Zidana podpořilo i mnoho sportovních osobností. Na druhé straně se objevili i lidé, kteří tento krok zpochybňovali. Jedním z nich je i Ramón Calderón, bývalý prezident Realu Madrid a odpůrce současného prezidenta a vedení.

První trénink Realu Madrid pod vedením Francouze sledovalo 6 000 lidí. Zidane přiznal, že si první trénink užil a stejně reagovali i hvězdy týmu.

Ostrá zkouška nastala 9. ledna 2016, kdy královský velkoklub nastoupil na Santiago Bernabéu proti Deportivo La Coruna. Premiéra Zidana, jako hlavního kouče snad nemohla dopadnout lépe. Už před úvodním výkopem přivítali klubovou legendu obrovskými ovacemi fanoušci na stadionu. Hráči do zápasu vyběhli s úsměvem a všechny tyto faktory se odrazily i na konečném výsledku. Samozřejmě se našli i takoví lidé, co se pustili do mírné kritiky typu: „Nechť toto dokáže proti opravdovému soupeři.“ Na podobné výroky fotbalových fanoušků se dá reagovat po shlédnutí pár historických statistik. Zizou zažil nejlepší debut od roku 1959!

O tom zda tento bývalý hráč naváže na svou výkonnost i na manažerském postu se rozhodne časem. „Praktický“ trenér jak ho označilo několik osobností včetně hráčů však má na své straně širokou fotbalovou veřejnost, hráče a co je hlavní, fanoušky!

Zidaneho první trénink s prvým týmem: 

Manažérsky debut v první týmu: 

https://www.youtube.com/watch?v=ZA2zZv4VAXI

AUTOR: Tomáš „El Vričanito“ Vričan | Sportyonline.cz

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz