Fenomén Martin Fourcade

Ve stopách staršího bratra

Nejrychlejší na lyžích, přesný na střelbě a nejlepší biatlonista současnosti. To vše je Martin Fourcade, sedmadvacetiletý francouzský biatlonista. Narodil se v malém městečku Céret na úplném jihu Francie. Biatlon začal provozovat v roce 2002 a o čtyři roky později začal reprezentovat svou zemi na mezinárodní úrovni. To už jeho bratr Simon Fourcade dva roky závodil mezi seniory. Martin měl tedy předpoklady se taky jako jeho bratr stát skvělým biatlonistou. V roce 2007 vybojoval první medaili na mistrovství světa juniorů. Společně s Beatrixem, současným kolegou ze seniorského výběru vybojoval ve štafetě bronzovou medaili.

Začátky u seniorů

První závod mezi seniory přišel rok po úspěchu na juniorském šampionátu. Debut si odbyl v Oslo na konci sezony v roce 2008. Nebylo to tak dávno, co skončil na biatlonové scéně skvělý francouzský biatlonista Raphaël Poirée a čekalo se, kdo převezme jeho žezlo. V sezoně 2008/2009 se konečně i mladší z bratrů Fourcadů probojoval do hlavního dění světového poháru. Své první body získal hned v prvním závodě nové sezony v Hochfilzenu. V té sezoně odjel spoustu závodů a do první desítky se podíval 2x. V obou případech šlo o německou zastávku. Nejdřív čtvrté místo v Oberhofu a poté šesté místo v Ruhpoldingu. Premiérové pódiové umístění si schoval až Vancouver. V Kanadské metropoli skončil druhý se štafetou. Se střelbou 84% skončil v sezoně na konečném čtyřiadvacátém místě, devět míst za starším bratrem.

Průlomová sezona

Po prvním pódiovém umístění mezi seniory Martin v letní přípravě poctivě a tvrdě makal, aby se konečně mohl řadit mezi ty nejlepší seniorské biatlonisty. Nejvíce mu šly sprinty a stíhací závody, ve kterých obsadil čtyři ze šesti pódiových umístění v sezoně. Další dvě “bedny“ přidal se štafetou. Právě se štafetou se dočkal premiérového prvního umístění. Individuální první místo vybojoval ve druhé polovině sezony v Kontiolahti ve stíhačce. V nadcházející zastávce světového poháru v Oslo k vítězství ve stíhacím závodu přidal také první místo ze sprintu. Po skvělé přípravě se tedy dostavily víc než slušné výsledky. Se střelbou na tom byl stejně jako v minulé sezoně, ale rozdíl mezi během byl obrovský. V sezoně se ziskem 719 bodů skončil na celkovém skvělém pátém místě. Poprvé tak porazil ve světovém poháru svého bratra, který skončil se 655 body dvě pozice za svým mladším bratrem. Sezonu okořenil ziskem stříbrné medaile na OH ve Vancouveru v závodě s hromadným startem. Pořád v něm dřímal obrovský talent a už v jednadvaceti bojoval s těmi nejlepšími o křišťálový globus.

Martin Fourcade slaví na Olympiádě v Soči

Sezona před naprostou nadvládou

V další sezoně zlepšil svou střelbu o 1% a s ještě lepším během daleko častěji stál na stupních vítězů než v předešlé sezoně. Na pódiu skončil v sezoně 12x. V ruském Chanty Mansijsku se radoval ze zisku třech různých medailí na MS. Vybojoval bronz se štafetou, stříbro ve sprintu a zlato ve stíhacím závodě. Sezonu zakončil ziskem 990 bodů a třetím místem za norskou dvojici Boe, Svendsen.

Nepřetržitá vláda jednoho může

Od sezony 2011/2012 mužskému biatlonu vládl pouze Martin Fourcade. Čtyři roky po sobě dokázal získat křišťálový globus a za ty čtyři sezony vybojoval ve světovém poháru jednatřicet prvních umístění. Když k tomu přidáme dalších čtrnáct druhých a třináct třetích míst vychází nám jen jediné. Neskutečná nadvláda jednoho závodníka. Jeho největším konkurentem v boji o křišťálový globus byl Emil Hegle Svendsen, ale ani ten nedokázal od té doby vybojovat první místo v celkovém umístění světového poháru. Třikrát skončil druhý za Fourcadem. V minulé sezoně za francouzským biatlonistou skončil pro změnu rus Shipulin. V sezoně 2011/2012 měl střelbu totožnou s lety minulými. Opět 84%. V nadcházejících sezonách se na střelbě ještě zlepšil a momentálně se jeho % úspěšnost pohybuje mezi 88-89%. Už pátým rokem sbírá zlaté medaile a první místa všude v Evropě. Pouze ve dvou městech zatím nedokázal vykročit na nejvyšší stupínek. První z nich je francouzské Annecy, tam se ale závod světového poháru konal pouze jednou. Druhé město je slovinská Pokljuka, kde je biatlon téměř každý rok. Ani letos se mu zde nepodařilo vyhrát závod. Nejlíp skončil druhý ve stihacím závodě. V sezoně ve které vyhrál poprvé křišťálový globus zažil také nejlepší mistrovství světa. V německém Ruhpoldingu vybojoval tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. I v Novém Městě na Moravě zářil, ale vybojoval tam “pouze“ jednu zlatou a čtyři stříbrné medaile. Do dnešního dne vybojoval na MS patnáct medailí. Vyšla mu rovněž Olympiáda v ruském Soči, kde se radoval ze zisku dvou zlatých a jedné stříbrné medaile.

Fourcade mezi klasickými lyžaři? Brzy možná ano!

Teprve sedmadvacetiletý Martin Fourcade toho má stále ještě dost před sebou. Těsně před sezonou si odbyl rovněž premiéru v klasickém lyžování a ve svém prvním závodě skončil ve třetí desítce. Sám francouzský biatlonista prozradil, že by rád na jedné Olympiádě získal medaili z biatlonu a také z klasického lyžování. V biatlonu je suverénně nejrychlejší závodník na trati, tak proč ne? Má velké cíle a to je jen dobře. Pořád ve své kariéře hledá motivaci a tohle je podle mě dost velký oříšek. Zatím vybojoval zhruba padesát prvních míst a odhadem stokrát stál na stupních vítězů. Momentálně v biatlonovém světě není nikdo, kdo by mu mohl konkurovat. A kdo ví, třeba za pár let se nám z biatlonu vytratí a bude absolvovat sezonu s klasickými lyžaři. Nechme se překvapit.

autor: Patas | sportyonline.cz