Chia semínka nejen pro sportovce

chia semínka

Plody šalvěje hispánské, známé jako chia semínka se v poslední době velice proslavily. Nejeden nutriční poradce je doporučuje zařadit do jídelníčku, a to právě pro jejich velice pozitivní účinky na lidské tělo. Tato semínka jsou nazývaná „jídlem aztéckých běžců“ protože hrst těchto semínek dá Vašemu organismu energii na celý den. Chia semínka jsou známé především pro své antioxidační schopnosti a také pro zvýšený obsah vlákniny a dalších tělu prospěšných látek a minerálů.

Mezi nejvyšší hodnoty těchto minerálních látek patří například pětkrát větší množství vápníku než se nachází v mléce, chia semínka působí navíc jako katalyzátor vstřebávání vápníku, takže zařazení byť jen minimálního množství těchto plodů do Vašeho jídelníčku, Vám může být prospěšnější než kdejaké doplňky stravy. Tato semínka jsou dále také bohatým zdrojem minerálů, jako jsou: hořčík, fosfor, zinek, draslík a železo. Studie prokázaly třikrát větší množství železa než ve špenátu a dvakrát tolik hořčíku, než v brokolici.

Všechny tyto minerály mají nejen vliv na to, jak se cítíte ale i na Váš endokrinní systém, vstřebávání a spotřebu energie, nervový systém, svalové křeče a krevní tlak. Chia semínka mají také velikou popularitu mezi lidmi, kteří se rádi trápí dietami. Mají totiž absorpční schopnosti, takže v žaludku nasají vodu a udržují tak dlouho pocit sytosti, čímž Vás udrží od nesmyslného pojídání. Jejich absorpce je často využívaná k přípravě chutných a zdravých jídel.
Nejslavnějším se v této době stal pravděpodobně chia pudink, který je připravován bez přidání škrobu či mouky a stačí na něj minimální hrstka těchto semínek, aby získal klasickou konzistenci pudinku. Stačí trocha vody nebo mléka, 4 lžičky chia semínek, kakao a něco na přislazení a máte vydatnou a výživově perfektní snídani, která Vám zajistí energii na celý den.

Štítky:  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz