Děti potřebují vykonávat nějaký sport – co třeba karate?

Děti a karate

Asijských bojových sportů je hned několik. Pod pojmem „bojový sport“ se většina z nás vybaví pouze kopance, vztyčené nohy a krev. Ženy se pod takovou vizí jen zachvějí a rozhodnou se, že děti do takových sportovních aktivit nikdy hlásit nebudou. Ovšem to je velká škoda, protože právě takové skvělé sporty v dětech probouzí nadšení pro sport a většinou se vybijí natolik, že přestanou doma škádlit své mladší sourozence.

Ostatně bojové sporty už dávno nejsou jenom o úderech, které bolí. Jsou také o myšlení. Během vteřiny si rychle musíte uvědomit, co chcete dělat, protože právě jeden špatný a mylně zvolený kop vás může dostat na zem a můžete prohrát. Takové bojové sporty si opravdu vyžadují i logiku, která se všem těm, kteří dané bojové sporty provozují, značně upevňuje. Není to však jen o zlepšení se v logice, ale také především i ve zlepšení se v pozornosti a předvídání.

Konkrétně karate se stalo v poslední době celkem oblíbené, a to zejména u malých kluků, kteří touží vykonávat pravidelně nějaký svůj první sport. Pro karate se řádně nadchnou, protože v televizi stále dokolečka běží řada filmů s podobnou tématikou. Karate je však pro malé kluky velmi dobré trávení volného času, i když to maminky nechtějí mnohdy slyšet.

Karate už od roku 1922

Karate jakožto takové bylo veřejnosti předvedeno už v roce 1922, proto svou dlouholetou tradicí se může jenom pyšnit. První japonská asociace tohoto sportu však vznikla až v roce 1949 a měla pouze málo členů a několik instruktorů, kteří studovali pod jedním velkým mistrem. Tato asociace byla uznána až v roce 1958 a od té doby se karate opravdu dostalo na první příčky žebříčku oblíbenosti bojových sportů. Ve stejném roce totiž byla uspořádána i první soutěž, tedy konkrétně Celojaponské mistrovství v karate. A poté se mohlo karate těšit titulem „plnohodnotně sportovně uznaný sport“.

Jedná se však nejen o sport jako takový, ale rozhodně se žáci naučí sebeobraně. Karate se stalo také i součástí tělesných výchov ve školách, protože přece jenom některé chvaty najdou rády i dívky, když je přepadnou na ulici.

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz