Jak si vybrat běžky

Jak si vybrat běžky

S blížící se zimní sezonou si začínají vášniví lyžaři a běžkaři vybírat vhodné oblečení a výbavu na zimu. Cestovní kanceláře hlásí už od půlky letní sezony z půlky vyprodáno, což jenom nasvědčuje tomu, že lidé letos skutečně nelení a že se snaží všechno stihnout a připravit s předstihem. Pokud patříte k lidem, kteří se taky už chystají na zimu, pravděpodobně si vybíráte už i běžky. A možná si s výběrem běžek nevíte moc rady.  

Běžky neboli běžecké lyže jsou něco, co nesmí postrádat žádný milovník zimních sportů. Jenže běžky se vybírají skutečně stejně tak špatně jako klasické lyže. Než si půjdete do obchodu pro běžky, je třeba si uvědomit, že běžky se rozdělují do tří kategorií, a to na závodní běžecké lyže, na sportovní běžecké lyže a na turistické běžecké lyže. Zatímco závodní běžecké lyže jsou určené primárně pro závodníky, sportovní běžecké lyže jsou určeny pokročilým lyžařům nebo náročnějším sportovcům a turistické běžecké lyže jsou vhodné pro ty, kteří lyžují jenom rekreačně nebo kteří na běžkách teprve začínají.  

Jaké jsou ideální lyže pro začátečníky? 

Pokud jste si nikdy v minulosti nepořizovali lyže, pokud jste si je nikdy nepůjčovali, přinášíme vám několik doporučení. Začátečníci by si měli ideálně zvolit lyže, jejichž skluznice je opatřena takzvanými šupinami. V jednom směru je povrch zdrsněný, což ulehčuje nácvik odrazu i stoupání.  

Běžky by měly být tak o dvacet centimetrů delší než je postava běžce. Pokud totiž budete mít delší běžky, dosáhnete daleko lepšího skluzu. Při výběru se také zajímejte o tvrdost běžek. Čím tvrdší lyže je, tím rychlejší je. Na druhou stranu tvrdší lyže vyžaduje už lepší zvládnutí techniky, je totiž o něco obtížnější ji prošlápnout. 

Jaké jsou ideální běžky pro pokročilé? 

Pokud patříte k pokročilejším lyžařům, nevybírejte si běžky se zmiňovanými šupinami. Šupiny mají zpomalovat v jízdě, jsou určeny skutečně jen začátečníkům, kteří nevědí, co od běžek očekávat.  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz