Kam se podělo Lille z minulé sezóny?

Tuto otázku si asi klade každý, kdo sleduje francouzskou ligu. Lille v předešlé sezoně dosáhlo na 3. místo a zajistilo si tak účast v předkolech nejprestižnější soutěže – Ligy Mistrů. Dlouho v ní však nepobylo, neboť se jim nepodařilo přejít přes Porto. Ale vše popořadě. Rozeberme si jak sezónu současnou, tak i minulou.

Současný trenér René Girard přišel do Lille před minulou sezónou z Montpellieru, se kterým v sezóně 2011/2012 vyhrál titul ve francouzské soutěži. Girard nahradil Rudiho Garciu, který odešel do AS Řím. Šedesátiletý trenér mimo jiné vedl i mládežnické výběry Francie. Co se od Lille čekalo v sezoně 2013/2014? Umístění v první pětce by bylo velmi přehnané. Před sezonou odešlo několik klíčových hráčů (Payet, Thauvin, Digne, Chedjou) a z toho dokonce první trojice do konkurenčního Marseille či PSG. Tým byl velice oslaben a útočnou osu nedoplnil prakticky nikdo, do obrany přišel jen dánský stoper Kjaer. Trenér tým nijak neposiloval a podle toho si taky stanovil svou strategii a taktiku na danou sezonu.

Základ hry tvořila zabezpečená obrana. Útok byl pro trenéra až druhořadý. Útočilo se až ve chvíli, kdy se obrana perfektně zformulovala. Celá defenziva fungovala v sezoně přímo skvěle. Dokládá to také fakt, že Lille nedostalo od 3. až do 17. kola žádnou branku (!!!). Nigerijský gólman Vincent Enyeama udržel ve třinácti po sobě jdoucích utkání čisté konto. To jsou opravdu jen těžko uvěřitelná fakta. Pokud už obrana udělala nějakou chybu, tak vše hasil spolehlivý gólman, který měl opravdu životní formu. Společně s ním musíme vyzdvihnout práci dvojice stoperu Kjaer-Basa a také beka Souarého. Většina utkání končila 0:0, 1:0, nebo 2:0. Girard odvedl fantastickou práci a soupeři z nich byli doslova zoufalí.

Lille v obranné práci hodně pomáhali i defenzivní štíty, zejména starší Florent Balmont a neúnavný Rio Mavuba, který se díky svým skvělým výkonům podíval i na MS v Brazílii.

Vepředu se útočné role zmocnil zejména Salomon Kalou, který do Lille přestoupil rok před nástupem Girarda. Jeho zkušenosti byli pro tým nesmírně užitečné, jelikož několik let působil v Londýně, kde hrál za tamní Chelsea. Zkušeného Salomona vepředu doplňovala dvojice Roux a mladík Origi. Tým se na konci sezóny umístil na skvělém třetím místě, které zaručovalo postup do předkola LM. V předkole je bohužel vyřadilo Porto.

Očekávalo se, že tým bude v nastoleném tempu pokračovat i v této sezoně. Celek zůstal téměř beze změn, a tak se nepředpokládal výsledkový propadák. Opak je ovšem pravdou. Defenzivní hra už není tak efektivní, jak byla minulou sezonu. Za 22. kol dostali 19 branek. Sice je to pořád jedna z nejlepších obran v lize, rozdíl vzhledem k minulé sezóně je markantní. Lille však opustil Salomon Kalou, který vyměnil Francii za Německo – konkrétně Herthu Berlín. Adekvátní náhrada do útoku nepřišla. A to je už celkem problém, když si vzpomeneme, že Lille i s Kalouem nedalo v minulé sezoně bůhví jak moc branek. Před sezónou do týmu přišel univerzál Corchia a na hostování talentovaný portugalský záložník Marcos Lopes, který zde hostuje z Manchester City.

Navíc se o hráče Lille pomalu začínají zajímat i další kluby. Souarého chtějí v Anglii, Mavuba možná odejde také. Po skvělé sezoně přišly katastrofální výkony v té další a spekuluje se, že by Girard měl odejít.

Podle mě to chce nového trenéra jako sůl. Čím dřív, tím lépe. Ihned změnit systém hry a přivést pár kvalitních hráčů a nejlíp jich co nejvíce udržet. Tato sezona se asi už nezachrání, ale když Lille zabere, pořád to nemusí být takový propadák. Do konce je 16 kol a je tu stále naděje, že když se tento celek zlepší, tak může dosáhnout na 6. místo. Já je tipuji na 8.-10. místo. V této sezoně se už toho moc dělat nedá a pokud v zimě odejdou někteří hráči, tak to může být ještě horší, než dosavadní 13. pozice.

 
autor: Patas | sportyonline.cz
 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Štítky:  , ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz