Lukostřelba či pistolnictví – jsou to sporty nebo ne?

Lukostřelba a pistolnictví

Sportů je v dnešní době habaděj, proto když chcete nějaký provozovat, stačí si jen vybrat! A že jich je! Pro nadšence vody existuje plavání, které je mimochodem také skvělý způsob, jak rychle a efektivně zhubnout do plavek. Pro milovníky přírody je tu běh, který nám nejlépe vytvaruje zadeček a stehna. Pro kluky je tu fotbal, pro holky zase balet, pro páry třeba tenis nebo squash. Vybírat si můžeme tedy z řady sportů. Nabídka se neustále rozšiřuje, tedy konkrétně v České republice, protože nyní přidali i možnost surfování, což se u nás, v zemi bez moře, jen tak nevidí! Samozřejmě se jedná o surfování ve vodní kryté hale, ale přece jenom – sport lze vykonávat různě.

Mezi v poslední době velmi oblíbené sporty patří také pistolnictví a lukostřelba. Střelba z pistole se většinou využívá při dni dětí, kdy je snad v každém městě a vesnici nějaký program pro malé ratolesti, díky kterému si mohou vyzkoušet střílet z pistole. Stejně tak se do dalších disciplín řadí i lukostřelba, která je však oblíbená jakožto sport samotný. Sice si o tomto sportu lidé myslí, že se o sport nejedná, ale nemají tak úplně pravdu. Sport to opravdu je.

Je dokonce i národním sportem!

Člověka hned zarazí zjištění, že lukostřelba jako taková je národním sportem konkrétně v Bhútánu, tedy ve státě v jižní Asii. Jedná se o lovecké či vojenské umění, z něhož vzniklo sportovní odvětví, které je staré už řadu desítek let. Je to také specifický olympijský sport a lze ho zařadit do sportovních činností, jejichž cílem je střílet velmi přesně do terče z různých vzdáleností, protože právě za tyto zásahy získáváme body.

Pakliže byste chtěli v tomto sportu soutěžit, nejvíce rozsáhlou formou je lukostřelba z předem dané vzdálenosti či z více vzdáleností. Jedná se o takzvanou terčovou lukostřelbu, která je organizována světovou lukostřeleckou federací nebo řadami menších organizací, které spadají pod tuto federaci. V České republice máme svůj vlastní lukostřelecký svaz (ČLS). Mezi další oblíbené formy soutěžení v tomto sportu se řadí například terénní lukostřelba, kde jsou terče rozmístěny v různé vzdálenosti v přírodě.

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz