Milovníci horské turistiky pozor: Víte, za jakých podmínek vám (ne)platí pojištění?

Milovníci horské turistiky

Jistě víte, co se říká. Neštěstí sice nechodí po horách, ale po lidech, ovšem právě ve vysokých nadmořských výškách dochází k nepříjemným událostem poměrně často. Pokud si myslíte, že se vás rizika netýkají, bohužel se mýlíte. Někdo moudrý kdysi řekl, že pohybovat se na horách je jako být jednou nohou v maléru. Mějte se proto na pozoru a nezapomeňte si sjednat odpovídající cestovní pojištění.

Dovolená na horách bez vhodně zvoleného pojištění rozhodně není dobrý nápad. I zdánlivě banální zranění (například vyvrknutý kotník) vás může stát desítky tisíc korun. Zaplatíte totiž za zásah horské služby, který nezahrnuje běžné pojištění v rámci Evropského průkazu zdravotního pojištění. V praxi vám však nemusí stačit ani komerční pojištění – třeba když ke zranění dojde ve větší nadmořské výšce a vy si neuzavřete pojištění na vysokohorskou turistiku.

Zásah horské služby může být velmi nákladný. Stačí, když se k vám záchranáři nedostanou jinak než vrtulníkem a budou vás muset transportovat do nejbližšího státního zdravotnického zařízení, protože ošetření na soukromé klinice kartička EHIC nekryje.

Milovníci horské turistiky

Chcete-li se vyhnout zbytečným problémům, pak si před cestou ujasněte, jakým aktivitám se budete na horách věnovat. Zraníte-li se při provozování sportu, který nezahrnuje vámi sjednaný balíček cestovního pojištění, pojišťovna dá od plnění ruce pryč. Někdy přitom záleží i na drobnostech: pojišťovny pohlíží na lyžování mimo vyznačené trasy jako na „adrenalinový sport“, zatímco klasické lyžování kryje cestovní pojištění již v základu (například u pojišťovny ERGO).

Problém s plněním můžete mít také v případě zranění při výstupu ve větší výšce než cca 3 500 m. n m. Neobejdete se bez příplatkového pojištění na vysokohorskou turistiku.

A pozor – ještě o něco dražší je připojištění na alpinismus. Konkrétně ERGO pojišťovna, která je známá svými výhodnými balíčky cestovního pojištění, dané sportovní odvětví řadí mezi „extrémní sporty“. Přesto byste neměli s uzavřením váhat – pár set korun navíc vás nepoloží a budete mít jistotu, že „kdyby něco“, pojišťovna za vás uhradí veškeré léčebné výlohy.

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz