Mladý anglický reprezentant Alex Oxlade Chamberlain

Už skoro pět desetiletí čekají angličtí fotbaloví fandové na trofej určenou světovým šampionům. Je frustrující, že „kolébka fotbalu“ v tomto ohledu nemá moc štěstí, ale to by se mohlo za pár let změnit. Už jen proto, že Anglie vychovává zajímavé talenty, které mají už nyní zvuk po celém Starém kontinentu. Dávno to není jen Wayne Rooney a spol., Albionu skutečně vyrostla dobrá generace, jíž možná čeká pár mezinárodních úspěchů. Porozhlédněme se třeba v sestavě Arsenalu. Gunners v současnosti zastupují na trávníku převážně mladé pušky, hned několik z nich jsou rodilí Angličané. Chambers, Gibbs, Wilshere, Walcott, Welbeck a například i Oxlade-Chamberlain.

Jednadvacetiletý talent, jehož naprostému rozletu brání snad jen poměrně častá zranění, přišel do Londýna ze Southamptonu v srpnu 2011. Už na prahu osmnáctky byla jeho cena poměrně vysoká, Wenger za něj totiž zaplatil asi čtrnáct milionů eur. Rychlonohé ofenzivní křídlo si v dresu Arsenalu připsalo zatím devět branek, jeho hlavním úkolem je především vytvářet na hřišti šance pro své spoluhráče. A něco podobného se v aktuální sezoně určitě daří, Alexis Sánchez a Oliver Giroud už oba překročili hranici deseti úspěšných zásahů.

To, že se Alex stal fotbalistou, bylo skoro rodovou povinností. Anglii totiž už ve fotbale reprezentoval jeho otec Mark, jenž si zahrál za Stoke nebo Portsmouth a úspěšnou kariéru – byť na trochu nižší úrovni – má za sebou i strýček Neville Chamberlain. Chybělo však jen málo, aby tomu bylo jinak. Na Alexově škole se totiž fotbal nehrál, ale díky jeho silné postavě si jej trenéři vybrali do ragbyového týmu. Mohl dokonce jít na zkoušku do jednoho z prestižních ostrovních celků, ale nakonec se rozhodl pro fotbal. Tedy naštěstí…

Třetí anglická nejvyšší soutěž v dresu Southamptonu byla pro nadějného hráče brzy příliš malá. Sezona 2010/2011, devět branek ve 34 ligových zápasech. Samozřejmě, dalo se jen těžko spekulovat, jestli je připraven na hraní ve velkoklubu, ale provinční celek už nemohl takový kvítek jen tak udržet. Čekalo se, kdo nabídne velký balík peněz. A protože je Arsene Wenger pověstný svou špičkovou prací s nadějnými juniory, asi nebylo lepší volby než odejít ke Kanonýrům.

A pozor – mladý hráč opravdu uspěl, stal se brzy i důležitým stavebním kamenem anglického národního týmu. Poprvé debutoval v přátelském utkání s Nory v květnu 2012 a překvapivě se pak podíval i na Euro. Historicky druhý nejmladší reprezentant, hned po fenomenálním Rooneym. Doposavad odehrál Oxlade-Chamberlain za Albion dvacet utkání s bilancí čtyř branek, na poslední světový šampionát jej ale bohužel nepustilo zranění. Ale hráči jako Shaw, Ward-Prowse, Ince či Redmond a Kane jsou skvělým příslibem anglické budoucnosti, nemějte o Albion žádný strach! Možná se dočká zajímavého výsledku už na blížícím se evropském šampionátu do 21 let…

autor: sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Štítky:  ,

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz