Plavání pro lepší zdraví. V zimě se budeme otužovat

Plavání pro lepší zdraví

Otužování je pro zdraví to nejlepší. Zejména nyní, když venku řádí chladné podzimní počasí, oceníme, když naše imunita bude krapet silnější. Lépe odolá všem nepříjemnostem v podobě virů a bakterií, které jsou důvodem toho, proč nám teče z nosu nebo proč jsme nemocní. Otužovat se dá různými způsoby. Mnozí lidé preferují domácí otužování v podobě sauny, jiní se otužují ve sprše, když přesunují vodu z teplé na studenou. Otužovat se však dá i mnohem příjemněji, dokonce i tak, že při tom budeme hubnout.

Pokud chodíte plavat, moc dobře víte, že vaše imunita je pevnější než imunita jiných lidí. Je to zejména z toho důvodu, že se při plavání otužujete. Nejlépe uděláte, pokud budete chodit plavat v zimě nebo nyní na podzim, když není zrovna teplo. Pokud navštívíte venkovní bazény, které jsou vyhřáté, přesto do nich se musíte dostat přes velké chladno, imunita se zocelí.

Otužování si klade za cíl zlepšit tělesnou zdatnost a také upevnit zdraví, ovšem i otužování má několik pravidel.

Otužování se dělí na dvě kategorie

Otužování se dělí na dvě kategorie, jak by poznamenali odborníci. Buď se jedná o rekreační otužování, kdy se sprchujeme pod studenou vodou, chodíme do sauny nebo právě chodíme plavat (či jinak sportujeme) během chladných dnů. Co se týče sportovního otužování, to je krapet jiné – plave se vždy ve studené vodě, která má přibližně deset stupňů Celsia, a to za každého počasí.

Nově se pod sportovním otužováním vybaví i takzvané zimní plavání, které bylo registrováno u nejmenované plavecké federace.

Kdo by se měl otužovat?

Otužování se doporučuje naprosto každému člověku, který touží upevnit své zdraví a prospět sobě samotnému. Dětem mladším sedmnácti let se otužování nedoporučuje. Ideální je, když se s otužováním začne v rozmezí od osmnácti do čtyřiceti let, kdy si tělo ještě dobře zvyká na změny a je připraveno sportovat.

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz