Rozdíl mezi nafukovacím a pevným paddleboardem

paddleboard

Paddleboarding je oblíbený vodní sport, kterému propadá stále více lidí. Potřebujete k němu především samotný paddleboard. Jaký je rozdíl mezi tím nafukovacím a pevným?

Podle čeho se rozhodovat při nákupu paddleboardu

Paddleboarding je oblíbený pro svou nenáročnost. Provozovat se dá na jakémkoli vodním toku a potřebujete v zásadě jen paddleboard a pádlo. I při nákupu paddleboardu je však potřeba zohlednit některé podstatné parametry.

Paddleboardy pak lze v základu rozdělit na dvě kategorie – na prkna nafukovací a pevná. Obě skupiny mají svoje přednosti a hodí se pro jinou skupinu uživatelů.

Nafukovací paddleboardy jsou oblíbené pro svou jednoduchost. Jsou skladné a můžete tak s nimi jít i na výlet. Paddleboard jednoduše sbalíte například do batohu. Přes svoji nízkou hmotnost zůstávají nafukovací verze dostatečně odolné.

Kromě bezproblémového transportu je výhodou nafukovacích paddleboardů i jejich skladnost. Vhodné jsou tak pro ty uživatele, kteří je plánují využívat jen sezónně. Po létě je uložíte doma prakticky kamkoli, třeba i do skříně.

Mezi paddleboardy si vybere každý

I nafukovací paddleboardy nabídnou několik typů vhodných pro různé podmínky a rozdílné skupiny uživatelů. Pokud si vyberete alespoň 31 palců široký plovák, jde o dostatečně stabilní prkno pro úplného začátečníka. Běžné plováky jsou široké od 30 do 32 palců.

Nejvíce univerzálním tvarem je takzvaný allround. Hodí se hlavně do podmínek klidných vod pro rekreační ježdění. Jeho výhoda opět tkví v dostačující stabilitě.

Pevné SUP ocení ti, kteří si budou chtít jednou za čas dopřát i závody. Většinu pevných paddleboardů tvoří epoxidová konstrukce s polystyrenovým jádrem.

paddleboard

Počítat však musíte s o něco náročnějším transportem. Vhodný je střešní nosič nebo dostatečně prostorný vůz. Podobně náročnější bude skladování. Vyžadovat bude nejlépe kůlnu či garáž. V panelákovém bytě můžete s umístěním tohoto paddleboardu značně zápolit.

K výhodám pevného paddleboardu patří prakticky neomezená životnost a skutečnost, že mu žádným způsobem neublíží ani sluneční záření.

Vyzkoušejte si ten pravý paddleboard v půjčovně

Zejména začátečník by měl dříve než do obchodu zavítat do půjčovny. Zde si můžete různé typy paddleboardů vyzkoušet, abyste si ověřili, co vám vlastně vyhovuje.

Půjčíte si SUP adekvátní daným podmínkám. Ani za předpokladu, že se chcete stát majitelem pevného paddleboardu se tak zcela nemusíte zříkat rodinné vyjížďky s dětmi nebo s domácím mazlíčkem na nafukovacím paddleboaardu.

Půjčovna paddleboardů je vzhledem ke značné popularitě tohoto sportu dnes již dostupná prakticky každému zájemci. Současně vám tu kromě samotného prkna dají k dispozici i potřebné bezpečnostní vybavení. Vyzkoušet si tuto aktivitu tak může bez rizika každý včetně dětí.

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz