Vybrat si ideální sport není tak těžké. Dbejte na základní pravidla hlavně při obezitě 

Vybrat si ideální sport není tak těžké. Dbejte na základní pravidla hlavně při obezitě

Nejeden člověk by chtěl víc sportovat. Pohyb je zdraví, říká se a je to ostatně pravda. Jenže najít si ideální sportovní aktivitu, která bude vyhovovat tělu a bude slibovat efekt, kterého pravidelným pohybem chceme docílit není jen tak. Většinou zvolíme aktivitu, která úplně nevyhovuje, což nás následně dovedu do pomyslného bodu nechuti ke sportu. A když se k tomu přidá i dočasný přírůstek hmotnosti, se sportem máme chuť ihned seknout. Zkuste si proto ideální sport vybrat podle několika pravidel.  

Chcete zhubnout, nebo nabrat svalovou hmotu? 

Je důležité si uvědomit už při samotném výběru sportu, jestli chcete zhubnout, nebo naopak nabrat svalovou hmotu. Zatímco posilováním dosáhnete druhého zmíněného efektu, spalování tuku vás čeká při aerobním nebo podobném kardio cvičení.  

Při hubnutí je důležité, aby se drželo jisté tempo. A k tomu všemu nezapomínejte na adekvátní stravu, dostatečný přívod tekutin a samozřejmě na odpočinek, protože bez regenerace se nedočkáte požadovaných výsledků.  

Když trpíte obezitou 

Mnoho lidí hledá ideální aktivitu ve chvíli, kdy pociťuje první známky obezity. Volí se zpravidla běh, ale ten příliš zatěžuje klouby čili odborníky není doporučován. Pokud chcete při obezitě zhubnout, vyplatí se vsadit na plavání. Už od pradávna se ví, že voda nadnáší a tíha celého těla tak nebude znatelná, klouby ani jiné části těla nebudou tolik trpět.  

Při obezitě nebo vyšší nadváze se volí sporty, které příliš nezatěžují klouby. Jízda na rotopedu je vhodnější než zmiňovaný běh, jízda na kole je taktéž vhodnější než zmíněná aktivita. Naopak na seznamu nevhodných aktivit bychom našli kromě běhání také squash.  

Obecně platí, že při nadváze volíme sporty pomalejší, jež nevedou k výraznému zadýchání nebo k přílišnému zvýšení pulsu. Ideálně opakujeme sérii takzvaných izometrických cviků a cvíčme alespoň hodinu v kuse. Je důležité ale dostatečně pít, jak ostatně bylo zmíněno. Dva až tři litry denně jsou nutnost. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz