Yaya Touré nejlepší africký hráč současnosti

Yaya Touré je hráčem Manchesteru City a také reprezentant Pobřeží Slonoviny. Jeho profesionální kariéra začala v belgickém klubu KSK Beveren, kde také mimo jiné, působil další dobrý záložník Gervinho. Už tehdy byl vidět jeho nesporný talent. Po 2 sezonách odehraných v Belgii přestoupil do Ukrajinského Donětsku. Tam si za 2 roky zahrál pouhou polovinu zápasu co v Belgii. Poté jeho kariéra pokračovala v Řecku, kde se odstěhoval v roce 2005. Už po prvním roce působení v Řecku opětovně odcházel, tentokrát do Monaka. V Monaku hrával také z dvěma fotbalisty z Česka. Jednalo se o Jaroslava Plašila a Jana Kollera.

Tam se ale jeho kariéra naprosto změnila. V roce 2007 díky jeho skvělé hře, dobrých výsledcích a hlavně skvělé práce na hřišti si jej všimla Barcelona. Yaya ani chvíli neváhal a šel do jednoho z nejslavnějších klubu na světě, kde mohl hrát například po boku Ronaldinha, Xaviho, nebo také Henryho. Po přestupu do Barcelony prohlásil, “Od tohoto okamžiku co mi přišla od Španělů nabídka se mi celý život změnil. Mám čest oblékat jejich dres a společně z nejlepšími hráči se podílet na úspěších tak vzácného klubu“. Hned, kdy byl v novém klubu, se pravidelně dostával do sestavy. Hrál skoro celou sezónu a to jej velmi těšilo. Pod trenérem Frankem Rijkaardem a později Pepem Guardiolou ukázal, že v Barceloně není náhodou. Neměl to lehké, jelikož po sezóně, ve které přestoupil do Katalánska si musel společně z většinou kádru zvyknout na nového trenéra. Po 3 sezónách, které odehrál ve Španělsku z něj Pep udělal jednoho z nejlepších záložníku na světě. V klubu si skvělé rozuměl s hráči a neměl s nikým žádné problémy. Všichni si jej velice vážili a obdivovali jeho myšlení při hře. Měl daleko více kvalit, například dokázal poslat svým kolegům skvělé přihrávky do náběhu a velmi rychle si zvykl na Španělský fotbal. Vždy věděl, co s míčem udělá a dokázal si poradit i v těžkých situacích. Měl cit pro hru. Svých kvalit měl víc než dost.

Všechno bylo skvělé až do sezóny 2009/2010, kdy začínal hrát druhé housle. Kouč Barcelony začal dávat stále více prostoru svému odchovanci Sergiu Busquetsovi. Ten už v minulé sezoně toho odehrál hodně, ale až v této sezoně se stal hlavní prioritou na postu defenzivního záložníka. Africký borec sice předváděl skvělé výkony, ale trenér začal více prosazovat odchovance slavné akademie La Masie. To je chvályhodné, ale Tourému došlo, že není pro Barcelonu tak důležitý. Klub mu dal najevo, že může odejít. Fanoušci prodej Tourého určitě trenérovi nedávali za zlé. Všichni znají filozofii Barcy a to je právě ona. Prosazovat do kádru hráče ze své akademie. Sergio Busquets o své místo za tu dobu nepřišel. Už sedmou sezonu dostává v Barceloně velký prostor na hřišti a od sezony 2008/2009 odehrál za Katalánce 306. utkání (!!!)

Při odchodu se neměl za co hanbit, v klubu odvedl skvělou práci a právě v Barceloně se stál dokonalým fotbalistou, který uměl všechny své kvality přenést do zápasu. Další fáze jeho kariéry se začala odehrávat na ostrovech. Manchester City jej odkoupilo za částku 26 000 000 €. Roberto Mancini poté na adresu Yayi prohlásil “Bylo skvělé koupit tohoto hráče a má velký podíl na našem zdokonalení hry. Hodně nám pomáhá a jsme radí, že tak skvělý záložník může hrát v našem klubu“ Do klubu přišel už v době, kdy se do něj pumpovali obrovské peníze a šejk Mansour zde plánoval vytvořit obrovský projekt. Yaya nebyl jediný hráč, který do klubu před novou sezonou přišel. Další hráč, který od nové sezony začal za City hrát, byl malý génius David Silva, bek Alexander Kolarov a útočníci Edin Džeko a Mario Balotelli. Za tyto čtyři hráče dal klub dalších 103 000 000 €.

Záložník Pobřeží Slonoviny měl před sebou nelehký úkol. Po sezoně měl skončit svou hráčskou kariéru jeden z nejlepších defenzivních záložníku vůbec, Patrick Vieira. A právě on ho měl nahradit. Ve své první sezóně na ostrovech si vedl velice dobře. Stal se čtvrtým nejvytěžovanějším hráčem City a stal se vůdcem nejen záložní řady. V Anglii na sobě začal ještě více pracovat a prakticky ho nešlo odstavit od balonu. To byla jeho velká výhoda. Rovněž se při působení v nejlepší lize světa zlepšila jeho kondice. Když neměl míč, tak ho rychle získal a pak ho už soupeři neodevzdal, nýbrž založil šanci. Když si k tomu přičteme, že se stal s deseti góly druhým nejlepším střelcem ligy (společně s Balotellim), tak nejde pochybovat o jeho kvalitách. Měl rovněž velký podíl na vítězství v FA Cupu, který se podařilo City vyhrát. Pro méně slavný Manchesterský tým to byla první trofej od roku 1972, kdy vyhráli Community Shield. Před následující sezónou do klubu zase za astronomické částky přišli další hráči, avšak Touré se o své místo bát nemusel.

V sezoně 2011/2012 Yaya pokračoval ve skvělých výkonech a týmu to pomohlo ještě k většímu úspěchu, než v minulé sezóně. Modrá část Manchesteru mohla slavit, protože jejich klub teprve po třetí v historii dokázal vyhrát Premier League. O titulu se rozhodovalo až v posledním utkání. Manchester City muselo porazit doma QPR. I když ještě v 89. minutě prohrávali 2:1, tak se jím podařilo vstřelit dvě branky a poté vypukla naprostá euforie. Yaya Touré si v utkání připsal jednu asistenci, když přihrál na první branku Citizens. Od trenéra i spoluhráčů cítil bývalý záložník Barcelony naprostou podporu a na fotbal na ostrovech si rychle dokázal zvyknout.

Ani před následující sezónou nepřišel na jeho post nikdo, kdo by sním mohl svést souboj. Citizens hraje na dva defenzivní záložníky a společně s Yayou na tomhle postu hrál Gareth Barry a také nová posila Javi García. Velkou výhodou Yayi bylo to, že nemusel hrát pouze defenzivního záložníka, ale taky mohl hrát více ve předu. Dokáže skvělé zaútočit a také proto ho několikrát vídáme na postu ofenzivního záložníka. I ve třetí sezoně v City odehrál víc jak čtyřicet utkání a po druhé za poslední dvě sezony se mu podařilo dostat na deseti-gólovou hranici.

Jeho prozatím životní sezóna byla ta letošní. Jak po osobní stránce, tak po klubové. City vyhrálo po druhé za poslední tři sezóny Premier League a k tomu rovněž Capital One Cup. Yaya Touré odehrál neskutečných 49 utkání a stal se nejvytěžovanějším hráčem klubu. Hlavní je také to, že mu drželo zdraví, protože kdyby chyběl měsíc, popřípadě díl, tak by se tomuto celku titul nepovedlo vyhrát. Právě on má na titulu největší podíl ze všech. V každém utkání se zdálo, že jeho energie je nevyčerpatelná. Běhal sem a tam prakticky 90. minut každý zápas. Doslova jako v nejlepších letech Vieira nebo Makélélé. Na své konto si i díky své nesmírné obětavosti připsal devět žlutých karet, ale to se očekává, když hrajete na této pozici. Na rozdíl od zmíněných francouzských záložníku dal také velké množství branek. Za předešlé tři sezony dal za City 29 branek. V minulé sezoně jich dal 24! Stal se také třetím nejlepším střelcem Premier League a to už něco znamená. To je jen o čtyři branky méně, než dal nejlepší střelec týmu Agüero. Na hráče, který hraje defenzivního a ofenzivního záložníka je to vážně neskutečné číslo. Když k tomu přičteme dvanáct asistencí, tak to byl pro mě nejlepší defenzivní záložník minulé sezóny. Takové čísla se opravdu jen tak nevidí a už vůbec ne v Premier League. Výdrž, síla, dlouhé i krátké přihrávky, centry, čtení hry, myšlení o krok až dva dopředu, střela, univerzálnost. To vše má Yaya na nejvyšší úrovní. Má vše co by měl defenzivní a vlastně i ofenzivní záložník mít. O jeho nesporných kvalitách jsme se mohli přesvědčit také 13. září u nás v Česku. Vzpomenete si na jeho technickou střelu, kterou zvyšoval krátce po začátku druhého poločasu na 2:0 v duelu proti Viktorii Plzeň?

V nynější sezoně sice nepůsobí tak skvělé, jako loni, ale když City Yaya Touré chybí, tak je to znát. Měl pomalý start do sezóny. Vypadalo to, jako by neměl chuť hrát fotbal. Jako by byl líny na krok. To se ale časem změnilo a už je to zase ten skvělý Yaya, ovšem do životní formy z minulé sezóny má hodně daleko. Už teď se spekuluje o tom, že by po sezoně měl odejít. To by byla pro City určitě neskutečná ztráta, když se ohlédneme, co vše pro City udělal a jaký vliv na jeho hru tento záložník má. Na závěr dodám, že dnes jednaatřiceti-letý záložník vyhrál čtyřikrát po sobě anketu o nejlepším Africkém fotbalistovi roku.

 

autor: Patas | sportyonline.cz

 

Více z fotbalu

Online výsledky z fotbalu


Štítky:  

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz