Zásady správného běhu pro začátečníky

Zásady správného běhu pro začátečníky

Běh se řadí dlouhodobě k oblíbeným sportům. Důvodem je to, že je to sport, který lze vykonávat zdarma a který lze navíc vykonávat během jakékoli části dne. Pokud se rozhodnete začít běhat, je třeba dodržovat jisté zásady správného běhu, abyste si při běhu neublížili. Stejně jako při jiných sportech, i při běhu si můžete ublížit. Pojďme si proto říct několik zásad, abyste si běh opravdu užili.  

Na úvod je třeba říct, že běh je sice skvělá možnost, jak zhubnout, ale nedoporučuje se každému. Pokud trpíte nadváhou, neměli byste se do běhu pouštět. Důvodem je to, že množství kilogramů negativně působí na klouby, které se tímto ničí. Běhejte tedy až při průměrné váze, kdy vaše kolena nebudou tolik trpět.  

A nyní už k zásadám správného běhu, který sice není náročným sportem, ale je to sport jako takový a má své zásady.  

Běhejte čtyřikrát do týdne 

Pravidelnost je přítelem nejen v případě hubnutí, ale také se vám díky pravidelnosti bude zlepšovat vaše výkonnost a udržíte si běžeckou kondici, které ostatně s během dostáhnete. Ideální počet tréninků během týdne jsou čtyři. Během léta si nechávejte běh na pozdní večer nebo naopak na velice brzké ráno, polední sluníčko bývá nepřítelem.  

Je třeba odpočívat 

Nikdy nezapomínejte odpočívat. Pokud odpočívat zapomenete, tělo vám brzy ztroskotá. Doporučujeme odpočívat vždycky po náročném, dlouhém běhu. Nikdy nezařazujte dva náročné a dlouhé tréninky dva dny po sobě, tělo vám za to opravdu nepoděkuje.  

Začněte běhat ve skupině 

Běh ve skupině je rozhodně daleko lepší než běh o samotě. Důvodem je to, že se skupině daleko více motivujete a uběhnete toho společně více, než když běžíte sám. Navíc když byste si zvrtli kotník nebo se stal jiný úraz, parťáci vás ze šlamastiky dostanou. 

Kontaktujte nás zde: redakce@sportyonline.cz